Yaz kampında hem robotik kodlama hem bile sebze yetiştirmeyi öğreniyorlar

Artvin’da hayata geçirilen “Doğada Öğreniyorum Bilge Yaz Kampı” ile öğrenciler dinlence yapmanın birlikte eskimemiş hayat becerileri birlikte kazanıyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünce yaz tatilinde öğrencilerin doğa bilinci kazanarak ailelerinden uzakta toplumsal ortamda dirim becerilerini geliştirmeleri üzere proje hazırlandı.

Proje kapsamında, Milli Terbiye Bakanlığının “Köy Okulları Dirim Merkezine Dönüşüyor” projesinden dahi yola çıkılarak Ardanuç ilçesine vabeste Tütünlü köyünde tembel durumdaki leyli mıntıka okulu ve içtimai tesisleri hayat merkezine dönüştürüldü.

Artvin ve ilçelerinden 50 yabanlık gruplar halinde kampa mevrut öğrenciler, yeni arkadaşlıklar edinirken öğretmenler gözetiminde tıpkısı hafta süresince zirai, sportif, kültürel, sanatsal ve bilimsel faaliyetlerde bulunuyor.

“Kampta çok türlü aktivitelerimiz var”

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Fahri Acar, AA muhabirine, Bakanlığın odaklandığı rustik alanlardaki karye okullarının, karye yaşam merkezi haline getirme projesini da içine karışma ederek ortaokul öğrencilerine yönelik yaz kampı düzenlediklerini söyledi.

Öğrenci azlığı nedeniyle esbak yıllarda kapanan leyli kesim okulunun aylak duruma geldiğine bel fail Enerjik, az buçuk tadilat ve onarımla okulu hayat merkezine dönüştürdüklerini belirtti.

Acar, cümle ilçelerden fahri öğrencileri birer haftalık periyotlarla kampa aldıklarını anlatarak, “Kampta çok mütenevvi aktivitelerimiz var. görsel sanatlar, çalgı, uygulayım bilimi ve tınlamalı matematik atölyelerimiz kampın benzeri boyutu. Ana amacımız, öğrencilerimize doğada yaşam amacıyla lüzumlu becerileri vermek.” dedi.

Çocuklara efsanevi sevgisi aşılandığını ve bitki yetiştiriciliğine ilişik bilgelik aktarıldığını vurgulayan Çevik, su tasarrufunun öneminin de öğretildiğini ifade etti.

Acar, temmuzda başlayan ve 9 Eylül’da sona erecek kampa şimdiye büyüklüğünde 700 öğrencinin katıldığını dile getirerek, “Çocuklarımızın yaşam becerilerini geliştirmeye müteveccih tıpkısı cümbüş yapıyoruz. Çocukların oyun oynayarak, eğlenerek öğrenme yetilerini imar etmek üzere bir nice amacı hedefleyen domuzuna tıpkısı yaz kampı.” diye konuştu.

Kampın millî boyuta taşınması hedefleniyor

Fahri Çevik, 950 öğrencinin katılımıyla tamamlamayı planladıkları kampı gelecek yıllarda millî boyuta taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Çevre iller başta oluşmak üzere ülkenin ciharıyek yanından öğrencileri kampta izaz etmek istediklerini belirten Çevik, amaçları arasına bölgelerarası kaynaşmayı birlikte ekleyerek millî bire bir kamp haline getirmeyi dilek ettiklerini anlattı.

Acar, altyapının bu hedeflerini akdetmek üzere uygun olduğunun altını çizerek, “50 dönümlük aynı düz. Spor alanları, toplumsal etkinlik alanları… Sonuç toplamaktan tutun üstelik hayvan beslemeye kadar doğada çocukların edinmesi müstelzim bilcümle becerilere seslenme ediyoruz.” ifadesini kullandı.

İnsanın topraktan kopmaması gerektiğine dikkati calip Çevik, şöyle devam etti:

“Kovid-19 salgınının bize öğrettiği çok koca bir öz var. Ne çağda olursak olalım, çocuklarımızı uygulayım bilimi ve vesile yeterliliği gibi becerilerle donatsak bile topraktan koparmamalıyız. Çocukların tarımsal istihsal becerilerini geliştirmelerini hatırlamak zorunda olduğumuzu öğrendik. Biz da burada ortaokul öğrencilerimize, toprak ekmek, efsanevi aramak, fasulye toplamak, tarla suvarmak kabilinden cerrahi müdahale yaptırıyoruz. Çocuklarda natür ve yer bilincinin oluşmasını amaçlıyoruz.”

Öğrenciler kampa katılmaktan mutlu

Öğrencilerden Ecem Belirtik Parıltı üstelik kampın çok eğlenceli olduğunu, zamanının çoğunu ebru yaparak ve sportif faaliyetlere katılarak geçirdiğini anlattı.

Ecrin Yoğun Özkan, kampta haddinden fazla eğlendiğini dile getirdi.

Kemalpaşa ilçesinden katılan Ziyalı Hayat Altunkaya, edindiği eskimemiş arkadaşlarıyla geçirdiği zamandan haddinden fazla sağlık aldığını anlatım etti.

Ayça Gül Gümüşkaya de kampta ilk defa robotik kodlama ile tanıştığını vurguladı.

Haddinden Fazla sevdiği hayvanlarla üstelik ilgilendiğini tamlayan Gümüşkaya, “Kedi, kapik, tavuk kabilinden benzeri derinti hayvan var. Tavuklara yem veriyorum. Yeni arkadaşlarım oldu, onlarla yurtta zaman geçirmekten çokça bahtiyar oluyorum.” diyerek konuştu.

Hazal Vazıh Palverioğlu ise “Tek tanımadığım insanlarla haddinden fazla iyi yâren oldum. Robotik kodlamada bire bir derinti robotlar yaptık. Bazen hayvanlardan korkuyordum, onları sevmeyi öğrendim. Bence rastgele mektepli bu kamptan şuncacık tatmalı.” ifadelerini kullandı.

Özgür Üstün Ziyalı, tarım atölyesi etkinlikleri kapsamında bostan suladıklarını, fasulye ve salatalık topladıklarını aktardı.

Muhammet Mücahit Yalın Kılıç, horon oynamayı çok sevdiğini rapor ederek, “Hopa Hemşin horonu oynarken çok buyuru verdim. Haddinden Fazla bağırmaktan sesim kısıldı. Arkadaşlarımla çokça evire çevire devir geçiriyorum. İyi ki bu kampa katılmışım, çok mutluyum.” dediShare: