Bingöl Ovası’nda işsiz araziler silajlık darı üretimiyle canlandı

Bingöl’dahi bire bir benzen ürünleri firması marifetiyle bütünleşmiş tesisinin kurulmasının peşi sıra üretimi yaygınlaşan silajlık darı, büyüklük desteğiyle çiftçilerin yetişkin sağlık kaynağı oldu.

Coğrafi yapısıyla bereketli ekincilik arazilerine eş Bingöl Ovası’nda işsiz durumda olan araziler silajlık akdarı üretimiyle canlandı.

Özellikle “Doğu- Güneydoğu Rum Sütçülük Projesi Bingöl Bütünleşmiş Tesisleri” kurulmasıyla kaba yem ihtiyacının karşılanması için çiftçiler silajlık akdarı üretiyor.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Hisse Senedi Bahadır, AA muhabirine, hayvancılık işlemlerinin yer kocaman kalemlerinden birinin anif yemleme olduğunu söyledi.

Kaba ağızotu maliyetlerini sunu aza indirgemek amacıyla muhtelif projeler ürettiklerini dile getiren Keleş, Ekincilik ve Orman Bakanlığı aracılığıyla 2022 yılında çiftçilere yüzdelik 50 hibeyle lağvolmak üzere 1500 er bezi mısır tohumu desteği verildiğini aktardı.

Toplam 7 bin 500 dönümü desteklediklerini belirten Bahadır, şöyle konuştu:

“Bingöl’de çok büyük aynı süt bütünleşmiş tesisinin faaliyete geçmesiyle sözleşmeli üretim dahi bu merkezde yaygınlaşmaya başladı. Bingöl, Muş ve Elazığ’bile şu anda silajlık darı üretimi amacıyla sözleşmeli üretim modeliyle entegre kasılma vasıtasıyla alımlar yapılmaktadır. İlimizde 2017’üstelik 3 bin 140 dekar olan silajlık istihsal alanı, 2022 yılında 16 bin dekara bundan sonra. Üretilen mısır üstelik 17 bin tondan 100 bin tona ulaştı. Burada yüzde 500’lük bir tahaccüm katedildi.”

“Gelecek yıllarda elan açık alanlarda üretimimizi artırmayı hedefliyoruz”

Bingöl Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliğine 2020 yılında DAP Kalkınma İdaresi silajlık mısır paketleme tesisi üretimi için müracaatta bulunduklarını kaydeden Batur, tesisi üstelik hayata geçirdiklerini, bugün birliğin çiftçilerle sözleşmeli istihsal yaparak silajlık darı alımını gerçekleştirdiğini bildirdi.

Üretilen mısırın ilk defa 2020’üstelik çevre illere satışının gerçekleştiğini aktaran Batur, Diyarbakır, Elazığ, Rize ve Artvin’e kadar ulaşıldığını kaydetti.

Keleş, “Hayvancılığın de yoğun olduğu ilimizde alelhusus süt entegre tesisi günce 1063 tonluk üretim kapasitesine ulaştığı takdirde bu hacim alelade kalacaktır. Gelecek yıllarda daha açık alanlarda ağızotu nebat üretimimizi artırmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Tarım arazileri işsiz durumdaydı”

Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaaslan birlikte bir zaman çiftçiler amacıyla dirimsel elde edilecek ürünler olmadığını anlatarak, “Kentte tarımsal üretim anlamında henüz önceki buradaki tarım arazileri atıl durumdaydı. Çiftçilere kazandıran tıpkı madde yoktu. Şu dakika çiftçilerimiz üretimden haddinden fazla mutlu. Nazik aynı mesai içerisindedirler.” diyerek konuştu.Share: