Türkiye’yi yasa boğan kazada ölen 20 emanet toprağa verildi

Türkiye’yi yasa boğan kazada ölen 20 hayat toprağa verildi

MARDİN – Gaziantep ve Mardin’bile yaşanan iki gidiş geliş kazası Türkiye’yi yasa boğdu. Türkiye, Gaziantep’teki 15 kişinin yaşamını yitirdiği kazanın şokundayken tıpkı kırım kabil kaza birlikte Mardin’in Derik ilçesinde meydana geldi. Derik’teki kazada ölen 20 kişinin cenazesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törenle defnedildi.

Türkiye, geçmiş yaşanan trafik kazalarıyla kanun boğuldu. Gaziantep’teki kazanın tıpkı tıpkısı saatler sonradan Mardin’in Derik ilçesinde meydana geldi. Saat 17.00 sıralarında freni boşalan basılmış aylı tır, 2 araca çarparak devrildi. İhbar üzerine olay adına afiyet, itfaiye, güllabi ve polis ekipleri gönderme edildi. Kazayı gören çevredeki vatandaşlar fenomen adına toplandı. Ekiplerin çalışmasının sürdüğü sırada basma hamile benzeri apayrı tır, çabukça kalabalığın arasına daldı. Kaymakamlık durumunda bulunanlar panik ve saygı zarfında kaçmaya çalışırken, tır ayrımsız apartmana çarparak durabildi. Can pazarının yaşandığı kazada 1’i polis güçleri ve aralarında çocukların bulunduğu 20 hayat hayatını kaybetti, 26 hayat ise yaralandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu birlikte Emniyet Umumi Müdürü Mehmet Eskişehir Taşı ve Vali Mahmut Demirtaş ile alay malay Mardin’in Derik ilçesinde kazanın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulundu. Yetkililerden kaza ve çalışmalar üzerine bilgi kayran Vekil Aristokrat sabahleyin saatlerine büyüklüğünde hayatını kaybeden vatandaşların cenaze namazlarına ve defin törenlerine katıldı. Vekil Soylu daha bilahare kazada hayatını kaybedenlerden vatandaşların taziyet ziyaretlerinde bulunarak peşi sıra hastanedeki yaralıları konuşma yazar esbak olsun dileklerini iletti.

Hayatını kaybedenlerin adı açıklandı

Hayatını kaybedenlerin isimlerinin; İnan Sert, İbrahim Halil Arpalık, İsa Ayebe, Ahmet Aktay, Ünal Fellah, Bese Bağlayan, Mülkiye Enerjik, Hamit Akkoyun, Servan Tanrısever, Mihriban Tanrısever, Necla Önen, Bover Babur, Yahya Ergin, Kemal Keskin, Velat Dokunaklı, İrfan Eskişehir Taşı, Yağmur Açan, Hatip Balya, Sitti Abun, Fesih Incitici olduğu açıklandı.

Kazada martir olan polis güçleri memuru 1 hafta geçmiş Derik’e tayin olmuş

Öte yandan önce kazaya engelleme sırasında şehit olan polis güçleri memurunun kimliği muhtemelen oldu. Kazada hayatını kaybeden polis memuru Yahya Olmuş’in 1 hafta önceki Tekirdağ Şarköy’den Mardin’in Derik ilçesine nasıp olduğu belirtildi. Çanakkale Ezine doğumlu olan 33 yaşındaki polis memuru Ergin’in 1 çocuk babası olduğu ve TEMA Şube Müdürlüğünde görevli olduğu öğrenildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Derik ilçesinde meydana gelen kaymakamlık yerinde incelemelerden bulunduktan sonraları olaya ve sürece ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Bakanı Soylu, ülkenin Ardahan’dan Edirne’ye büyüklüğünde hem yası, hem de acısının bugün Derik’te olduğunu rapor etti.

Gaziantep’te koygun, çığlık bire bir gidiş geliş kazası olduğunu anımsatan Icra Vekili Soylu, “Gün boyu onun acısıyla ıstırap süresince olurken akşamüstü Derik’te hakeza bir aldık. İki tırın sebebiyet verdiği kazada şu esas büyüklüğünde 20 vatandaşımız hayatını kaybetti. 26 yaralımız var. Yaralılarımıza Cenabı Allah’tan şifa diliyorum. Fenomen hep yönleriyle birlikte savcılığımızca soruşturulmaktadır. İhmal, murat seçme ne ise bütün süreç tetkik edilecektir. Manşet güçlerimizde bu konuda ceht içerisindedirler” dedi.

“İki kontrol var”

İnsanın boğazı düğümlediğini dile getiren Nazır Soylu, “Bir gidiş geliş kazasında 20 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine insanın söyleyeceği sözü kalmıyor. Devletimizin bütün imkan ve kabiliyetliyle kazazedemizin ve ailelerimizin yanındayız. Bizde sabaha kadar burada hem kazaya sebebiyet veren sürecin kuşkusuz olduğunu, hem de bu konuda imin ihmali varsa tamam tespitleri arkadaşlarımız ve Itimat Umumi Müdürümüz burada. Valimiz burada ve buradaki arkadaşlarımızla alay malay bu değerlendirmeleri yapmış olacağız. Bire Bir geçmiş kazayla ilgilendiren bir polisimiz hayatını kaybederek şehit oldu. İki dertli hastanedeler, iki gözaltımız var. İki güdücü” ifadelerinde bulundu.

Kazanın boyutunu ortaya çıkardı

Feci kazaya dayalı gördüklerini İhlas Fen Ajansına anlatan deneyim tanığı Veysi Müşavere, “İkinci tırın gelişi itfaiye, ambulansa ve araçlara çarptı. Kontekst kan gölüne döndü. Hep akrabasına koştu, çoluk çocuğuna baktı” dedi.

İlk kaza olduğunda müzaheret gayeli yaralılara müdahale ettiklerini belirten Veysi Danış, 15-20 zaman geçtikten kalabalığın toplandığı anlatım etti. İlk kazadan 3 kişinin öldüğünü aktaran Danış, “O arada bizim yeğenimiz bile ölüm etti. Tığ onunla ilgilenirken kalabalık oldu. O esnada aynı baktık yukardan korna sesi geliyor. Meğerse ikinci tır freni patlamış.

Süratli ayrımsız şekilde kalabalığın içine daldı. O esnada kıran katliam alanı oldu. Çok çorak tıpkısı husus oldu. Kaçan kaçana, dallar, yaşlılar o esnada tırın altında artan bayağı eş kaldı. İlk kazada esenlik ekipleri engelleme ediyordu. Gaziantep’i konuşurken Antep’ten daha acı olduk. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı iyi olsun” şeklinde konuştu.Share: