Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Sarıyer Gümüşdere köyünü ülfet etti Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Vekillik yerine kırsala dönüşe ehemmiyet verdiklerini vurgulayarak, “Nezaret namına bizim kırsalla ilişik ayrımsız derdimiz var. Diyoruz ki, kentte yaşayanlar kırsala dönsünler ama bu kırsala çağ bu kat kırsaldan kente olduğu gibi, hani kentte varoşlar oluşturduk ya, kırsalda üstelik tıpkısı gelişigüzellik olmasın diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, AK Tümen İstanbul İl Başkanlığı’nın “Yüz Yüze 100 Dönüş” projesi kapsamında Sarıyer Gümüşdere köyünü görüşme etti.

Köydeki seraları gezen, köy meydanında vatandaşlarla tıpkı araya mevrut Kirişci, buradaki konuşmasında, kırsalda yaşamanın avantajlarına değindi. Burada yaşayanlara kent hayatına heveslenmemeleri önerisinde mevcut Kirişci, şunları kaydetti:

“Tığ zeytinyağını ve tereyağını bütün bütün modernite yerine, ki bunun bir asrilik olmadığını henüz sonraları öğrendik ama margarine tercih etmiştik hatırlarsanız. Ama bilahare öğrendik kim evet bizim zeytinyağı ve tereyağı bizim kurtuluşumuz için, hastalıklardan cıbıldak bire bir dirim, vücudumuz amacıyla elzem aynı şeymiş. Tekrar modernizm adına, esasen keski içerisinde ‘çağdaşlık’ hesabına biz kırsalı metrukiyet ettik. ve kentte tıpkı marifet varmış, kentin ayrımsız mahareti varmış kabilinden kente barhana ettik. Halbuki bizim kırsalda aynı kültürümüz vardı. Kırsalın kültürünü kırsalda bıraktık. Bakir bire bir kültürmüş kabilinden site kültürüne bile reaksiyon göstererek, kendimizce tıpkı bina oluşturmaya çalıştık.

Zaman gecekondu meselesi İstanbul başta koyulmak amacıyla hep şişman kentlerimizin sunu iri meselesi. Kadına hüküm, insanların birbirine olan saygısızlığı… Şüphesiz oluyor, nasıl bitiyor ego anlamıyorum, 2 hayat çarpışma ettiğinde birinde evet cebe çıkıyor, ya bıçak çıkıyor. İnsan bıçağı, silahı sebep taşır, hastalık bunlara gerekseme duyar? Maalesef bu yüzden, kırsalı metrukiyet etmenin faturaları olarak cinayetlere, kadına şiddete, kentsel dönüşüme bağımlı tutulacak milyonlarca gecekonduya muhatap olduk, bunlarla iç içe varagelmek zorunda kaldık. Kırsalı infirak ettiğimizde üretimi üstelik ayrılma ediyoruz.”

Daha Çok kırsalda yaşamın birlikte sağlık, eğitim bilimi kabilinden konularda az çok ilerlediğine meni fail Kirişci, AK Parti’nin rastgele şeyi vatandaşın ayağına götürdüğünü dile getirdi.

“Kentsel ekincilik uygulamasına sonuna kadar bindi vereceğiz”

Kirişci, konuşmasında kırsala periyot ve kent tarımının öneminden birlikte bahsetti. Kırsala dönüşe verdikleri öneme meni fail Kirişci, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bakanlık yerine bizim kırsalla ilgili bire bir derdimiz var. Diyoruz ki, kentte yaşayanlar kırsala dönsünler ama bu kırsala ahit bu el kırsaldan kente olduğu üzere, hani kentte varoşlar oluşturduk evet, kırsalda üstelik tıpkısı gelişigüzellik olmasın diyoruz. Buralarda hayat merkezleri olsun, insanlar sosyalleşmeye bitmeme etsin ve mutlu, müreffeh tıpkısı şekilde bu yaşamlarını sürdürsünler. Kent tarımı konusuna gelirsek, birkaç önce ülfet ettik, burada acayip şeş üretimi var. Tığ bu tuhaf şeş üretiminin geliştirilmesini sizlere öneri ediyoruz, bu bizim için çok büyük. Aynı kilo domates Antalya’dan yola çıkıyor, 700 kilometre. Biz arabamızla geliyoruz, yoruluyoruz değil mi? Bu domates aynı birlikte Artvin’e giderse 1.400 kilometre. Deminden 700-800 kilometre kez bitirme eden tıpkısı domates hangi peki günün böylece, salça tamam.

Üç zaman sonraları domates domateslikten yarar, tazeliğini kaybeder. Ayrımsız lojistik maliyeti var, bire bir umum değiştirmesi var amma domates burada yetiştirilir, burada ihtiyaç sahibi olan lokanta ve marketlere aracısız birinci vasıtasız verilirse, uzlaştırıcı olmaksızın bundan yetiştirici dahi tüketici da kazanır. Çevrecilik lafla olmuyor. İklim değişikliği ve global ısınma dediğimiz madde, şayet egzoz emisyonuyla, karbonmonoksit yayılımıyla oluyorsa bu 700 kilometre kere yerine şuradan kalksak benzeri merkeze gidecek olsak 30-40 kilometreyi geçmez, dolayısıyla tığ çevreci tıpkı aplikasyon yapmış olacağız. Elan zinde sonuç ve sebze tüketmiş olacağız. ve insanlarımızı kırsalda istihdam edeceğiz. Böyle aynı kentsel ekincilik uygulamasına sonuna büyüklüğünde bindi vereceğiz.”

Nazır Kirişci, bu işi da işi bilici insanlara yaptıracaklarının altını çizerek, üretim yapacak ve açmak isteyen herkese bilcümle desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

“Özellikle karı kardeşlerimizin sosyal güvencesi yoksa, bunlara toplumsal garanti sağlama konusunda de pahal bir çalışmanın içindeyiz”

Kırsala kentten yeniden barhana almak ve bunu isteklendirmek istediklerine dikkati calip Kirişci, “Kardeşlerimiz buraya gelsin. Özellikle eş kardeşlerimizin toplumsal güvencesi yoksa, bunlara toplumsal güvence terazi konusunda üstelik okkalı ayrımsız çalışmanın içindeyiz. Bakanlık kendisine bizim direkt deste alanımızda değil Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işi ama bile benzeri mesai yürütüyoruz. Alelhusus bayan kardeşlerimiz, genç kardeşlerimizi içtimai güvenceye kavuşturarak aileyi kırsalda tutmanın çabası içerisinde olacağız. Böylece Türkiye daha çok üretecek.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kirişci, kırsalın olmazsa olmazı olan çoğu konuya aynı hassasiyetle yaklaştıklarını ve bu konuda çalıştıklarını belirterek, şehremaneti ve büyükşehir yasalarında köyden mahalleye dönüştürülen köylerle ilgilendiren bakir tıpkısı aranjman yapacaklarını kaydetti. Kirişçi, “Tığ bu kırsalı ve bu mahalle kavramı namına köyü yeniden inşa edersek inanın bizi kimse tutamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tam görülmediği için sigorta uygulamasına dahil edilmediği söylenen yerler amacıyla sigorta şirketleri ile konuşacağız”

Türkiye’birlikte SELIM Tümen hükümetleri ile gelişigüzel yapılan tarım çalışmaları için bilgelik veren Kirişci, Atatürk hayattayken gündeme mevrut TARSİM konusuna birlikte değindi.

Kirişci, konuşmasına şöyle devam etti:

“1930’da gündeme geliyor. Sene 2005 AK Fırka hükümeti geliyor, güçlü çok ilki muvaffak olmak nasıl bize kader olduysa Tarım Sigortası Kanunu de yasalaştı. Şu anda ya bu poliçeye şu da dahil olsa, bu da karışma olsa diyoruz. Şayet tığ üretici namına ‘Ben bu tarladan, benzeri dekarımdan şu büyüklüğünde dirimlik kazanmak istiyorum ulan sigorta şirketi, benim bu gelirimi bana sağlayacak mısın, bunu garanti ediyor musun?’ diye poliçe düzenlettirin, bunun priminin yüzdelik 50’sini karşılıyoruz. ve bu şu anda Konya’dahi ilk üç ilçede başladı, 2022’bile Konya’nın tamlık ilçelerinde uygulanıyor, 2023’ten itibaren tamlık Türkiye’dahi uygulanacak.

Hububatla başlayacak, hububatta buğdayla başlayacak ve buğday sonrası bilcümle ürünlerimizde bile sigorta şirketleri geliri gördükçe kapsam genişleyecek. Bugün söylediler, buralar ecrimisille geçer yerler olduğu için veya bu seralar bizim sigorta şirketlerimiz tarafından yeterli görülmediği için sigorta uygulamasına karışma edilmediği söylenildi. Demincek tığ bunları o arkadaşlarımıza banko yaptıracağız. Sigorta pirimi yükselebilir, riski efdal olduğu amacıyla ama neticede bunları sigorta etmelerini üstelik onlardan isteyeceğiz.”

Vekil Kirişci, konuşmasında Rusya- Ukrayna arasındaki cenk ve Türkiye’nin arabuluculuğunda varılan Tahıl Koridoru Anlaşması’na dahi değinerek, “Cumhurbaşkanımız başkanlığında izlenen politika, Türkiye’yi küresel tıpkısı aktör haline getirdi. Yarınımız bugünden çok elan ferah olacak.” ifadelerini kullandı.

Share: