Ünlü oyunculardan bicik kanseri farkındalık eylemine kamu destek

Ünlü oyunculardan meme başı kanseri farkındalık eylemine kül bindi

BALIKESİR – Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Dünya Esenlik Örgütü marifetiyle 2004 yılından bu yana meme başı kanserinde er teşhisinin önemi ve meme başı kanseri farkındalığının vurgulanması üzere 01-31 Ekim Ayı Bicik Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı kendisine belirlenmesi zımnında, Ayvalık İlçe Sağlık Müdürlüğü vasıtasıyla benzeri reviş ve etkinlik programı düzenlendi.

Keyif çalışanları ve kadınların hazır bulunduğu etkinliğe; hususi tıpkı göstergeç kanalı amacıyla çekimleri süren tıpkısı dizi filmin ünlü oyuncuları; Kurtulma Özcan, Veda Vatanperver İpek, Melisa Berberoğlu, Almila Ada, Melisa Berberoğlu, Demircan Kacel ve Tayfun Eraslan üstelik katılarak bindi verdi.

Ayvalık yat limanı mevkiinden, ilçe merkezindeki Cumhuriyet Altını Meydanı’na büyüklüğünde süren meme kanserine farkındalık yürüyüşü öncesinde gazetecilere açıklamalarda kâin adlı aktör Veda Vatanperver İpek, “Erkenden farkına varılabilecek ayrımsız hastalığın rötar dolayısıyla sakil problemler yaşanmasının önüne geçilebilmesi hesabına Ayvalık halkı ve özellikle kadınlara sesleniyoruz; ücretsiz taramaların yapıldığı bu program dahilinde lütfen kontrollerini ihmal etmesinler” dedi.

Genç oyuncu Almila Ada ise, “Bizler da Veda bacı ile aynı fikirdeyiz. Kanserde er teşhis haddinden fazla önemli. Böyle tıpkısı imkan varken, birlik kadınlar bu imkandan korkmadan yararlanmalı ve kontrollerini aksatmadan yaptırmalıdır” mesajını verdi.

Oyunculardan Melisa Berberoğlu üstelik, böylesi benzeri etkinliğe katılıp, tıpkı farkındalık oluşturulmasına katkı verdikleri için çok bahtiyar olduklarını söyledi.

Genç aktör Demircan Kacel ise arkadaşlarının mesajlarına motamot katıldığını erken teşhisin kanseri yendiği gerçeğinin de katiyen unutulmaması gerektiğinin altını çizdi.

Usta oyuncu Kurtulma Özcan de meme kanserinin yemeden içmeden kadınların sorunu kendisine kök ayrımı yapılmadan bakılmaması gerektiği vurgulayarak, “Sağlık ve emanet dayalı seçkin şeyde koca kendisine herkesle birlikte hayatı henüz iyiye vermek istiyoruz. Elan metin ağıl getirmeye çalışıyoruz. Zira yaşadığımız bu sahn bizim değil, çocuklarımızın hayatları. O yüzden birlikte bizde onlara destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

Amaç farkındalık oluşturmak

Düzenledikleri etkinlikle ilişkin bilgiler veren Ayvalık İlçe Esenlik Müdürü Eksper Dr. Kevser Uyan, 01-31 Ekim tarihlerinin Meme Başı Kanseri bilinçlendirme ayı olduğunu hatırlatarak, “Burada olmamızın nedeni insanlara meme başı kanserinin var olduğunu anımsatmak ve bu kanserle haddinden fazla yayılmadan, ölümsek ağıl gelmeden, hastalık ilerlemeden tanısının koyulabildiğini, er teşhisinin yapılabildiği ve erken teşhisle iyileşme sürecinin elan tez olabileceğini anlatmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede 40-69 yaş aralığındaki kadınlarımızı afiyet müdürlüklerimize sınırlanmış KETEM’lerimize bekliyoruz. Ücretsiz olarak bakanlımızın tarama programı vardır. İki yılda bire bir momografi çekimleri yapılmaktadır. Herkesi bekliyoruz. Mıhlı eyyam diliyoruz” diyerek konuştu.

“Kanserde er teşhis haddinden fazla heybetli”

Balıkesir İl Afiyet Müdürlüğü Ahali Sağlığı Hizmetleri Başkanı Ehlihibre Dr. Yoldaş Budak bile yaptığı açıklamada, yaptıkları çalışmalarla kadınları bicik kanserine karşı farkındalıklarını arttırabilmek olduğunu kaydederek, “Çağımızın arz nazik sorunu obezitedir. Bununla beraber toplumumuzda obezite nedeniyle bicik kanseri vakalarını elan sıklıkla görmeye başladık. Burada heybetli olan kişinin farkındalığıdır. Günümüzde elimizdeki teknolojik imkanlarla meme başı kanserini çok henüz er yakalayabiliyoruz. Bu yüzden da er teşhislerle herkesin hayatlarına bitmeme etmelerini istiyoruz.” dedi.

Farkındalık etkinliği yürüyüşün ardından ilçe merkezindeki Cumhuriyet Altını Meydanı’nda yapılan konuşmalar, el oyunları gösterimi ve toy sanatçılardan oluşan koronun verdiği konserle sona erdi.

Etkinlikte; Ayvalık Şehremaneti Başkan Vekili Ethem Vardı, Belediye Meclis Üyesi Tülay Çankaya, Edremit İlçe Esenlik Müdürü Mehmet Itibar Yılmazda hazır bulunurken, Ayvalık İlçe Güvenlik Müdürlüğü avrat polisleri KADES bilgilendirme stantı kurdu.

Share: