Bursa veri! Bursa’da diyaliz hastası karı ikiz çağa dünyaya getirdi

Bursa’dahi diyaliz hastası avrat ikiz süt kuzusu dünyaya getirdi

BURSA – 8 yıldır diyaliz tedavisi gören ve bu süreçte aylı artan 38 yaşındaki Sare Oto, tam risklere alın koşa bebek dünyaya getirdi.

Bursa Site Hastanesi’nde tıp dünyasında ender görülen bire bir fenomen meydana geldi. 8 yıldır diyalize sadık tıpkı hayat süren Sare Oto, hamile kalınca doktorları ölüm tehlikesi, bebeğini ölü doğurma risklerine alın uyarılarda bulundu. Oto ailesi doğumda ısrarcı olunca nefroloji, perinatoloji, karı doğum ve kardiyoloji alanından hekimler kolları sıvadı. Gebelik süresi boyunca doktorları aracılığıyla yakından strateji edilen Sare Oto, koşa bebeklerini sağlıklı tıpkı şekilde dünyaya getirdi. İkiz bebekleriyle en balaban dileklerine mülaki Oto ailesi, mutluluklarını hekimleriyle paylaştı. Sare Oto’nun tedavisini yürüten Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Müşkül Değer, “Hastamız, tamlık risklere karşın vazgeçmeyince bize üstelik ona yüklenmek kaldı. Hastamızın mutluluğu bizim bile mutluluğumuz” dedi.

Sare Oto’yu 8 yıldır takip ettiğini ve Haziran ayı üzere planlanmayan bire bir gebeliği ayırt ettiklerini tamlayan Doç. Dr. Değer, “19 haftalık benzeri hamilelik mevcuttu. Henüz sonrasında eşiyle oturup, nasıl devam ettirmeleri gerektiğini riskleriyle beraber paylaştık. Oto ailesi, gebeliği sonuna büyüklüğünde bitmeme ettirme kararı verdi ve süreci hastanede başlatmış olduk. Literatürde bu form gebelikler ülkemizde ve dünyada çok bulunmaz olmakta ve bunun birlikte bu hastaların takibinde dahi mültidisipliner yaklaşım gerekmekte. Bu süreçte bağımlı kim biz Perinatoloji, Kadın Tevellüt, Kardiyoloji alanlarından kızıl hocalarımızdan ehliyetli desteği aldık. Onlara hele teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu.

Bu minval hastalarda ilmî anlamda önerilenin diyaliz haftalık süresini 20 saatin üzerinde tutarık seyiri andıran görmek gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Değer, “Burada tansık olan hastanın biricik husye ikizi gebeliği olmasıydı ve acun genelinde nadir rastlanan tıpkısı şeydi. Süreç böylelikle hastamızın 31 hafta ve 2. günde doğumu gerçekleşmiş oldu. Çok şükür bebeklerimiz zinde, metanetli ayrımsız şekilde takiplerine devam etmekte. Az Çok stresli tıpkı hareket ve bayağı emek sarf etti meslektaşlarım. Özellikle nefroloji ve diyaliz ekibim. Bu konuda doktor arkadaşlarla onlara çok teşekkürname ediyoruz. Umarım ahir süreçte annemizde çocuklarını kucaklarına alarak onları esenlikle büyütecektir” diye konuştu.

Eşi Sare Oto’nun hamileliğini 4. ayında öğrendiklerini ve bundan sonra üstelik benzeri şekilde riske girerek doğumu gerçekleştirmek istediklerini dile getiren Mehmet Oto ise, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Esasen beri bildirme tafsilatlı detayına büyüklüğünde bilcümle hastaneyi seferber ederek bu sürece ulaşmamızı sağladılar. Özellikle Güç Sarıklı gelmek amacıyla emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum”

Share: