Son an marifet | Ankara Şehir Hastanesinde serebral palsi farkındalık toplantısı yapıldı

Ankara Kent Hastanesi Hikmet Otama ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde 6 Ilk Teşrin Acun Serebral Palsi (SP) Farkındalık Toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılışında mütekellim Başdoktor Prof. Dr. Âlem Yaşar, serebral palsinin bir hastalık olmadığını belirterek, “Hayatın erken döneminde yaşanılan olumsuzluklardan sonraki süreçte gâh engelliliklerle yaşamın rotasını değiştiren benzeri süreçtir.” dedi.

Bu süreçte hikmet otama ve rehabilitasyonun şişman ehemmiyet taşıdığına bel fail Yaşar, serebral palsililerin engelleri aşarken zorlukların azaltılması için yaşam kalitesini artırmaya çalıştıklarını söyledi. Yaşar, hem serebral palsili kişilerin hem birlikte ailelerin neler yaşadıklarını yakından bildiklerini tabir ederek, “Bizler, bu konudaki eksiklikleri görerek, Afiyet Bakanlığı bünyesinde bakım verdiğimiz kestirmece 50 yatağı, pediatrik iyileştirme amaçlı ayırdık.” diye konuştu.

Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Safa Kapucuoğlu üstelik öncelikle beyin felci kendisine tanımlanan serebral palsinin hangi olduğunun gani bilinmesi gerektiğini söyledi.

Erken tanılama ve tedaviye erişiminin önemini vurgulayan Kapucuoğlu, acun genelinde 10 milyon serepral palsili bulunduğunu belirtti.

Türkiye’bile de sayının faziletli olduğunu nâkil Kapucuoğlu, “Verilere bakarak izlem geliştirilmesi mehabetli olduğu amacıyla keyif verilerine ulaşılmalı. Bunun yanı sıra iş birliği önemli. Mütehammil çokça eksperlik alanları var. Diş hekiminden hemşireye, ışın bilimi teknikerinden açkı ve meşveret terapistine büyüklüğünde kavi çokça afiyet profesyoneli, serebral palsi ile yakından evet üstelik açıktan ilgilidir. bu haysiyetle afiyet profesyonellerinin eğitimi ve mesleklerini icra ederken iş birliği yaparak korkulu ve birikimi birleştirmesi mehabetli.” değerlendirmesinde bulundu.

Ankara İl Sağlık Müdürü Yüksek Niyazi Kurtcebe ise sonuç yıllardaki gelişmelerle alay malay tanıdan tedaviye eke ilerlemeler olduğunu kaydederek, “Henüz evvel evde tabletlere tabi olan çocuklarımız, şu zaman rehabilitasyon merkezlerimizden faydalanıyor ve hanay standartlarını elan üstelik ilerletiyor.” dedi.

Share: