Kullanılmamış enflüanza enfeksiyonları elan dokunaklı geçebilir

Kullanılmamış enflüanza enfeksiyonları henüz bati geçebilir

Kronik hastalara grip aşısı uyarısı

İSTANBUL – Covid-19 nedeniyle enfeksiyonlara cebin lüks korumacı tavrın bağışıklığın elan önceden kazanmış olduğu enfeksiyon bilgisini zayıflatabildiğini belirten Sine Hastalıkları Uzmanı Dr. Tatlıca Yurtlu Ana, kullanılmamış enfeksiyonların çok henüz alçak geçirilebileceğini kaydederek, vücudun virüsü tanıması ve hastalığın daha belli belirsiz atlatmaları yerine özellikle süreğen hastalığı olan bireylere grip aşısı olmalarını önerdi.

Virüsle meydana gelen bire bir teneffüs yolu hastalığı olan enflüanza, peş hava yollarındaki büyüklenme tıkanıklığı, aksırık, geniz tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı, yaşarma, halsizlik, titreme, geçit ağrısı, kas-eklem ağrısı semptomlarıyla kendisini gösteriyor. Hastalıktan sığınmak için enflüanza aşısını öneren BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tatlıca Yurtlu Esas, alelhusus bağışıklık problemi olan, süreğen hastalık sahibi bireylerin aşılama olmasını önerdi. Yurtlu, süreğen ruh hastalığı, vakayiname solunumsal hastalık, astım, KOAH, amansız hastalık geçmişi olanlar ya da etken kendisine kanser tedavisi gören bireylerin, diyabet- şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, süreğen böbrek hastalığı olanların ve arz önemlisi 65 yaş üstü bireylerin enflüanza aşısı takviminin içerisinde olduğunu kaydetti. Bu grupların telkih olmasını öneren Yurtlu, toplumdaki değişik bireylerin da aşı olmasını kırıcı seçkin durumun olmadığını söyledi.

Eskimemiş enfeksiyonlar ile muafiyet arasında kontrolsüz bir çarpışma bekleniyor

İki buçuk sene boyunca Covid-19’dan korunmak adına enfeksiyona bağlanak etmemek için çabalama gösterildiğini fakat bu durumda muafiyet yanıtının bir kısmının zayıflamasına sebep olduğunu tamlayan Dr. Yurtlu, “Bu sene gelecek olan gribal enfeksiyonlar muafiyet sistemimizin lüks tepki vermesini ya üstelik kontrolsüz tıpkısı çekişme ortamı oluşturabileceği üzere henüz gösterişli geçebilecektir diye bekliyoruz. Vahim ve riskli durumdaki hastalarımızın gripten maskeyle korunmasını öneriyoruz” dedi.

Aşının vücutla virüsün tıpkısı tanışması olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yurtlu, ” Telkih öldürülmüş virüsün evet da virüsün tıpkı parçasının vücuda öncesinden sunularak, hastalık bulaştığında vücudun savaşa tedarik aşamasıdır. Gövde virüsle tanıştığında bellek hücreleri oluşur ve virüsün kendisi geldiğinde tanıdığı düşmanına nasıl saldıracağını henüz bol bilir” ifadelerinde bulundu.

“Aşılama hastalığın bulaşmasını azaltıyor”

2022-2023 influenza aşılarının amade olduğunu bildiren Yurtlu, “Normalde enflüanza aşısı benzeri geçmiş yıl geçirilen influenza virüsüne karşı mücehhez tıpkısı aşıdır. İnfluenza A İnfluenza B toplumda arz sık çor fail virüslerdir. Bunların ne varyantlarında çor yapması bekleniyorsa bir ahir yılın aşısı bu şeklide hazırlanıyor. Bu aşılar hastalığın olmasını değil, hastalığın bizi etkilemesini engeller. Aşılama olan cümle kendisi büyüklüğünde toplumun bile güvenliğini sağlar. Aşılama gelmek vücudun virüsle tanışması emreylemek. Cisim tanıdığı bir virüsü elan basit yenebilir. Bu sayede başkalarına bulaştırma ihtimali üstelik azalır” diyerek konuştu.

Yumurta alerjisi olanlara önerilmiyor

6 ay cisim herkesin telkih olabileceğini belirten Yurtlu, haya alerjisi olanlara ve hamileliğin geçmiş döneminde olanlara ilkah önermediklerini söyledi. Yavru gözyaşı grubunda telkih takviminin biraz elan ayrımlı olduğunu anlatım eden Yurtlu, ” 8 yaş üstünde sezonsal kendisine yegâne düze şeklinde telkih yapılır. Bu aşılama teşrinievvel ayı itibariyle başlanıp, mart kocaoğlan sonuna kadar yapılabilir. Yani dönemseldir” dedi.

Grip aşısının Covid-19 aşılarıyla bir dönemde yapılmasını da değerlendiren Yurtlu, yapılan en üst çalışmaların bire bir periyot içeresinde iki aşının de yapılabileceği yönünde olduğunu kaydetti. Yemeden Içmeden hastalarda aşı sonrası görülmesi beklenen halsizlik, elem kadar semptomların henüz aşkın görülebileceği tamlayan Yurtlu, “Bizim önerimiz ivedili bire bir buut değilse, bire bir devir içerisinde yapılmaması. Kısaca iki hafta arayla, faal enfeksiyonun olmadığı durumlarda hastaların aşılanmasını öneriyoruz” uyarısında bulundu.

Maskeli sığınma süreğen solunum yolu hastalarında atakları azalttı

Peçe kullanımının grip amacıyla inhibütör muhteşem bire bir mebde olduğunu belirten Yurtlu, pandemiyle alay malay kullanılmaya başlanan maskenin alelhusus KOAH, yavaş astım gibi süreğen solunum yolu hastalarında çokça faydasını gördüklerini kaydetti. Peçe kullanan bu hastalarda enfeksiyonların henüz az olduğunu ve ataklarla hastanelere başvurmadıklarını belirten Yurtlu, “Maskenin koruyucu etkisini benzeri yekpare dünyada şahit olduk. Hastaların peçe takmaya bitmeme etmesi onların gribal enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Alelhusus şişman ortamlarda okulların açılması nedeniyle okul çağı çocuklarına bağlantı sırasında maskeli dehalet hastalarımızın ataklarını azaltacaktır” şeklinde konuştu.

Son olarak enflüanza aşısıyla batar aşının gelişigüzel yapılabileceğine bile değinen Yurtlu, “Grip aşısı grubu gerçekte batar grubuyla ayrımsız grupta. İkisinin aşısı bu arada yapılabilir. Boydak enflüanza aşılarının çalışkan enfeksiyon varlığında yapılmasını istemiyoruz. Batar aşıları bu konuda az buçuk farklılık oluşturuyor. Etkin enfeksiyon varlığında dahi yapılabilir yerine kabul ediyoruz. Sabık yıl çokça aşkın batar aşısı yapıldı. İnsanlar hangi tür aşıyı olduğunu ve aşılama takviminin neresinde olduğunu maalesef bilemiyor. Bu konuda hekimlere başvurarak, kendilerine batar aşısı takvimi oluşturabilirler. Serbest bu format enflüanza aşısı için muteber değil. Enflüanza aşısı temas yıl eskimemiş mevrut yıla has tıpkı aşıdır ve riziko grubunda olan ve risk grubu dışında kalanların dahi yaptırabileceği bir aşıdır” diye sözlerini sonlandırdı.

Share: