Türkiye kele güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında çağ kesti

– Türkiye sevir güreşleri şampiyonası Kafkasör yaylasında dem kesti

ARTVİN – Artvin’in Kafkasör yaylasında düzenlenen Türkiye Kele Güreşleri Şampiyonası renkli görüntülere fon oldu.

Artvin ve ilçeleri başta atılmak amacıyla Ziyalı, Muğla ve Erzurum illerinde her sene geleneksel namına planlı boğa güreşleri, 2017 yılı itibariyle ‘Türkiye Sevir Güreşleri Şampiyonası’ adı altında Kafkasör yaylasında düzenlenmeye başladı.

Bu sene 5’ncisi gerçekleştirilen güreşlerde kişi illerinde şampiyonluk olan boğar hususi nida üzerine Kafkasör arenada kabile gösterdi.

Artvin Boğacılar Spor Kulübü aracılığıyla, bin 200 rakımlı Kafkasör yaylasında planlı 200 yıllık geleneğe ehil sevir güreşlerine İzmir, Entelektüel, Muğla, Denizli, Rize, Erzurum ve Artvin’den hep 68 kele katıldı.

İki gün süren güreşlerde kilolarına göre Pehlivanlar Sarrafiye, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, Kadem ve Yıldızlar ; Başlangıç, Başaltı, Büyükorta, Küçükorta, kalkmak amacıyla 9 kategoride gerçekleşen güreşler koku kesti. Türkiye şampiyonu olan kele sahibine 40 bin lira bağış verilirken Barbaros, Karayer, Muhalif, Keyif, üzere ilginç esame özen çekti.

Boğalar Boynuz ve doping testine bağımlı tutuldu.

Artvin’de 10 gündür güreşler üzere kampa giren Ege’den gelen boğalar ve sahipleri eli sıkı tıpkı hazırlık devresi geçirdi. Sabahleyin üslup ve koşun ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta, akdarı üzere özel besinlerle beslendi. Boğalar arenaya çıkmadan öncede boynuz ve doping kontrolünden geçirildi. Çılgın boynuzları törpülenen boğalar doping kontrolünde ise hacet testine tabi tutuldu.

Egenin Efeleri Karadeniz’in horonu arenada tayf aldı

Geleneksel boğa güreşleri için ayrımlı illerden mevrut boğacılar, boğaları kazanınca arenaya çıkarak öz kültürlerinde ahali oyunları gösterilerini sergilediler. Karadeniz’in uşakları horan teperken, egenin efeleri ise sarhoş oynadı.

9 yaşındaki minik Azra boğası yenilince ruh meşgul anlar yaşadı

Küçükorta kategorinde klan gösteren ‘Raskov’ isimli boğayı tribünden destekleyen 9 yaşındaki Azra Kültürlü, boğası yenilince balaban tartı yaşadı. Boğam güreşince içimde ayrıksı benzeri his oluyor diyen minik boğacı Azra, “boğam kaybedince haddinden fazla üzülüyorum. Bas diyorum bizi dinliyor, basıyor amma bizim amma kendinden balaban boğalar vardı” dedi.

Şehirler arası ekin kaynaşması oluşturuyoruz

Festivale katılan Ömer Faruk Yavuz burada yaptığı açıklamada, “bu sene Türkiye şampiyonasının 5’incisni düzenliyoruz. Kültürlü’dan Muğla’dan boğalarımız geldi. Artvin’in güreşçi boğalarıyla kıyasıya savaş edecek. Bir hars kaynaşması oluşturuyoruz. Şehirler arasında güçlü aynı bent oluşturuyoruz. Bu kültürün yaşaması için elimizden mevrut desteği veriyoruz, emeği gecen katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu yaylada iki Kültürün Dayanışması yaşanıyor

Aydınlık Akçe bölgesinden güreşlere katılan Melik Demirtaş ise, “Karadeniz ve Iye bölgemizin boğalarımız var. Bu arenada iki ayrımlı kültürün dayanışması yaşanıyor. İki bölgede çok güzel etkinlikler oluyor. Burada boğalar serin havayı seviyor bizim orda yunak hayayı. Etkinliğimiz çokça iyice, insanlarımız çok güzel, doğamız çokça domuzuna inşallah seneye 6’incisini düzenleriz” ifadelerine meydan verdi.Share: