Artvin’in Yusufeli İlçesi Yedinci Kere Taşınmaya Hazırlanıyor: Esnaf Kepenk İndirdi

GAYE İSTANBULLU

Artvin’in Yusufeli ilçesi tarihinde yedinci defa taşınmaya hazırlanıyor. Yusufeli halkı kullanılmamış iskân yerleriyle ilişkin kendilerine sunulan sözler tutulmadan hicret işlemlerinin başlatılmasını itiraz etmek amacıyla kepenk indirdi.

Artvin’in Yusufeli ilçesinin taşınması kararına bölgede hayatiyetli halk aksülamel göstermeye devam ediyor. İlçede aktif vatandaşlar ve esnaf zaman kepenk indirdi; kaymakamlık meydanında alkışlarla tutum yaparak; nakil işlemlerinin kendilerine sunulan sözler tutulmadan başlamasını protesto etti.

“BAŞIMI SOKACAĞIM BİR EVİM YOK”

Bölgede esnaflık yapan Ayhan Sezer, şunları söyledi:

“35 yaşındayım. Şeş almanak evliyim. 7 buçuk yıllık esnafım. Demincek burada bugün akım başlattık, benzeri dayanışma hareketinin adını bile esnafın kepenk kapatmasıyla pekiştirdik. Bbu konuda arkamızda durdu. Zaman burada toplanmamızın amacı bu faaliyeti gerçekleştirmemizin amacı Yusufeli’nin sesi Yusufeli’nin yarası hiçbir şekilde hiçbir yerde konuşulmadı tığ bile bunun mücadelesini vermek üzere Yusufeli gençleri kendisine temas ve beraberlik mesajı vermeye çalışıyoruz. Öncelikle bunu göstermek istiyorum. Akabinde sesimizi duyurmaktan kastımız şimdiye büyüklüğünde tek yaramız sarılmadı bakın ego 7 yıldır esnafım benim yeni yerleşme yerinde benzeri dükkanım namevcut tıpkısı şekilde altı buçuk yıldır evliyim benim yukarıda gidebileceğim başımı sokabileceğim aynı evim yok. Bildirme nihayetinde zaman bulunmuş olduğumuz noktada şöyle sıkıntılar cereyan etti. Kolaylıkla nakil söz konusu oldu. Bununla ilgilendiren okullara üst yazılar geldi bunu sistem biliyor. Kül Yusufeli vatandaşları biliyor. Biz bunun önüne geçebilmek yerine insanları inşaata değil natamam tozun toprağın olduğu tıpkısı yere değil, bitmiş yeşillerin yükseldiği kuşların uçtuğu temel anlamda maketleri mücehhez bire bir ilçeye çıkmak istiyoruz bunu buradan hep Türkiye’ye sesleniyoruz, hep yetkililere sesleniyorum sesimizi duyun imdi tıpkısı reçete olun, mağduruz. Mağduriyetlerimizi duyun halkla istişare edilerek yapılacak benzeri ilçeden bahsedildi hiçbir ant halkla müracaat edilmedi ben yedi yıldır buradayım 35 yıllık bu insan bu memleketin insanıyım benim kapımın bir defa çalınıp bana şu sorulmadı ‘sen hangi istiyorsun’ denilmedi. Kezalik burada 7000 parça insanın hiçbirine bu sorulmadı biz bu mağduriyetleri dile lütfetmek adına Yusufeli evladı namına Yusufeli gençleri namına aynı araya geldik saygılarımı sunuyorum. İnanıyorum ki sesimiz mukteza mercilere mukteza makamlara iletilsin sesimizi duysunlar bununla ait gerekli çalışmaları yapsınlar daha çok.”

“YÜZLERCE ARKADAŞIMIZIN EVİ YOK”

Oğuzhan Boyacı ise şunları söyledi:

“Artvin Yusufeliliyim bu memleketin bu sokakların çocuğuyum şu anda halkımla bu arada kullanılmamış yapılan ilçedeki bilcümle olumsuzluklar bittikten sonraları çıkmak kararı aldığımız için burada toplandık. Birçok arkadaşımız bir nice değil yüzlerce arkadaşımızın evi bulunmayan. Mağduruz yüzlerce esnafımızın işyeri yok. Eskimemiş ilçede tamamen işyerlerimiz yapıldıktan bilahare evi çıkmayan arkadaşlarımıza eş çıktıktan sonradan Yusufeli’nin orada daha evire çevire varagelmek amacıyla bilcümle bu arada seyretmek amacıyla tıpkı protestonun içerisindeyiz esasta protestonun süresince değiliz halkımızı hakkımızı verenlerden arıyoruz. Yani bizi zorlamasınlar, biz mağduruz Devletimiz balaban tığ devletimize güveniyoruz. Biz aslında Yusufeliler olarak altın madalyayı hak fail insanlarız. Bu topraklara eş çıkmışız bu topraklarda yaşıyoruz. Bu topraklara aşığız aşırtı olan tıpkı topraklara aşkından ayırmasınlar bizlere eskimemiş ayrımsız site yapsınlar okuluyla caddesiyle sokağıyla çıkacağız.”

“BİTMEMİŞ BİR İLÇEYE TAŞINMAK İSTEMİYORUZ”

Gülcan Çelik, “Yusufeli halkı amacıyla buradayız tığ hep Yusufelili namına yukarda gelişigüzel şeyin ahenktar tıpkı şekilde evi olmayana familya, dükkanı olmayana dükkan. Okulların taşınmaması oranın ağız ağıza bitmeden oraya kimsenin çıkmayacağını yayımlamak amacıyla hakkımızı bakmak amacıyla geldik” dedi.

Gaye Allaç ise, “Yusufeli’nde 9 yıldır tecim yapmaktayım. Babadan oğula 30,31 almanak esbak ticaretimiz var ne aileme ne bana Murat Hallaça kullanılmamış yerleşme durumunda işyeri ve veya arsa çıkmadı biz bunu bunun mağduriyetini yaşıyoruz. Sunma basit benzer vereyim yıllardır burada tozun toprağın zarfında yaşıyoruz bunları geçtim yıpranmamış yerleşim yerinde tığ bu sıkıntıyı yaşamamız lazım. Nakıs bire bir ilçeye isabet etmek istemiyoruz. Esnaf olarak dahi önceliğimiz işyeri, bize işyerini versinler gerisi üstelik daha çok biz Allahtan takdir ettik” diye konuştu.

“HAKKIMIZI ARIYORUZ YILDIRI ÖRGÜTÜ DENİLİYOR”

Esnaf Saray Baylanlık Ay ise şunları söyledi:

“Normalde 18 almanak esnafım amma Yusufeli’nde dokuz yıldır esnaflık yapıyorum aksiyon yerim var evim falanca tek öz çıkmadı mağdurum evvel evvel bunu söyleyeyim. Tamam yukarıda hiç kimse çocuğunu okutmak istemiyor özlük gözümle görmüş birisiyim. Şevket var diye niteleyerek canan arkadaşımıza tehditler hakkımız arıyoruz diye yildiri örgütü deniliyor devletin olduğunu tığ elhak biliyoruz şu parmağımızla kerem devlettir. Şayet o devleti tığ başımıza istinaden getirdiysek bizim hakkımızı özlemek üzere muhakkak burada olmalıyız. Devletimizi da başımızda istiyoruz. Hoppadak camların peşinden bakmamalarını istemiyoruz.”

“SİZ NASIL EKONOMİSTSİNİZ?”

Nihat Hodluoğlu şunları söyledi:

“Benim temas etmek istediğim fiyatlar konusu. Vatandaşa seçme bir zamanlar dairelerin tıpkı minimum ücretlinin bunu uray başkanımız ve vekilimiz o zamanki vekilimiz adaylarımız özellikle geldi belirttiler. Bakanlara birlikte belirtti. Benzeri minimal ücretlinin rahatlıkla ödeyebileceği ücret olacaktı ofis sahipleri yani icar öder kabilinden ödeyecektik. Şu anda bilfarz degaje arasında hesap 1180 bin liraya benim anneme köy evi çıktı annem alıyor 3 bin 500 lira aylık bunun yıllık 12 taksitte ödeyecek. Aylığa döktüğü antlaşma 6 bin 500 lira ediyor. Bunu 3 bin 500 liralık mahiye alan aynı zahmetli elbette ödeyebilir? Gelelim kendime ben bile emekliyim 6 bin lira mahiye alıyorum şu anda yukarda verilen 580 bin lira daireyi benim hiç hoppadak maaşımı oraya bağlamam geçişsiz ki ego onun taksitini ödeyebileyim. Cenabıhak aşkına soruyorum yukarıdaki bizim yetkililere bizim idarecilere soruyorum siz zahir tıpkısı hesap yapıyorsunuz siz kuşkusuz benzeri ekonomistsiniz kim hakeza bir hesabı.”Share: