BENDE çekişme gemileri Tayvan Boğazı’ndan geçti

ESIR Donanmasının Pasifik’teki 7. Filosundan yapılan açıklamada, “kruvaziyer” tipi çekişme gemilerinin, “Boğaz’a kıyısı olan ülkelerin hiçbirinin karasularında olmayan tıpkısı koridoru kullandığı” vurgulandı. Intikal, Pelosi’nin Çin ile buyruk ihtilafı içindeki Ada’yı ziyaretinden bu yana ESIR donanmasının Boğaz’daki ilk azimet faaliyeti oldu.

Beyaz Saray Hint-Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell, 12 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “KUL’nin gelecek haftalarda Tayvan Boğazı’ndan ölçün albeni ve deniz geçişlerini sürdüreceğini” ifade etmişti.

PELOSİ’NİN ZİYARETİ VE TIRMANAN ASKERİ GERİLİM

Pelosi, Çin ile ferman ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 sene aradan sonradan müzakere fail evvel ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Ziyaret, Cezire’yı topraklarının parçası olarak gören Çin’in tepkisini çekmişti. Çin ordusu, ziyaretin arkası sıra Ada çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 aktarılma süren tatbikatlar, Ada’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Mahiyet zırh ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin asıl karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

UÇUŞLAR VE DEVRİYE SEFERLERİ DÜZENLİ ARKAÇ GELDİ

Kalabalık sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin bitmeme edeceğini bildirmişti. Ziyaretinin arkası sıra, Çin ordusuna ilgili savaş uçakları ve savaş gemilerinin Tayvan Boğazı’nı ayıran fiktif “itidalli çizgi”yi geçtiği uçuşları ve devriye seferleri uyumlu ayla gelmişti.

5 KİŞİLİK GÖK BILIMI TAYVAN’I ZİYARET ETTİ

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin peşi sıra, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 yabanlık ayrımsız heyet, Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb ve Cumhuriyetperver Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn de bu kamer içinde Tayvan’ı ülfet etmişti. Pekin, “yegâne Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın acun ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilgiler kurmasına, Konfedere Milletlerde ve özge uluslararası kuruluşlarda oyun edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini kayıt koşuyor.Share: