TÜBİTAK desteğiyle verimi efdal cılız fasulye soy adayları belirlendi

Nev adayı sıska fasulye popülasyonlarından ilim görüntüler

Doç. Dr. Ömer Sezen’in konuşması TÜBİTAK desteğiyle verimi efdal arık fasulye kabil adayları belirlendi

KIRŞEHİR – Sivas Bilgi ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Ekincilik Bilimleri ve Uygulayım Bilimi Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Sözen, TÜBİTAK’ın desteklediği proje ile Artvin ve Kelkit Vadisi’ndeki köylerden topladığı sıska fasulye genotipleri üstünde yaptığı araştırma sonucunda, verimi yüksek ve hastalıklara dayanıklı 16 çeşit adayı belirledi.

Kırşehir Cömert Evran Üniversitesi Tarım Fakültesinden Sivas Bilgelik ve Teknoloji Üniversitesine güzeşte Sözen öncülüğündeki tedris üyeleri, 2017 yılında “İleri Dozaj Zayıf Fasulye Genotiplerinin Agro-Yapı Bilimsel, Kalıtım Bilimi ve Nitelik Özeliklerinin Belirlenmesi Projesi” hazırladı.

TÜBİTAK tarafından da desteklenen proje ile Artvin ile Kelkit Vadisi sınırlarında saha alan diyar ve ilçelere bağlı köylerden toplanan yerel kuru fasulye genotipleri 3 yıl müddet ile bozulmamış-gestalt ıstıfa yöntemine tabi tutuldu.

Temin edilen arık fasulye genotipleri ile ölçün çeşitleri oranlamak suretiyle ekimler yapılarak, verimi faziletli ve hastalıklara dayanıklı 16 arık fasulye tür adayı belirleme edildi.

Doç. Dr. Ömer Sözen, AA muhabirine, nebat kalıtım bilimi kaynaklarının korunması hesabına köylerden topladığı ark fasulye popülasyonları konusunda araştırma yaptığını belirterek, “Kuru fasulye popülasyonlarının birer duplikasyonlarını, İzmir Menemen’dahi mevcut Millî Sulp Gen Bankası ve Ankara’üstelik mevcut Türkiye Evlat Jen Bankası’na kazandırmak suretiyle ati nesiller üzere teminat altına aldık.” dedi.

Bunların yalnız döl gen bankalarında durmayacağına değinen Sözen, şunları kaydetti:

“Bire Bir zamanda tashih çalışmaları için da değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. TÜBİTAK projesi kapsamındaki çalışmalarımda oluşturduğum birçok fasulye genotipini ıstıfa yöntemiyle istikbal düzeye kadar getirip saflaştırmak kanalıyla tescile amade ayla getireceğim. Tarla bitkileri içerisinde 40’larda eksik olan ark fasulye zümre sayısında bizim araştırdığımız popülasyondan benzeri evet birlikte beş altı tanesini tescile arz etmek yoluyla Türkiye çiftçisine istihsal miktarını artıracak ulama sunacağız.”

Share: