Sancar, HDP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Önce AKP değişmeyen versin, yürütmeyi kim entrika ediyor? Adalet Bakanı mı, İçişleri Bakanı mı? Müzakere talebinde mevcut AKP, Doğruluk Bakanı ve Takım Başkanvekillerinden oluşan ayrımsız heyeti gönderiyor. Devrisi dönem İçişleri Bakanı, hakaret ve tehditlerine bitmeme ediyor.” dedi.

Sancar, partisinin TBMM Takım Toplantısı’ndaki konuşmasına, Ağrı’nın Sap ilçesinde meydana gelen kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara şifa dileğinde bulunarak başladı.

” Türkiye’da sosyal sorunların ağırlaştığını ve çözümsüzlük siyasetinin ülkeyi kirletmeye bitmeme ettiğini” encam süren Sancar, “Politika kurumunun anne amacı açık oturum ve toplumsal sorunlara kalımlı analizör üretmektir. Siyasa bunun üzere vardır, şayet bunun dışına aynı amaca saparsa çıktı halkın zat kaderini belirleme faaliyeti olmaktan yarar; rant, yıkım ve çıkar aracına dönüşür. Bugün yaşadığımız resim hangi yazık ki hakeza bire bir durumu ortaya koyuyor.” diye niteleyerek konuştu.

HDP kendisine halkı esas kayran ve çözüm odaklı benzeri savaş yürüttüklerini, iktidarın ise “Kürt sorunundan demokrasi ve türe sorununa, kazançlı çöküşten tabiat talanına kadar ülkenin yüz yüze bulunduğu sorunları inkar fail tıpkısı anlayışa ehil olduğunu” savunan Sancar, kendileri dışındaki aykırılık bloğunun “Türkiye’da yaşanan sorunların kıyısında dolaştığını ve mukteza cesareti gösteremediğini” gelecek sürdü.

Türkiye’birlikte sorunları hal imkanı olduğunu dile getiren Sancar, “Etraflı yıllardır çözüm muntazır ülke sorunları, iktidarın inşa etmeye çalıştığı bakir rejimle bu arada elan de büyümüş durumda. Çıktı bir iniş noktasına gelinmiştir. Çöküşten kurtulmanın yolu halk kesimlerinin dahil olduğu demokrasi ittifakıdır. Tarihsel gerçekler üstelik bunu gösteriyor. Latin Amerika’bile sıhhatli rüzgarlar üstelik bunu herhangi bir ahit kanıtlıyor. Plüralist ve kuma hedeflere odaklanmış degaje demokrasi birliktelikleri oluşturulduğunda toplumların başına musallat olan soyguncu otoriter rejimler bir bir gidiyor. Burada üstelik aynısı yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Demokratik cumhuriyet altını istiyoruz”

Demokratlık ittifakı inşa etmek amacıyla çalışmalarının bitmeme ettiğini bildiren Sancar, zamanın daraldığını, kimsenin gelişigüzel uğraş etmekten kaçma hakkının olmadığını kaydetti.

Demokratik cumhuriyet istediklerini, özgürlükçü ve karşılık tıpkısı sosyete hedeflediklerini rapor fail Sancar, “Cumhuriyetin demokratikleşmesi amacıyla hal üretmeyenler, bu modelin içini boşaltanlar, güzel sorunları yok sayanlar, cumhuriyeti ileriye götüremez. Cumhuriyeti demokrasi ile buluşturamazsak arasında cumhuriyet diye bir özdek kalmayacaktır. Bunu yıllardır söylüyoruz. Cumhuriyeti savunan kesimler cumhuriyeti arkalamak istiyorlarsa bunun yegâne yolu vardır: O bile cumhuriyeti demokratikleştirmektir.” diye konuştu.

Sancar, 20 yıllık AK Öğür iktidarında sunma birkaç 900 gazetecinin tutuklandığını, kadınlara müteveccih şiddetin katlanarak devam ettiğini ve cezaevlerinde sayrı mahpuslara müteveccih insafsız uygulamaların bitmeme ettiğini savundu.

“Alevilerin talepleri bu torbalara sığmaz”

İçinde cemevlerine yönelik düzenlemeleri bile bulunduran ve TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başlanacak olan kanun teklifine değinen Sancar, şöyle konuştu:

“İktidarın oyunları bitmiyor. Alevi sorununu cümbüş, akarsu ve beton meselesine indirgeyecek torbalar getiriyorlar. Alevilerin talepleri bu torbalara sığmaz. Alevi canların mücadelesi bu torbalarla ayrıştırılamaz, gölgelenemez, zayıflatılamaz. Alevilerin anne talebi bellidir, o üstelik karşılık yurttaşlıktır. Bütün Alevi kurumlarının ve canların önce talebi, cemevlerinin tapınak statüsüne kavuşturulması ve bunun anayasal garanti altına alınmasıdır. Cemevleri ibadethanedir, kültür merkezi değildir. Alevilik, halk bilimsel eylem nesnesi değildir. Buna kim hakeza bakarsa Alevi inancına, on yılların mücadelesine hakaret etmiş tamam. Alevilerin kendilerini tanımlama ve inancını sevimli hakkı elzem ve dokunulmazdır. Hiçbir erk, Alevilerin hangi olduğuna, ibadet ve ibadethanelerin ne olduğuna keyfi değişmeyen veremez. Antrparantez Aleviler özgürlükçü laik eğitim bilimi temenni ediyorlar. Biz birlikte bunu irade ediyoruz. Ilmek derslerinin Alevilerin çocuklarına zorla okutulmasına karşıyız. Bunu elden tığ söylemiyoruz, AİHM ve Temel Mahkemesinin kararları beyninde. Ama nüfuz kararları infaz etmek hesabına demin çeşitli oyunlar çeviriyor.”

“Önce AKP değişmeyen versin”

Sancar, DÜRÜST Öğür heyetinin anayasa değişikliğine ilgilendiren partisine müteveccih yaptığı müzakere sonrası ortaya çıkan tartışmalara de değindi.

Ziyaret sonrası adeta fırtına koparıldığını ve senaryo yarışı başladığını dile getiren Sancar, DÜRÜST Tümen heyetinin başörtüsü ile ait tekliflerini anlatmak ve destek özlemek üzere özge partiler üzere öz partilerini musahabe ettiğini hatırattı. Sancar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gerçekte bizler açısından ağdalı aynı ebat yok. Temel karmaşa başkalarının kafalarında ve zihniyetlerinde. Temas yerde insicamsızlık ve içtenliksizlik var. Ilk AKP değişmeyen versin, yürütmeyi ki desise ediyor? Türe Bakanı mı, İçişleri Bakanı mı? Heyetimizle müzakere talebinde mevcut AKP, Hak Bakanı ve Grup Başkanvekillerinden oluşan tıpkı heyeti gönderiyor. Devrisi dolaşma İçişleri Bakanı, hakaret ve tehditlerine bitmeme ediyor, bize saldırılarını daha yükseltiyor. Önce değişmeyen ver, bu hükümetin başı veya kalbi Soylu mu, siz misiniz? Şayet AKP politikalarının mimarı ve sahibi İçişleri Bakanı ise o devir illet heyet gönderiyorsunuz? Sebep uzlaşma amacıyla partileri geziyorsunuz ve bize geliyorsunuz? Sonsuz tiksinme, düşmanlaştırma, iftira ve hakaret konuşmaları özne, seçkin tip kumpasın arkasında çıkan, bulaşık işlerin zarfında olduğuna dayalı sayımsız albümlere cemaat İçişleri Bakanı sizi olta ediyorsa bize mevrut yıldız bilimi birtakım dubara ediyor? Geçmiş buna değişmeyen verin.

Gelelim bizim AKP ile iş birliğine hazır olduğumuza dayalı değerlendirme yapanlara… Bu iktidarın kurmaya veya meşrulaştırmaya çalıştığı rejime alın bildirme faal mücadeleyi tığ yürütmüyor muyuz? Üstelik konforlu alanlara çekilerek, korunaklı sığınaklarda vadi kaparak değil fiyat ödeyerek yürütüyoruz bu mücadeleyi. Eski herif genel başkanlarımız, milletvekillerimiz, on binlerce yoldaşımız bu mücadeleyi kararlılıkla yürüttükleri üzere denk ödüyorlar. Korunaklı alanlara çekilerek güvenli sığınaklarda HDP’ye ahkam kesecekseniz ilk şu gerçeği tıpkısı görün: Biz mücadele etmenin bile siyasette müzakere etmenin bile değerini biliriz. Danışma mücadeleden hür bir madde değil. İktidarın asıl destekçileri, onun varlığını sürdürmesine apotr olanlardır. HSK üye seçiminde HDP’yi aşağılamak amacıyla Mecliste grubu kâin değişik partiler hangi yaptılar? Gittiler HSK pazarlığına oturup örgen pazarlığı yaptılar.”

Mavera yandan, derinti çıkışında HDP Insan Genel Başkanı Mithat Sancar ile grup toplantısı konuşmasına giden CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kuliste karşılaşarak tokalaştı.

Share: