3 binden aşkın atık malzemeyle 150 kiloluk dev kartal heykeli yaptı

3 binden çok atılmış malzemeyle 150 kiloluk dev kartal heykeli yaptı

ELAZIĞ Elazığ’dahi heykel sanatçısı öğretim görevlisi Rüçhan Keçeci, 3 binden aşkın endüstriyel atıktan 150 kiloluk dev kartal heykeli yaptı.

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi pir sanatlar bölümü öğretim görevlisi Rüçhan Keçeci (49), 15 yıldır atölyesinde doğadaki atılan metalleri görüşme eserine çeviriyor. 2 çocuk babası Keçeci, atık eroin ve demirlerden heykel, masa, sandalye, bank ve birbirinden farklı 3 boyutlu tasarımlar yapıyor. Yaptığı eserleri ancak içine pazarlayan Keçeci, 1 mahiye bire bir mesai sonrasında 3 binden aşkın atılan malzemeyle, 150 kiloluk dev kartal heykeli yaptı.

Buradaki eserin kanatlanmış ağacın üstüne konan tıpkısı kartalı betimleme ettiğini tamlayan Öncelikli Keçeci, “Aslında bir yerde dahi Beşiktaş’ın simgesi ergin bazı bazı delice kendisine koşa başlı kendisine bir tarihte meydan alır evet dahi koşa başlı kartal yerine saha alıyor. Bizim ecdadımız mitolojik kendisine gerçekte var olan figürü çokça sayıda kullanmış bizde ayrımsız ağacın üstüne konmuş ağız ağıza anlayışsız dönüşümden liyakatsiz atık malzemelerden bu şekilde etken tıpkısı figür yaptık. Pençelerini ağacın konusunda koymuş, ağacın üstünde sincap yuvası ya bile rastgele ağaçkakanın açmış olduğu aynı yuvar var. Bunun yapılması yalnız ağacın üstünde kim kabukları yarmak bir haftamızı aldı. Yüzlerce metali temel ve spiral malzemesini kullanarak buradaki dokuları oluşturmaya çalıştık. Gene tıpkısı şekilde atılan malzemelerden eseri yapmaya çalıştık. Bazen insanlar kanatlarının neden bu şekilde olduğunu soruyorlar, gereç kimi zaman öz yerini buluyor. Gagasında kullanmış olduğumuz malzeme, atılan malzemelerden döküm parçasını kullanarak ağız şeklini verdik. İsteseydik bunu ağız ağıza düzeltip anatomik şekil namına birlikte yapabilirdik ama muvaffakiyetsiz atılan malzemesinde atılan malzemeleri kullandığınızda gereç birlikte benzeri yerde kişi şeklini oluşturuyor. Benim kullanmış olduğum sanatta ki bildirme cesim şeylerden tıpkı tanesi malzemenin kişi formunu bulmadan yerini almasıdır” dedi.

“3 binin üstünde atılan materyal kullanarak bu eseri yaptık”

Eseri yaklaşık benzeri ayda tamamladıklarını nâkil Keçeci, “Sayısını adisyon edemiyorum ama 3 binin üzerinde atık materyal kullanarak bu eseri yaptık. Dozer parçalarından ağacımızın ast tarafını, dişli malzemeleri alt tarafa koyduk buradaki amacımız dahi statik abra dediğimiz 150 kiloluk bire bir eserden bahsediyoruz alt tarafta kim ağrılık merkezini sancımak ve üstüne bile malzemeyi yığarak nesneyi oluşturduk. Sanayiden alınan atıklar bunlar. Yani gidip dahi seçme demirciden liyakatsiz materyal almadık. Gözlerde söz gelimi uran üstelik dişlilerde bilyeleri oluşturan canlı mekanizmayı sağlayıcı parçayı kullandık. Burada saç olarak görmüş olduğumuz parçalar ise çivi yapımında geçer not tellerdir” ifadelerini kullandı.

Share: