Tevhit cürüm örgütlerine yönelik “Müsilaj-2 Operasyonu” başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Inanma Umumi Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Uğraş (ÇIFTLIK) Kat Başkanlığı koordinasyonunda, tevhit suç örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle murakabe kararı verilen 236 şüphelinin yakalanması için 20 ilde “Müsilaj-2 Operasyonu”nun başlatıldığını bildirdi. Operasyonlarda 199 yabansı yakalandı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Ofis Başkanlığı koordinasyonunda birleştirme cürüm örgütleriyle savaş kapsamında elan önce planlı operasyonların peşi sıra çalışmalara bitmeme edildi.
Bu kapsamda deniz boyu şeridinde yaşayanların üzerinde gravite, zor, tehdit ve ivinti yöntemlerini kullanarak kendilerini heybet erklerinden üstün göstermeye müteharrik, devlet turizmini damarlı etkileyen mafya tipi kombinasyon cürüm örgütleri ve bu örgütlere silah sağlayıcı suç gruplarına yönelik Cumhuriyet başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda ÇIFTLIK Daire Başkanlığı koordinasyonunda harekete geçildi.
Adana, Antalya, Entelektüel, Balıkesir, İzmir, Muğla, Sazak, Bursa, Çanakkale, Samsun, Hatay, İstanbul, Kargaşa, Tekirdağ, Giresun, Kastamonu, Bartın, Düzce, Rize ve Zonguldak tevessül etmek için 20 ilde “yanlışlık çalışmak için örgüt kurmak, örgütün faaliyetleri kapsamında doyumluk, faizcilik, yıldırma, kasten kanlı” suçlarını faal 12 birleştirme suç örgütü tespit edildi.
Ayrıca bahis konusu örgütlere silah realizasyon ederek 6136 sayılı Kanun’a mugayeret suçunu dinamik, kamu güvenliği ve barışına yıldırma oluşturan 27 yanlışlık grubu belirlendi.
Bunun üzerine Cumhuriyet başsavcılıkları marifetiyle haklarında gözaltı kararı sunulan 236 şüphelinin yakalanması üzere bu sabahleyin eş anlı “Müsilaj-2 Operasyonu” düzenlendi.
Operasyonlar kapsamında yapılan aramalarda 105 tabanca, 34 tüfek, 6 detaylı namlulu zırh, 4 bin 159 sayı fişek, 16 bıçak, çokça sayıda cebe parçası, balistik perforaj, çok miktarda sentetik komprime, sentetik ecza, duman, metamfetamin, eroin, 3 bin 100 yapmacıklı Amerikan doları ve çokça sayıda çek, burhan ve sikke ele geçirildi.
Operasyonlarda 199 ibret yakalandı, firari 37 şüpheliyi yakalamaya yönelik çalışmalar ise sürüyor.

Share: