Sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanlar Kocaeli’deki Mükemmellik Merkezi’nde yetişiyor

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde İMES Tevhit Sanayi Bölgesi (OSB) marifetiyle kurulan Mükemmeliyet Merkezi, firmaların ihtiyaç duyduğu kalifiye uzaklık elemanları yetiştiriyor.

Sanayinin gücük, ılımlı ve detaylı vadeli sorunlarına çözüm getiren tıpkı araştırma ve ihya merkezi gereksinimini kısaltmak için Gün Doğusu Marmara Kalkınma Ajansının (AYRAÇ) desteğiyle hayata geçirilen İMES OSB Mükemmellik Merkezi’nde, firmalara AR-GE ve imalatın yanında atıfet ve teşviklerle ilişkin danışmanlık hizmetleri de veriliyor.

Ana misyonu sanayiye yönelik nitelikli herif kaynağı yemlemek olan merkezde, lif erozyon, CNC torna ve el işi merkezi operatörlükleri kadar 17 değişik modülde mufassal yıllar sanayide çalışmış usta öğreticiler aracılığıyla yüz yüze ve kılgısal kendisine elektronik beyin destekli istihsal, dizayn ve programlama eğitimleri veriliyor.

Eğitimleri başarıyla tamamlayarak tecrübe ve nitelik kazanan kursiyerler, İMES OSB ve çevresindeki firmalarda minimal ücretin 2-3 tiran ücretle iş başı etme imkanı bulabiliyor.

“İMES OSB’nin kilo başına ihracatı 6,5 dolar”

İMES OSB Başkan Vekili Bonkör Çolakoğlu, AA muhabirine, yüzde 95 doluluk oranına vasıl bölgede 324 fabrikanın hareketlilik gösterdiğini, 14 binin üzerinde istihdama topluluk olduklarını söyledi.

Firmaların yüzdelik 10’unun yabancı sermayeli olduğu bölgede 30 fabrika inşaatının sürdüğünü aktaran Çolakoğlu, OSB’den yapılan yıllık ihracatın 1 milyar 150 milyon dolar seviyesinde olduğunu kaydetti.

Çolakoğlu, sabık yılı büyümeyle tamamladıklarını vurgulayarak, İMES OSB namına müteharrik personeli yüzdelik 30 artırdıklarını dile getirdi.

İMES OSB’üstelik yetenek kullanma oranlarının yüzde 80-85 civarında olduğunu nâkil Çolakoğlu, “Firmalarımız kırılan üretim yapıyor ve bu alanlara rabıta çokça. Körfez Tersanesi’nin yakınındaki firmalar, İMES Dudullu’daki alana taşındı, orada büyüdüler ve İMES OSB’ye geldiler. Buradaki aranjman ve ulaşımın kolaylığı hepimizin işlerini artırdı.” dedi.

Türkiye’nin kilogram başına ihracat değerinin 1,4 dolar olduğuna dikkati çeken Çolakoğlu, “İMES OSB’nin ortalaması 6,5 dolar amma bizim otomotiv, savunma ve araba firmalarından oluşan üç kümemiz içindeki ortalamamız 15 dolar. Ağırlıklı ölçülü teknolojide çalışıyoruz ama bunu faziletkâr teknolojiyle taçlandırmak istiyoruz. 30 doları hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Asgari ücretin iki, üç katıyla işe başlamalarını sağlıyoruz”

Çolakoğlu, 3 sene önceki İMES OSB bünyesinde “Mükemmellik Merkezi” fora etmek üzere çalışmalara başladıklarını anımsatarak, “Benzeri firmayla iş birliği yaptık. Seçkin fabrikayı dolaştı ve ihtiyaçlarını sordu. O ihtiyaçlar doğrultusunda zaman 2 bin metrekare üstünde yaklaşık 14 üretim makinesi, ölçüm makineleri, 7 terbiye salonu, simülatörler, hakikat robotları ile ekipmanlarının yer aldığı bir dalan oldu.” dedi.

Yaklaşık 1 aydır enerjik namına çalıştıklarını belirten Çolakoğlu, şöyle bitmeme etti:

“karşı karşıya ve esas makine kullanarak CNC, lazer gerçek, balans makineleri ve kalite arama üstüne yetişek veriyoruz. İlk evvel karşı karşıya eğitim veriyoruz, daha sonraları simülatörlerle makineyi sanal adına kullandırıyoruz. Ondan sonra dahi ana çıngı üreterek makine başında sonuçlandırıyoruz. Buradan sâdır yaşama işe girdiğinde makineleri kullanabilir seviyede oluyor. Şu an bin personel yetiştirelim, müstacelen hepsinin işi hazır. Yıllık 2 bin hedefimizi önümüzdeki sene umum zamanlı adına aşacağımızı öngörüyoruz.”

Çolakoğlu, sanayide işe başlamanın asgari ücretle olduğunu bu sebeple gençlerin bambaşka sektörleri yeğleme ettiğini aktardı.

Yetkinlik Merkezi’nde terbiye görenlerin ise minimum ücretin biraz zalimce maaşla aksiyon bulabildiğini vurgulayan Çolakoğlu, “Burada onlara boyut kazandırarak minimum ücretin iki, üç katıyla işe başlamalarını sağlıyoruz. Şu anda ayrımsız lif erezyon operatörü, aynı CNC torna operatörü, el işi merkezi operatörü 10-15 bin liralık arasında ücretle işe başlıyor.” ifadelerini kullandı.

“Eğitimler sanayide erişmiş uzmanlar marifetiyle veriliyor”

Mükemmeliyet Merkezi Genel Müdürü Deniz Aygan de merkezin ana misyonunun sanayinin gerekseme duyduğu niteliklere topluluk personeli yetiştirip sanayicinin istihdamına sunmak, diğer amacının bile globalde gelişen trendleri yorumlayıp sanayicinin bilgisine kanalize gitmek olduğunu söyledi.

Eğitimlerin kurs ve seminer şeklinde ikiye ayrıldığını anlatan Aygan, çeşitli araba imalat alanlarında CNC operatörü, nitelik kontrol ve gerçeklik operatörü kursları verdiklerini kaydetti.

Aygan, eğitimlerden ortaöğretim ve üniversitelerin değme bölümünden mezun olan ya de sanayide alaylı adına çalışan kişilerin yararlanabildiğini belirterek, personeline buut kazandırmak isteyen firmalardan mevrut başvuruların birlikte şahsen yapılan başvuruları üstelik kabul ettiklerini söyledi.

Merkezde şimdiye büyüklüğünde 17 modülde 495 kişinin terbiye aldığı bilgisini paylaşan Aygan, “Hafta Içi devir, hafta içi akşam ezanı ve hafta sonu grupları olmak amacıyla aynı anda 450 kişiye yetişek verebilmekteyiz. Yıl sonuna büyüklüğünde 2 bin kişiye terbiye vermeyi hedeflemiştik ama ilk 4 ayda 2 bin kişiyi geçeceğiz.” diye konuştu.

Aygan, talebin giderek arttığına işaret ederek, eğitimlerin tamamen sanayide büyümüş uzmanlar eliyle verildiğini kaydetti.

Share: