Samsun’da tıpkı hastanın bel kemiği eğriliği 5,5 saatlik ameliyatla düzeltildi

Samsun’birlikte, skolyoz (esas eğriliği) nedeniyle içki almakta zahmet çeken ve kaburgaları kırılmaya başlayan serebral palsi hastası Enes Serçe, ameliyatla sağlığına kavuştu.

Serebral palsi zımnında gelişme geriliği olan ve skolyozu kalan 17 yaşındaki Enes Serçe’nin soluk almakta ağırlık çekmesi konusunda ailesi, Samsun Yetişek ve Araştırma Hastanesine başvurdu.

Enes Serçe’nin omurgasındaki eğrilik hastanede 5,5 saat süren ameliyatla giderildi.

Serçe’nin tedavisini yapan ortopedi ve sarsıntı bilimi uzmanı Dr. Akademisyen Ömer Bozduman, AA muhabirine, Serçe’nin omurgasındaki eğriliğin hayati organlarını etkilemeye başlaması yüzünden operasyon kararı alındığını söyledi.

Hastanın, asliye eğriliğinde artış, solunum kapasitesinde tenakus, iç organ baskılarının artması ve kaburgalarının kırılmaya başlaması nedeniyle işler edildiğini anlatan Bozduman, “Hastamızı yaklaşık 5,5 saatlik ameliyatla başarıyla otama ettik. Yedi gündür hastamızı strateji ediyorduk, çıktı taburcu edilebilir duruma geldi.” dedi.

Bozduman, adale ve sinir sistemi hastalıklarına ilişkin ana eğriliğinin sunu kalın serebral palsi hastalarında görüldüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

“Çırılçıplak ya birlikte çocukluk çağından itibaren ‘adale tonusu’ kaybı ya bile cümle tersi ‘kas spazmı’na sınırlı olarak eğrilikte çoğalma görülür. Hastaların her an küsurat eğrilikleri akciğer kapasitesinde azalma, çöz uzuv basıları gibi hayatı tehdit edici ahval ile yiyecek içme ve bakım zorluğu kabil durumlara kere açabilir.”

Bu soy ameliyatların deneyimli ekip aracılığıyla efdal kuvvetli merkezde yapılması gerektiğine belen eden Bozduman, “Hem takibi hem üstelik tedavisi az çok baskı olan bu faaliyetler Samsun Üniversitesi Samsun Yetişek ve Araştırma Hastanesinde başarıyla gerçekleştiriliyor.” ifadesini kullandı.

Share: