Iye Bölgesinin tek Hipertansiyon Mükemmellik Merkezi Medical Point’te açıldı

Ege Bölgesinin yegâne Hipertansiyon Mükemmellik Merkezi Medical Point’te açıldı

Hipertansiyona ilgili verilerin toplandığı, izlem edildiği, tedavisinin dahi programlandığı dalan olacak

İZMİR – İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi, Avrupa Hipertansiyon Derneği eliyle verilen Hipertansiyon Yetkinlik Merkezi akreditasyonunu alan bölgedeki tek şifahane oldu. Merkezin açılışı törenle yapılırken, Hipertansiyon Yetkinlik Merkezinde, hipertansiyona ilişkin bütün veriler toplanacak, izleme edilecek, aynı zamanda hastalığın tedavisi bile programlanacak.

Ege Bölgesindeki biricik Hipertansiyon Yetkinlik Merkezi, İzmir Iktisat Üniversitesi Medical Point Hastanesinde planlı tören ile açıldı.

Akreditasyon belgesi Avrupa Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Guido Grassi yoluyla, Medical Point Hastanesi Hipertansiyon Mükemmellik Merkezi Direktörü Prof. Dr. İstemihan Tengiz’e teyit edildi.

Dr. Zeki Hozer moderatörlüğünde gerçekleşen programa Prof. Dr. Guido Grassi’nin yanında; Avrupa Hipertansiyon Derneği Üyesi Prof. Dr. Francesco Fici, Medical Point Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Galebe Beken, Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Ercan ve çağ temsilcileri bile katıldı.

“Dünyadaki ölümlerin genişlik yoğun nedeni hipertansiyon kaynaklı”

Hipertansiyon Mükemmeliyet Merkezinin akıbet zamanlarda ehemmiyet kazanan tıpkı terminoloji olduğu belirten Prof. Dr. İstemihan Tengiz, “Dünyadaki ölümlerin yeryüzü kalın nedeni hipertansiyon kaynaklı. Yekpare ölümlerin yüzde 25’inden doğrudan hipertansiyon sorumlu. Zımnında hipertansiyonun tanınmaması, aklık bire bir şekilde tedavi edilmesi ve deli dolu ayrımsız şekilde arama altına alınması, kardiyovasküler mortalite ve morbidite için az çok muhteşem. Bu yüzden hipertansiyon hastasının takibinde, tedavisinde multidisipliner tıpkısı yaklaşım gerekiyor. Bu merkezde birlikte hipertansiyon hastalarını bütüncül şekilde değerlendireceğiz” dedi.

Yıpranmamış aygıt ile etraflı inceleme

Merkez karşı bilgiler paylaşan Tengiz, “Hastanın zaman basıncının yanı sıra ‘nasıl kardiyovasküler seyrini iyileştirebiliriz, hangi risk faktörleri var ve murat organları hangi kadar etkilemiş?’ sorularına karşılık arıyoruz. Bu etkileri hangi büyüklüğünde erken tespit edersek, o kadar posta mezuniyet etmiş oluyoruz. Bu merkezi açmamızdaki tasavvur bile bu. Söz Gelişi; yıpranmamış aldığımız bir alet ile bire bir hastanın debi hızını, bilek damarı dalavere hızı, aortik sertliği, periferik direnci kadar mecmu detayları ölçebileceğiz. amma velakin, elan realist tıpkısı bilim alabileceğiz. Zira tüvana hastalara baktığımızda koldan ölçtüğümüz tazyik aortik basıncı yansıtmayabiliyor. Bu aygıt ile daha net bir bilgiye ehil olacağız. Tıpkısı zamanda seçeceğimiz antihipertansif ilaçları bile bu yöntemle elan gür belirleyebileceğiz” şeklinde konuştu.

Hipertansiyona cemi verilerin toplanacak, tedavisi birlikte programlanacak

Hipertansiyona ilgili eksiksiz verilerin toplandığı, strateji edildiği, benzeri zamanda tedavisinin de programlandığı bire bir şekil olacağını anlatım fail Tengiz, “Bu veriler akademik yönden birlikte bize katkı sağlayacak. Bu merkezler, Avrupa’üstelik yaygınlaşmaya başladı. Ülkemizde bile yaygınlaşacağına inanıyorum. Bunun öncüsü olmaktan gururluyuz” dedi.

Hipertansiyon tedavisindeki güncel tedaviler hakkında de bilgiler veren Tengiz, “Hipertansiyon tedavisinde geçer ilaçlar konusunda çok aşkın aynı evolüsyon namevcut; ancak hipertansiyonun girişimsel olan tedavisinde, renal denervasyon dediğimiz böbrek arterlerinin etrafındaki sempatik sinirlerin yakılmasından oluşan aynı yöntem var. Mukavim hipertansiyonu olan yahut çok çok derman kullanan hastalarda yeğleme ettiğimiz aynı yöntem bu. Bakir yapılan çalışmalarda, bu işlemin uygulanması mukavemetli hipertansiyonu nakız üstüne ve bulunan hipertansiyonu azaltma üzerine oldukça avantajlı gözüküyor” şeklinde konuştu.

Dünyada gelişigüzel üç kişiden biri faziletkâr tevettür hastası

Avrupa Hipertansiyon Derneği Başkanı ve dünyadaki en bereketli önceki 10 hipertansiyon uzmanlarından birisi olduğu tabir edilen Prof. Dr. Guido Grassi ise İzmir’bile olmaktan ve Türkiye’da bir Hipertansiyon Mükemmellik Merkezi açmaktan bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi.

Pandemi nedeni ile aşkın bayram edilmese üstelik tekmil dünyada rastgele 3 kişiden birisinin efdal voltaj hastası olduğunu belirten Grassi, hipertansiyona totaliter yakın mükemmellik merkezlerinin, bu hastalıkla mücadelede müracaat olduklarına ilgi çekti.

“Bu hastalığın teşhis ve tedavisinde multidisipliner ayrımsız yaklaşım gerekiyor”

Medical Point Hastaneler Grubu Umumi Heyet Başkanı Op. Dr. Galebe Beken ise şunları söyledi:

“Hipertansiyon; potansiyel farkı aletini kolumuza taktığınız devir gördüğümüz kan basıncı yüksekliği söylemek değildir. Bu hastalığın tanı ve tedavisinde multidisipliner aynı yaklaşım gerekiyor. Hipertansiyon olduğumuz ant vücudumuzdaki yekpare damarlar bundan etkilenir. Söz Gelişi; ego tıpkı göz hekimiyim. Gözün retinasından hipertansiyonun hangi düzeyde olduğunu anlayabiliyoruz. Bundan ahir süreçte, hastanemiz Hipertansiyon Yetkinlik Merkezi yerine multidisipliner tıpkı yaklaşım ile hastanın haddinden fazla uzun değerlendirilmesini ve tedavisini sağlayacak aynı zir yapıya eş olacak.”

Share: