“Sigara bağımlılığı sonlandırılmadığı sürece KOAH önlenemez”

Sine Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kudret Ekiz, sigaranın boydak akciğerlere değil, vücuttaki bir nice dirimlik organa bile kötülük verdiğini söyleyerek, “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının tedavisinde (KOAH) bildirme iri antagonist sigaradır. Sigara içme ile semptomatik düzeyde başlayan KOAH, sigara kullanılmaya bitmeme edildiği sürece çok aheste tablolara büyüklüğünde gidebilir. Sigara bağımlılığı sonlandırılmadığı sürece KOAH önlenemez” dedi.

Liv Hospital Ankara Sine Hastalıkları Prof. Dr. Kuvvet Ekiz, 16 Teşrinisani Acun KOAH Günü nedeniyle yaptığı kayıtlı açıklamada KOAH’nın genişlik kesif tanıdık özelliğinin, akciğerlere giren ve çıkan havayı kısıtlayarak çağ darlığına faktör olması olduğunu belirtti. KOAH’nın tıpkısı akciğer hastalığı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ekiz, “KOAH kelimesinin açılımı Vakayiname Obstrüktif Akciğer Hastalığıdır. KOAH hastalığı amfizem ve süreğen bronşitten oluşur. Amfizem, akciğerlerde kan alıp vermeyi sağlayıcı alveol keselerinin duvarlarının harabiyeti sonucu ortaya sâdır deli ve kalımlı genişlemedir. Bunun sonucunda akciğerde elastikiyet kaybı ve nefes darlığı gelişir. Vakayiname bronşit ise genişlik birkaç iki sene üst üste ve bu iki yılın arz az 3 ayında öksürük ve balgamla seyreden ilerleyen aynı rahatsızlıktır” diye konuştu.

‘ÖKSÜRÜK VE BALGAM ŞİKAYETLERİNE DİKKAT’

KOAH olan hastalarda amfizem bulguları bilgili olan kişilerin genelde uzun uzadıya, vurgun, hunriz-hareketli zahirî, yanakları al, döş ön-peş çapları artmış (fıçı göğüs), parmak uçları şişkinleşmiş, öksürük ve balgam yakınmaları olmayan hastalar olduğunu rapor eden Prof. Dr. Ekiz, “Kronik bronşit bulguları bilge olan kişiler ise güdük boylu, iri, öksürürken yüzü mor-gökçe nitelik olan, eli nimetli balgam çıkaran, sıkça nefes darlığı krizleriyle hastaneye başvurup, otama sonrası kısmen rahatlayan, ruh yetmezliğinin de yoğun görüldüğü hastalardır. Gayrı tıpkısı ekip ise herhangi bir iki tablonun gelişigüzel olduğu hastalardır. KOAH ölümle sonuçlanabilir. Bu hastalık başladı mı geriye dönüşü yoktur, nasıl ilerler. Acun Esenlik Örgütü (DSÖ), tamlık dünyada KOAH’ın 4’üncü tam ölüm nedeni olduğunu bildirmiştir. Türkiye’da ise 3’üncü sıradadır. KOAH, sıklıkla teferruatlı yıllar sigara kullanan, 50-60 yaşlarındaki erkeklerde görülmekle birlikte, sigara içen kadınlarda birlikte görülür. Çok seyrek bile olsa, sigara içmeyen kişilerde ve elan erken yaşlarda üstelik görülebilir. KOAH yapan nedenler bildirme ilkin mesleksel zararlı gazlar ve tanecikler (sıkı elektron) solunması, hareketli biçimde sigara kullanımı ve albeni kirliliğidir” ifadelerini kullandı.

‘ÖLÜMLERİN YÜZDELIK 90’I SİGARAYA BAĞLI’

Prof. Dr. Ekiz, KOAH’nın başlıca belirtilerinin öksürük, balgam, nefes darlığı ve göğüste tıkanma olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Koku tükürme, gaga ve tırnaklarda morarma, his yetmezliğine kapalı ayaklarda şişme kadar belirtiler dahi görülebilir. Ancak KOAH hastalarının çoğunluğu öksürük ve balgam yakınmalarından ekolojik ortam vaktiyle doktora gitmedikleri, sadece soluk darlığı ilerlediğinde başvurdukları amacıyla teşhis ve tedavide geç kalmış oluyorlar. Sigara akciğerlerdeki çekicilik yollarında iltihabi tepki geliştirerek duvarlarının kalınlaşmasına ve çekicilik yolunun daralmasına hastalık oluyor. Büyük albeni yollarında henüz fazla balgam üreten hücrelerin yapılmasına, bunun sonucunda balgam artışına ve vakayiname öksürüğe kez açacak. Oluşan bu tabloda Vakayiname Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH) bir parçası olan kronik bronşit meydana dirimsel. Sonuçta dirilik yılın önemli tıpkı bölümünü öksürerek ve balgam çıkararak geçirir. Gelgel yollarının daralması sonucu akciğerlere havanın methal ve çıkışı zorlaşır. KOAH’nın sunu kocaman bulgusu olan soluk darlığı ortaya kazanç. Alveol adı verilen akciğerlerdeki albeni keseciklerini derece derece fek ederek KOAH’nın aynı parçası olan amfizemi oluşturur. Oksijenin kana geçerek dokulara taşınmasına bariyer peki. Spor ayırmak, dans emretmek, sıkıntı inandırmak, merdiven ve depar çıkmak üzere çağ almanın majör olduğu aktivitelerde zahmet yaşanır. Sigara içmeye devam edilirse, istirahatte birlikte nefes darlığı gelişir. Sigaradaki toksik maddelerin çekicilik yollarındaki hücrelerde kanserleşmeye bozukluk olmalarından belde erkeklerdeki akciğer kanserinden ölümlerin yüzdelik 90’ı, kadınlarda ise yüzdelik 80’i sigaraya bağlıdır. Sigara bekâr akciğerlere değil, vücuttaki birçok dirimlik organa birlikte kötülük verir. Idrar Torbası, yemek borusu ve göden kabilinden bir nice aza kanseri, koroner duygu hastalıkları, ten yaşlanmasının hızlanması, kadın doğurganlığının azalması, erkekte ise erkek cinsel fonksiyon bozukluğu (empotans) sigaraya sınırlanmış gelişen sair kocaman hastalıklardır. KOAH’nın yeryüzü şişman düşmanı sigaradır. Sigara içmece ile semptomatik düzeyde başlayan KOAH, sigara kullanılmaya bitmeme edildiği sürece çok kilolu tablolara kadar gidebilir. Sigara bağımlılığı sonlandırılmadığı sürece KOAH önlenemez.”

‘SİGARAYI BIRAKMAK KOAH’IN BIRICIK ÇÖZÜMÜDÜR’

KOAH tedavisinin iki anne amacı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Nüfuz Ekiz, “Birincisi hastalığın bulgularını tashih etmek evet da azaltmak, ikincisi ise hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktır. Günümüzde KOAH’ı ortadan kaldıracak, ağız ağıza düzeltecek bir tedavi seçeneği yoktur. Ancak sigara içiminin bırakılması, KOAH’ın evolüsyon ve bereket riskini azaltan, hastalığın ilerlemesini durduran tek ve genişlik canlı girişimdir. Sigaradan uzak ara vermek bu hastalığı çok şişman ölçüde önler. Bunun yanında, mesleki doğal gaz ve partiküller ile çekicilik kirliliği kabilinden riziko faktörlerinden birlikte ırak durulmalıdır. Banko bir ahşa hastalıkları uzmanının kontrolüne girerek ahenktar çıkar yol kullanımının sürdürülmesi ve fücceten başlayan atakların tedavisinin sağlanması gereklidir” dedi.

Share: