Kuduz riskli temaslarda avlu kurtaran formül

– Kuduruk riskli temaslarda sahn kurtaran yöntem

Sahipsiz ve aşısız hayvanların kuduz virüsü transfer riski henüz yüksek

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji KIŞI. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğba Sarı:

“Akur semptomlarının ortaya çıkmasından sonraları aşılar faydasızdır”

“Klinik bulgular ortaya çıktıktan bilahare iyileşen vakalar haddinden fazla eşsiz görülmektedir”

DENİZLİ – Enfekte hayvanların salyasından insanlara geçici, ölümcül Rabies virüsünün sebep olduğu kudurmuş hastalığının sahipsiz ve aşısız hayvanlarda imdi görüldüğünü belirten Doç. Dr. Tuğba Solgun, “Virüsün girmesini ve ilerlemesini yenmek için en cesim etap elem içine basınçlı mübarek su verilerek, yaranın akarsu ve sabunla 10-15 an temizlenmesidir” dedi.

Enfekte hayvanların salyasından insanlara geçici, ölümcül bir virüs olan Rabies virüsünün bozukluk olduğu kuduruk hastalığı insanlarda ve birçok memeli hayvanda bellek ve murdarilik iltihabına nöbet açarak ölümle sonuçlanıyor. Dünyada yılda 40 ile 100 bin kişinin kudurmuş zımnında öldüğü anlayış edilirken, ülkemizde ise herhangi bir sene 1-2 kuduz vakası görülüyor. Akur bire bir hayvan eliyle ısırılan bire bir bireyde semptomların ortaya çıkmasından bilahare ortalama 18 dönme içerisinde çor ölümle sonuçlanıyor. Uzmanlar, kuduruk riskli teması olan seçme bireyin korunmak amacıyla kuduz aşısı yaptırmasını öneriyor. Kuduruk virüsünün girişini ve ilerlemesinin durdurulması üzere arz eke kademe namına şiddetli içine basınçlı bol akarsu verilmesi, yaranın su ve sabunla 10-15 zaman temizlenmesi adına biliniyor. Bu şekilde kudurmuş hastalığının yüzdelik 90 oranında önlendiği belirtiliyor.

“Hastalığın kuluçka süresi alelumum 14-90 gündür”

Kuduruk hastalığı hakkında heybetli açıklamalarda mevcut Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğba Soluk, virüsü daha çok sahipsiz hayvanların taşıdığını tabir etti. Doç. Dr. Tuğba Sarı, kuduzun özel bire bir tedavisi olmadığını belirterek, “Rabies virüs, insanlarda ve birçok memeli hayvanda karın ve omurilik iltihabına nöbet açan ölümsek seyreden kudurmuş hastalığına neden olmaktadır. Dünyada yılda 40 ile 100 bin kişinin kuduz nedeniyle öldüğü aritmetik edilmektedir. Ülkemizde maalesef seçkin sene 1-2 kuduz vakası görülmektedir. Ülkemizde akur olan hayvanların iri çoğunluğunun iyesiz pisik ve köpekler ile birlikte karışık hayvanlarından korunamayan yerli hayvanlar oluşturmaktadır. Virüs haiz pisik ve köpeklerde gerçekli 10 çevrim içerisinde ahiret yolculuğu gerçekleşmektedir. Kuduzun ölçün tanısında; enseden alınan kap biyopsisi, kan, tükürük, bellek murdarilik sıvısı ve beyin dokusundan alınan örnekler kullanılır. Kudurmuş benzeri efsanevi vasıtasıyla ısırılmayı peşi sıra, hastalığın gurk süresi genellikle 14-90 gündür. Kuluçka süresi dört dolaşma kadar gelişmemiş olabileceği gibi literatürde 27 ay, 6 sene ve antrparantez 19 yıla kadar uzayan vakalar bildirilmiştir. Semptomların ortaya çıkmasından sonraları aşılar faydasızdır ve ortalama 18 periyot ortamında ahiret yolculuğu gözlenir. Hususi bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalara güç bakım şartlarında uyutularak, dirim desteği sağlanır” dedi.

“Zamanın birlikte makbul otama, akur hastalığının önlenmesinde yüzdelik 100’e yakın sükse sağlanmakta”

Züğürt hayvanın tükürüğündeki virüsün evvel başta adale içindeki sinirler boyu ilerleyerek omuriliğe, bilahare beyine ulaştığını anlatan Doç. Dr. Sarı, “Klinik bulgular ortaya çıktıktan sonraları iyileşen vakalar çokça eşsiz görülmektedir. Hasta hayvanın tükürüğündeki virüs, adale içindeki sinirler boyu ilerleyerek omuriliğe, sonraları beyine ulaşmaktadır. Akur virüsünün girişinin ve ilerlemesinin durdurulması üzere arz balaban aşama kırıcı içine basınçlı artağan akarsu verilerek, yaranın su ve sabunla 10-15 zaman temizlenmesidir. Bu şekilde kuduz hastalığı yüzde 90 oranında önlenmiş tamam. Elan sonra sunu andıran esenlik kuruluşuna başvurulmalıdır. Alelhusus temel, üzeri, yüz gibi beyine mail yaralanmalar ve parmaklar üzere sinirlerden ensesi kalın dokuların yaralanmaları virüsün elan acul beyine ulaşmasına illet olduğundan elan önemlidir. Esenlik kuruluşları vasıtasıyla ücretsiz yapılan modern nesiç kültürü ile hazırlanmış aşılar ve kuduruk immunglobulini ile bu arada makul dozda ve zamanda uygulandığı takdirde kuduruk hastalığının önlenmesinde yüzde 100’e andıran başarı sağlanmaktadır” diyerek konuştu.

“Vatandaşlar evcil hayvanların aşılanması üzerine bilinçlendirilmeli”

Bitlis’te kapik saldırısına uğrayan çocuktan kudurmuş teşhisi konulmasının, ülkede hala hastalığın var olduğunu işaret ettiğini tamlayan Dr. Sarı, “21 Ilk Teşrin 2022’de, Bitlis’in Adilcevaz ilçesinin Göldüzü köyünde yaşanan olayda, çıkmaz köpekleri yoluyla ısırılan ve kuduz teşhisi konulan 10 yaşında erkek yavru hastası zımnında ülkemizde bibi herif kuduzunun görüldüğü kamuoyuna duyurulmuştur. Aynı bölgede temaslı parasız taraması yapılırken, köpek marifetiyle ısırıldığını söyleyen bambaşka bire bir bala ise makul ve bir zamanlar aşılama ve immunglobulin uygulanması ile hastalığa yakalanmaktan kurtulmuştur. Akur hastalığı ve kuduz riskli angajman olgularıyla mücadelede liyakatli olabilmek amacıyla olguların kayıtları ahenkli tutulmalı, melez hayvanlarının yemleme şeklinde kuduruk aşısı ile ilkah çalışmalarına devam edilmeli, el erken müracaat, kötü bakımı ve yerel hayvanların aşılanması konusunda bilinçlendirilmelidir” ifadelerini kullandı.

“Bitlis’teki kuduz olayından sonradan tedirgin olduk”

Bitlis’te avare köpekler eliyle ısırılması sonucu kudurmuş tanısı konulan 10 yaşındaki Mustafa Erçetin’in hayatını kaybetmesinin ardından birçok vatandaş kırgınlık yaşamaya başladı. Köpek özellikle oluşmak amacıyla kuduz nakil riski bulunan hayvanlara müteveccih aşıların çıktı yapılmasını öneren Ömer Kaya, “Bitlis’teki kudurmuş olayından sonra erinçsiz olduk. Vatandaşlarımız hayvanları biraz daha sahiplenirse ve aşılamaya ilgi ederse, bu eşkâl olaylarla karşılaşmayabiliriz. Aşıyla beraber ölümlerin önüne geçebiliriz. Sokakta çok fazla sahipsiz hayvanlar bulunuyor. Bunlara müteveccih telkih çalışmaları yetkililer eliyle daha çok yapılmalı” şeklinde konuştu.

Share: