Putin’in Ermenistan siteminden sonraları Paşinyan’dan izah

Putin’in geçkin Ermenistan için ‘kendi yolunu yeğleme etti, nitelik ortada’ diyerek yaptığı sitem içeren açıklamalardan sonra Ermenistan Başbakanı Paşinyan, bugün Rusya’nın sunduğu ilkeleri Soçi’üstelik akseptans etmeye amade olduklarını ‘Rusça’ paylaştı.

Rusya Kerem Başkanı Vladimir Putin’in geçmiş yapılan Valday Arsıulusal Ağız Dalaşı Kulübü’nün 19’uncu kat planlı toplantısının umumi oturumunda Ermenistan’ın Karabağ meselesindeki tutumunu eleştiren açıklamaları, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ı harekete geçirdi.

Twitter hesabından Rusça izah fail Paşinyan, Ermenistan’ın Rusya’nın önerdiği ilkeler üzerinden Azerbaycan ile benzeri anlaşmaya varılması amacıyla çalışmayı akseptans ettiğini belirterek “Ilkgüz başında Ermenistan, Rusya Federasyonu tarafından sunulan ve Ermenistan ile Azerbaycan arasında devletlerarası ilişkilerin kurulmasına müteveccih ana ilkeler temelinde çalışmayı kabul etti ve bunu Soçi’üstelik teyit etmeye hazır. Rusya’nın de bu anlaşmayı destekleyeceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.PUTİN HANGI DEMİŞTİ?Putin, gazetecilerden konuyla ait gelen istifham üzerine Rusya’nın yıllardır Ermenistan’a Karabağ meselesini oradaki halkın ayrıldığı beş bölgeyi Bakü’ye devren çözmesini teklif ettiğini, fakat Erivan’ın özlük yolundan gitmeyi seçtiğini vurgulayarak “Ermenistan, Azerbaycan’ın yedi bölgesini çalışarak kontrol ediyordu. Biz da ilişkilerin normalleşmesi için ‘ilkokul bölgeyi Azerbaycan’a verin, iki bölge size kalsın’ dedik. Bu iki kesim balaban bölgeler. 5 bölgeye dahi Ermenistan’ın esasen hiç ihtiyacı namevcut. Dinamik namevcut, abes duruyor. Bu bölgeleri bırakmamanın tek anlamı dahi namevcut. Önerimiz, Karabağ meselesinin normalleşmesi için ongun tıpkısı hamle olacaktı. Ancak Ermeni yönetimi öz yolundan gitti. Zaten bugünkü buut birlikte bu tercih dolayısıyla gelişti” ifadelerini kullanmıştı.ERMENİSTAN HANGİ BARIŞ ANLAŞMASINI TERCİH EDECEK?Rusya’nın barış anlaşması ile ilgilendiren Ermeni halkının seçimini destekleyeceğini belirten Moskof reis, hazar anlaşmasının ne versiyonunu yeğleme edileceği sorusunun altını çizdi. Putin, Ermenistan’a tek şeyi dayatılmış etmeyeceklerini belirterek “Ermeni halkı ve mevcut Ermeni yönetimi, Karabağ konusundaki hazar anlaşmasının Washington eliyle belirlenen sanki versiyonunun seçilmesi gerektiğine inanıyorsa, tercihlerine tevakki etmek duyarız. Anladığım kadarıyla, Azerbaycan’ın Karabağ üzerindeki egemenliğinin tıpkı bütün kendisine tanınmasını sağlıyor, o zaman Ermenistan anca düşünüyorsa lütfen, Ermeni halkının seçme tercihini destekleyeceğiz. Şayet Ermeni halkı ve Ermeni yönetimi, Karabağ’ın kendine özgü bazen özellikleri olduğunu söyler ve bu özelliklerin dikkate alınması gerektiğine ve gelecekteki sulh anlaşmasında tartışılması gerektiğine inanıyorsa, bu bile mümkün. Ama nasıl Azerbaycan ile müşavere etmeleri gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı.Putin, anlaşmaların Azerbaycan vasıtasıyla üstelik akseptans edilebilir olması gerektiğinin altını çizdi.

Share: