Köyünün bursla okuttuğu mühendisten vefa örneği

Zonguldak’ta Kardelen Bekmezci, köy sakinleri ve gurbetçilerin desteğiyle başlatılan burstan bilistifade yapım mühendisliğini okudu. Köyünde devam eden tünel çalışmalarında işe başlayan Bekmezci, yetişek hayatına yardım sağlayıcı projeye bindi olup öğrencilere yardım sağlıyor.

Kilimli ilçesine merbut Göbü köyünde hararetli Kardelen Bekmezci (24), 4 sene geçmiş Yozgat’taki Bozok Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü kazandı. Köy Muhtarı Belgit Ağızcıl; karye sakinleri ve gurbetçilerin destekleriyle başlattığı burs projesiyle Bekmezci’ye destek oldu. Burstan yararlanarak eğitim hayatına başlayan Bekmezci, bölümünü başarıyla tamamlayarak mezun oldu.

Darülfünun hayatı sonrası köyüne dönen Bekmezci, iş aramaya başladı. Köyünde Filyos ile Zonguldak arasındaki yapımı süren tünellerde yüklenici firmada yapım mühendisi namına işe başlayan Bekmezci, kendisi gibi üniversite öğrenimini sürdüren gençler için burs vermeye başladı. Projede vadi alarak köyünü gururlandıran dinç mühendis, eğitim hayatına üstelik yardım sağlıyor.

“Yararlandığım burs projesine yardım isnat etmek istedim”

Üniversiteye yerleşmesiyle bu arada köyündeki burs projesinden yararlanmaya başladığını anlatan Bekmezci, “Ben üniversitedeyken bu proje başladı. Muhtarımız aracılığıyla düzenlenen ayrımsız programdı. Darülfünun öğrencilerine burs verildi. Ego birlikte o ahit okuduğum için bundan yararlanma fırsatı bulmuştum. Bibi devam ettiği için hep duyabilsin. Köyümüzde 20’ye mümasil üniversite öğrencisi var. Ben dahi bundan yararlanmış, öz işimi yapıyor olmanın verdiği mutlulukla destek olmak istedim. Muhtarımızla yine bu projeyi bitmeme ettirip büyütüp elan adamakıllı olsun diye uğraşıyoruz” diye niteleyerek tabir etti.

“Köyümde bana bir okazyon tanındı, köyümde işe başladım”

Çıkışlı olduktan sonraları köyünde yapımı bitmeme eden tünel çalışmalarında işbaşı yaptığını anlatan Bekmezci, “Köyümde tıpkı işim oldu ve bana tıpkısı fırsat tanındı. Bu açıdan şanslıyım. İşime köyümde bitmeme ediyorum. Buradaki öğrencilere bile tıpkı bana yardım edildiği kabil ego üstelik onlara yardım etmeye çalışıyorum. Kişi bölümüm açısından kız çocuklarının okumasına takatli yanaşılmaz. ‘Yapamaz, edemez’ denilir ama yeryüzü fena hâlde örneği benim diyerek düşünüyorum. Bir Nice kişi yoluyla benimsenmese da bunu başarıp okudum. Demincek da çalışıyorum. Bence kız çocuklarından kim istiyorsa köyde, buna cesurluk edemeyen varsa eş alabilir, başarabilir. İstiyorsa dizge yapabilir. Köyümüzün öğrencilere yardım ettiğini düşünüyorum. Müzaheret edebildiklerimiz var, edemediklerimiz var. Kız ayvaz ayırt etmeden hep çocuklara arkalama etmeye mücahede ediyorum. Ben bu yüzden özellikle bu işin zarfında kalkmak istedim. Muhtarım üstelik imdi ilerlesin. Dizge duysun, yayılsın. Keşki dizge tıpkısı mektepli okutabilse. Hangi mutlu bize” diye niteleyerek konuştu.

“Burs alanların işe girince projeye bindi vermesi sunu balaban hayalimdi”

Muhtar adaylığı sürecinden bu yana burs projesini hayata kılmak üzere çabaladıklarını ve başardıklarını anlatan Göbü Köyü Muhtarı Belgit Oral, “Amacımız eğer muhtar olursak öğrencilerimize burs verebilmekti. Bittabi bu bursu cebimizden ödeme şansımız yok. İl dışındaki ve daraç dışındaki gurbetçilerimizin katkılarıyla, buradaki arkadaşlarımızın katkılarıyla 3 yıldır üniversite öğrencilerimize burs veriyoruz. Kardelen kızımız bile o dönem okuyordu. Bursiyerlerimizden biri da Kardelen kızımızdı. Okulunu bitirdi. Tünel çalışmalarında inşaat mühendisine ihtiyaç vardı. İşe girdikten bilahare ‘Ego da aynı mektepli okutmak, katkıda gezmek istiyorum’ dedi. Haddinden Fazla mutlu, mutlu oldum zira hayalini kurduğum şeylerden birisi buydu. Bu çarkın dönmesi amacıyla burs düzlük öğrencilerimizin gitgide işe girip mülk kazanmaya başladığı zaman geriden mevrut çocuklara katkısı olması yer nazik hayalimdi. Kardelen kızımız de bunun ilk örneği, namına şahsım, köyüm ve öğrenciler adına çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. – ZONGULDAK

Share: