“Mehabetli ordunun milli gururu”: Akın helikopteri

Türk Havacılık ve Feza Sanayii’nin (TUSAŞ) yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği T129 Atak Tecavüz ve Taktik Keşif helikopterleri, Türk ordusunun caydırıcı gücü kendisine öne çıkıyor.

Hassas rey ve çarpış teknolojisine cemaat iki mürettebat kapasiteli Akış, gelişigüzel mevsimde seçme türlü yer şartlarında fariza yapmasının birlikte tatbikat kabiliyeti ve atış gücüyle birlikte dikkatleri üstüne çekiyor.

Değişen savaşma ihtiyaçları ayn uğrunda bulundurulduğunda başarım ve tatbikat kabiliyeti anlamında 5 titrem sınıfındaki genişlik faik helikopter adına gösterilen Akış helikopteri, çok daha hafif, çokça daha mufassal süre havada kalma, erdemli sıcaklık ve faziletkâr irtifada manevra gösterme kadar özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor.

Milli yazılımlarla donatılan Atak, akva gövdesi ve yüksek zırh sistemleriyle bile kebir ordunun gökyüzündeki caydırıcı gücü oluyor.

Çok yönlü üstün harekat kabiliyeti

Yüksek performans ve tatbikat kabiliyeti, bakışımsız cebe yükü, düşük görünürlük, patırtılı ve içgüdü silueti, yüksek seviyede darbeye direnç ve balistik tolerans kabil özelliklere cemaat olan Akın, bu özellikleri sebebiyle muhtelif muharebelerde çokça taraflı üstün harekat kabiliyeti kazanıyor.

Yakın çekicilik desteği görevleri için 76 adete kadar güdümsüz roket ve 500 adet mühimmat kapasiteli 20 milimetre bütünüyle ile donatılan Akış, çokça amaçlı görevlere makul kendisine birlikte 8 adet UMTAS antitank füzesi, 16 nüsha Cirit lazer güdülebilen füze, 8 nüsha Stinger füzesi ile yeryüzü gündeş elektronik harp ve elektrokardiyografi-optik sistemlerini birlikte bünyesinde barındırıyor.

Havada tahminî 3 saat kalma yeteneğine ehil Akın, 300 saatlik uçuştan sonraları mevkut adına güç bakıma alınıyor.

Görev hazırlığı AA ekibince görüntülendi

Karaca Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer düzlük helikopterlerin Isparta 1. Karaca Havacılık Bayram Komutanlığı hangarında göreve hazırlanması, AA ekibince görüntülendi.

Göreve çıkmadan hassas ayrımsız hizmet ve taharri sürecinden geçirilen Akın, pilotların gözetiminde, teknisyenler vasıtasıyla fan, motor ve bütünleşmiş edilmiş zırh sistemlerinin bakımı inceden inceye yapıldıktan sonraları hangardan kalkış alanına çekildi.

Uçuş ekibinin arama amaçlı kalkış yaptığı Atak helikopteri, bir müddet havada kaldıktan sonra güvenle piste döndü. Terörle mücadelede etken makbul ve teröristlerin dokunaklı rüyası haline gelen Akış helikopteri, göreve amade halde gene hangara alındı.

Share: