DSİ Umumi Müdürü Lütfi Akca, Çorum’da domestik yöneticilerle buluştu

Devlet Su İşleri (DSİ) Umumi Müdürü Lütfi Akca, Çorum’bile bitmeme eden yatırımları gitmek için yerli yöneticilerle bir araya geldi.

Akca, Turgut Özal İş Merkezi Konuşma Salonu’nda düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklamada, DSİ’nin Türkiye’nin akarsu yatırımlarının asıl kurumu olduğunu söyledi.

DSİ’nin yatırımlarıyla Türkiye’bile baraj sayısının 270’lerden 930’a yükseldiğini dile getiren Akca, yatırımların bitmeme edeceğini aktardı.

DSİ’nin Çorum’dahi üstelik yatırımlara hız verdiğinin altını çizen Akca, “2022 envestisman programları ile şu anda yapılmakta olan başlamış ve devam etmekte olan projelerimizin sayısı 81. Bunlar ekincilik, erke, çılgın dulda, içme suyu gibi temel ihtiyaçlara müteveccih işlenmiş projeler. Bu projelerin bedeli edimsel fiyatlarla 6,5 milyar lira civarında. Bu, Çorum’un devlet hizmetlerinin elden benzeri kısmında, DSİ hizmetlerinden aldığı pay.” ifadelerini kullandı.

Çorum’dahi bu yıl 7 projenin tamamlandığını, 29’unun bitmeme ettiğini ve 14 projenin bile tenkis aşamasında olduğunu anlatan Akca, şunları kaydetti:

“Bulunan yatırım programındaki projelerin bedellerine ilave kendisine 2022 munzam yatırım programına teklif ettiğimiz 20 projenin bedeli 1,4 milyar lira. Bunun yanında 2023 yılı envestisman programına teklif etmeyi planladığımız 3 projenin envestisman bedeli olan 2,5 bilyon lirayı topladığımızda 2023 itibariyle ülkemizin, devletimizin yalnız DSİ tarafından Çorum’a sunduğu hizmetlerin toplanmış bedeli 10,5 milyar liralık olduğunu mutlulukla ifade etmek istiyorum. Bu imkanları ülkemize sunan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye şükranlarımı sunuyorum. Yatırımların refah seviyesini artırmasını diliyorum.”

Toplantıya Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, YANLIŞSIZ Tümen Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kayaç, Erol Kavuncu, Çorum Belediye Reisi Halil İbrahim Aşgın ve DOĞRU Tümen İl Başkanı Yusuf Ahlatcı de katıldı.Share: