Karadeniz’de vakit kaybetmeden Samsun’da yapılıyor

Karadeniz’da takkadak Samsun’da yapılıyor

Minik bedenlere ruh ritmi ameliyatı

SAMSUN – Samsun Yetişek ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki uzman takım, bebeklik çağından yeni yetmelik çağına kadar önsezi ritmi bozukluğu olan yekpare çocuklara tartım bozukluğu (ablasyon) ameliyatı yapıyor. Ayrımlı şehirlerden hastalar ablasyon ameliyatı almak için Samsun’u tercih ediyor.

Bebeklerde yahut çocuklarda kendini gösteren ritim bozukluğu ölümsek olabiliyor. Çarpıntı hissi çoğu minik çocuğu erinçsiz ediyor. Türkiye’dahi minik çocuklara ablasyon işlemini yapan bulunmaz merkezlerden biri olan Samsun Terbiye ve Araştırı Hastanesi ise bünyesinde yaptığı ameliyatlarla miniklerde his ritmi rahatsızlığını tedavi ediyor.

Yapılan ameliyatlar hakkında vukuf veren Bala Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Mehmet Bayağı, “Çocukluk çağında ritim bozuklukları oldukça yoğun görülüyor. Tıpkısı kısmı hayırhah aynı kısmı da çarpıntı, gaşiy şikayetlerine sebep olabiliyor. Tıpkısı kısmı bile hayatı gözdağı eden ritim bozuklukları olabiliyor. Bağlı kaldığımızda bu işlemi siftinlik bebeklerde da yapmamız gerekiyor. Mümkünse ilaçla bire bir süre yönetim ederek ablasyon işlemini henüz iri yaşlarda yarmak istiyoruz. Bu hastalarımız hafakan, bağır ağrısı şikayetler olabiliyor. Ara Sıra da çekilen benzeri EKG’bile bu hastalığı görebiliyoruz. Tartım bozukluğu olan yeri bularak tedavi ediyoruz. Ben burada çalışmaya başladığımda bu hastalarımızı balaban şehirlere çekmek durumundaydık. Bu işlemi burada muktedir olmak için esasen çok nazik benzeri kombinezon ve himmet var. Hacettepe Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Bölümünden hocalarımızın emeği ve yönetimimizin iradesi çok faal ve havari oldu. Çocuk hastalarda bu işlemi eden Karadeniz’da bir tane merkeziz. Bugünkü vakamız 12 yaşında tıpkı erkek çocuktur. Kalbinde olan tartım bozukluğu dolayısıyla bu hastalığın biricik tedavisi olan ablasyon ve elektro fizyolojik işlemini yapıyoruz. Göğüs ağrısı, hafakan, gaşiy, çocukluk dönemlerinde bunaltıcı dizem bozukluklarını işaret edebilir. Bu soy şikayetleri olan çocuklarımız hele spor öncesi muayeneleri üstüne ailelerin çokça ilgi etmesi gerekiyor. Zira kilolu egzersizler dirimsel ateş oluşturan ağır dizem bozukluklarına sebep olabiliyor. Bu kalem şikayeti olan çocuklarımızı alelhusus spor öncesinde deşelemek istiyoruz” dedi.

Yoğun mesai harcayan kol ameliyatlara bitmeme ediyor.

Share: