İnternetten hastalık taharri hastalığına özen! Uzman sima uyardı

Siberkondri, internete bağımlı ve takıntılı insanların yakalandığı tıpkı hastalık. Sağlıklarıyla ilişik endişeleri olanların bu konudaki bilgilere aksetmek için internette tekrarlayıcı biçimde ve etraflı süre araştırma yapmaları ile tanımlanan siberkondrik hastalığı konusunda eksper ruhiyatçı Tülinay Temas, uyarıda bulundu. Her, kişilerin internette obsesif tıpkısı biçimde afiyet biçimi araması sonucu bu tıpkı döngüye dönüşüyor ve esenlik anksiyete faktör oluyor.

“TIBBA KARŞI GÜVENSİZLİK OLUŞUYOR”

Siberkondri, internetten geçici çor olduğunu açıklayan Seçkin, kişilerin internette tutturuk bire bir biçimde sağlık bilgisi araması sonucu bu ayrımsız döngüye dönüşüyor ve sağlık anksiyetesine sebep olduğuna dikkat çekti. Sekin, “Çünkü orada bulduğu bilgilerin esasen doğru olduğunu düşünüyor ve obsesif tıpkı biçimde hijyen aramaya başlıyor. Siberkondrik şahıslar yaptıkları araştırmada zarfında bulundukları duruma canlandırma koymaya çalışabiliyorlar. Bu da internetten buldukları bilgilerle kendilerini otama ika yoluna kadar gidebiliyor ve tıbba cebin bir güvensizlik oluşmasına, doktor pestil ortada tıpkı emniyetsizlik oluşmasına etken olabiliyor. Afiyet anksiyetini inatçı yönde etkiliyor” dedi.

“İNTERNETİN DİLİ YOKTUR”

“Sağlık enformasyonunun dijital ağlarda afiyet alanında bilirkişi olmayan kişilerin içerik üretmesine amil olabiliyor” görüşünce mevcut Her, “Örneğin YouTube kanalları veya oluşturulan bloglar, içtimai medya grupları üstelik buna karışma. Bunlar esasen muhteva ürettiklerinde içre olan vukuf kirlilikleri, insanlar anksiyete yaşadıklarında o bilgiler akıllıcasına olmasa de yaşadığı kaygıdan periferi istemeden olsa oradan içerikleri alıp uygulayabiliyorlar. Bu üstelik esenlik durumlarının kötüye gitmesine amil oluyor. Şurası bilmekte kâr var. İnternet taharri motorları bir hastane evet dahi hekim değildir. Klavyede bir iki tık sonucu sizi kısa sürede tıpkı derinti bilgiye boğabilir. İnternette bu noktada herhangi bir testin, benzeri laboratuvar uygulamasının olmaması da kebir. Ayrımsız şekilde sizi anlayamayan internetin dili yoktur. Şefkat göstermez. Sizin elinizi tutamaz, sizinle gelişigüzel üzülemez. Duygularınızı değme şekilde anlayamaz, sizinle empati kuramaz. İnternetin böyle bire bir dili yoktur” diye niteleyerek konuştu.

“YEGÂNE ŞEY ÖNYARGILARINI TATMİN ALMAK”

Seçkin, internettin bu noktada tıbbi marifet noktasında çok çok güvenilmez olabildiğin ve gereksiz bir anksiyete artışına da amil olabildiğini kaydetti. Kimi Vakit de doktorların yargısını sorgulayabilme noktasına gelebildiğini ifade eden Temas, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu noktada hastalıktan henüz riskli hastalıkların tanısını insanlara koyabiliyor. Bu birlikte internet aramalarında kişileri bodur sürede bilgiye boğup siberkondiriyi tetiklemesine etken olabiliyor. Bununla ilgilendiren şöyle bire bir bilimsel araştırma mamul. Amerika’üstelik 2012 yılında Pew Araştırma Merkezi’nde insanların yüzdelik 35’i internetten bulduğu tıbbi tanımları araştırmış. Vakit Kaybetmeden bunların yüzde 41’ine gerçeklik teşhis konulmuş. Yüzde 2’si hekimlerin kendisini kısmen doğruladığını söylemiş. Yüzde 57’sine ise falsolu canlandırma konulmuş. Eğer esenlik hezel konusuysa temas 100 tahminden 59’unun kavisli evet dahi kısmen kavisli olması kabul edilebilir benzeri uzanım değildir. İnternetteki şahıslar size verdikleri bilgiden mesul değildir. Bu bilgilerden sorumlu olmayabilirler evet de o şekilde davranabilirler. Ama şahıslar internetten taharri yaptığında yaptıkları yegâne şey özlük dolay yargılarını inandırıcı olmak oluyor. İnternet güdük sürede bir nice bilgiye boğduğu amacıyla insanların işine elan olağan gelebiliyor.”

Share: