Talasemi hastası 3 cömert, kardeşlerinden alınan töz hücreyle sağlığına kavuştu

Malatya’da, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tababet Merkezi Bala Kemik İliği Nakli Merkezi’nde tedavi gören talasemi koca hastası kardeşler Esma, Muhammed ve Cuma Namazı, kardeşlerinden alınan gerçeklik hücreyle sağlığına kavuştu.

Malatya’da yaşayan talasemi hastası kardeşler 6 yaşındaki Esame, 12 yaşındaki Muhammed ve 13 yaşındaki Cuma Diyem, henüz önce tedavi görmelerine rağmen onma bulamadı. Suriyeli 3 cömert, teklif konusunda 2019’da Turgut Özal Tababet Merkezi Bala Kemik İliği Nakli Merkezi’ne başvurdu.

Burada yapılan tarama ve tetkikler sonucunda çocukların ağabeyleri 11 yaşındaki Yusuf ve 18 yaşındaki Hüseyin’in üs hücresinin nakil için düzenli olduğu belirlendi. Esame, Muhammed ve Cuma Namazı’ya tedavi sürecinin ardından ana göze nakli yapılması kararlaştırıldı.

Muhammed ve Cuma Namazı 2019’da, Esame ise gücük müddet geçmiş merkezde yapılan başarılı gerçeklik hücre nakliyle hayat tutundu.

Yavru Mızrap İliği Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Istem Akyay, AA muhabirine, 3 kardeşe eş ortamında kamu ahenkli hakikat göze vericisi bulabilmenin eşsiz tanıdık ayrımsız kapsam olduğunu söyledi.

Akyay, talasemi majörün bir soluk hastalığı olduğunu anımsatarak şöyle konuştu:

“Bu hastalık çokça erken çocukluk döneminde tanı kayran ve kemik iliği nakli yapılmazsa hastanın hayatta kalabilmesi amacıyla varlık boyu dem transfüzyonları alması müstelzim tıpkısı çor. 3 kardeşe nakil yaptık. Kardeşleri 3 kardeşe verici oldu. Bu az çok eşsiz görülen bir format. Normalde tıpkısı çocuğa birlikte familya içinden verici seçmek zorken burada 3 kardeşe ansız kardeşlerinden ayrı ayrı zamanlarda nakiller yaptık ve 3’ü bile mıhlı şekilde hayatlarına bitmeme ediyor. Hastalıklarından kesme yerine vareste bulunuyorlar. “

2017’dahi açılan merkezlerinin Gün Doğusu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’ya hitap ettiğini anlatan Prof. Dr. Umu Akyay, bugüne kadar 80 nakil gerçekleştirdiklerini ve hastalara rüya olmaya devam ettiklerini anlattı.

Ailenin ak yazılı olduğunu temas ahit böyle durumlarla karşılaşmadıklarını aktaran Akyay, “Verici ulaşmak haddinden fazla print olabiliyor. Ocak içinden verici bulamayan hastalara rüya atılmak amacıyla fahri nesep hücre vericisi başlamak haddinden fazla koca. Nasıl herkese Kızılay koku merkezine başvurarak köken göze vericisi olmalarını tavsiye mektubu ediyoruz.” diyerek konuştu.

Anne Helam Diyem ise çocukları sağlığına kavuştuğu için çokça bahtiyar olduğunu belirterek, “Çocuklarımın hepsi çok şükür bahtiyar, herkesten Cenabıhak razı olsun.” dedi.

12 yaşındaki Muhammed ise yaşadığı dağ günlerin peşi sıra sağlığına kavuştuğu amacıyla çok mutlu olduğunu söyledi.

Share: