Gençlerin ruh sağlığı ve ruhsal dayanıklılığı üzere eğitim seferberliği

Sağlık Bakanlığınca, Kovid-19 salgını sonrasında gençlerin selamet halinin güçlendirilmesi üzere uygulamaya giren “Gençlik Ruh Sağlığı ve Ruh Bilimsel Dayanıklılığın Güçlendirilmesi” çalışmasıyla, dar personeline ve gençlere yönelik yetişek faaliyetleri düzenlendi.

AA muhabirinin, 10 Ilk Teşrin Acun Can Kuşu Sağlığı Günü dolayısıyla Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden edindiği bilgiye bakarak, Acun Can Kuşu Sağlığı Günü 2022 yılı teması, “Dizge İçin Ruh Sağlığı ve İyilik Halini Küresel Evleviyet Haline Vermek” kendisine belirlendi.

Bu yıl, Kovid-19 salgınının ruhsal açıdan sağlığa etkilerine ilgi çekilmesi, iyileştirme ve ruh sağlığını himaye çabalarının yeniden gündeme getirilebilmesi hedefleniyor.

Bakanlığın hayata geçirdiği, “Bilgisizlik Ruh Sağlığı ve Ruhsal Dayanıklılığın Güçlendirilmesi” çalışmaları, salgın sonrasında taze neslin iyilik halinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmamış müdahalelerle devam ediyor.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı ile hareket birliğinde, özge gelgel ve kuruluşların destekleriyle bu yıl, özellikle Bilgisizlik ve Spor Bakanlığına sınırlanmış yurtlarda artan öğrenciler özellikle atılmak üzere darülfünun öğrencilerine müteveccih bir iş başlatıldı.

Bu kapsamda, mayıs ayından bu yana 81 ilde, iklim kurulları toplantılarını tamamlandı, gençlerle etkin kamu az personeline müteveccih eğitim verildi.

“Gençlerle Harıldamak” konulu 250 eğitime, kestirmece 8 bin 500 sıkı personeli katıldı.

Üniversitelerin açılmasıyla alelhusus üniversiteye bakir araç yaptıran gençlerin yıpranmamış aynı şehre, okula ve hayata uyumlarını tasarruf etmek üzere tekrar 81 ilde gençlere müteveccih etkinlikler başlatıldı.

Bu etkinliklerde, gencin gerekseme duyabileceği mecmu çalım ve kaynaklarla karşı karşıya gelebileceği ortamlar hazırlanarak, onların uyum sürecinde bilgilendirilmesi ve donanımlarının artırılması hedeflendi.

Bu amaçla, Keyif Bakanlığı, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, belediyeler, üniversiteler, güvenlik müdürlükleri başta olmak üzere amme ve sivil topluma ilgili ilişik bütün kurumların bilgilendirme, tanıtım ve sorulara cevap yöneltmek için amade bulunacağı stantlar kuruldu.

Gençlere, “Kendime İyi Bak” başlıklı sunumlarla, psikolojik dayanıklılık üzere günlük yaşamdan ameliye çalışmalar anlatıldı. Bu yolla, üniversitelerin açıldığı bir aylık sürede 30 bin gence ulaşıldı.

Ayrıca, Hars ve Turizm Bakanlığının gezici kütüphaneleriyle bile bakım verilen çoluk çocuk için, ruh sağlığı uzmanlarınca, söyleşiler ve çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Share: