Uykuluk yetmezliği teşhisi konulan gailesiz, tıpkısı saatte bulunan organla sağlığına kavuştu

Adana Şehir Yetişek ve Araştırma Hastanesi’nde uykuluk yetmezliği teşhisi konulan gence, kısaca bir saat sonra bulunan örgen Trabzon’dan özel uçakla getirilerek nakledildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Osmaniye’de tüvana P.D.’ye (16), Adana Kent Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu.

Hastane doktorlarının nakil kararı almasının peşi sıra P.D.’nin bilgileri Keyif Bakanlığı Ulusal Örgen ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi’ne girildi.

Sistem yöneticileri, yaklaşık 1 saat sonradan Trabzon’dahi akıl ölümü gerçekleşen ve ailesi yoluyla organları bağışlanan tıpkı kişinin karaciğerinin P.D.’ye makul olduğunu belirledi.

Bunun konusunda Adana Şehir Terbiye ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki ekip Afiyet Bakanlığına ilişkin uçakla Trabzon’a akıntı etti.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Çetinkünar, Op. Dr. Sefa Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Akva, Op. Dr. Cihan Eflak, Dr. Basrican İnce ve ayrıksı faaliyetler ekibi, Trabzon’dan alınan karaciğeri kısaca 12 saat süren ameliyatla P.D’ye nakletti.

Ameliyattan 3 dönüş sonradan servise alınan P.D.’nin, buradaki tedavisi sürüyor.

“Gelişmemiş sürede akıllıca organın bulunması milyonda bire bir ihtimal”

organ aktarımı yapılan P.D. yaptığı açıklamada, kendisini haddinden fazla gani hissettiğini belirterek, “Bilahare öğrendiğime göre 1 saatte bana akla yatkın uzuv bulunmuş. Bu müddet organ nakli için mucizevi bir durummuş. Bağışı işleyen aileye çokça teşekkürname ediyorum. Mal boyu onlar ve kaybettikleri yakınları amacıyla dua edeceğim.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, P.D.’yi, Trabzon’daki ailenin duyarlılığının kurtardığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kadavradan örgen bağışlarında, bir yandan familya yakınını kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, özge yandan eksantrik ayrımsız insana maltalık veriyor. Evgin aktarım ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat sonradan makul uykuluk bulunması, P.D. amacıyla nazik bire bir talih. Bu büyüklüğünde gelişmemiş sürede makul organın bulunması, milyonda tıpkı belki diyebiliriz. Uygun uykuluk bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden aşkın keyiflendirmek olabilir olmayacaktı. Bakanlığımızın örgen bağışıyla ilgilendiren kalburüstü organizasyonu dahi bu şansın sahn kurtarma aracı tıpkısı unsura dönüşmesini sağladı.”???????

Share: