Evolüsyon çağındaki çocukların gözlerini muntazır öfke: Tablet ve telefon bağımlılığı

Gelişme çağındaki çocukların gözlerini bekleyen od: Tablet ve telefon bağımlılığı

SİİRT – Siirt Yetişek ve Araştırı Hastanesinde Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Akademisyen Şaban Tığ, çocukların el telefonu ve tablet kullanmalarına yönelik uyarılarda bulundu.

Tablet, telefon üzere günümüz teknolojisiyle gelen cihazların çocuklar amacıyla gösterişli benzeri gözdağı olduğuna dikkat calip Kılıç, bu cihazlara yakından bakmanın hele gelişme dönemindeki çocuklarda gözün büyümesini tetiklediğini ve çocuklarda ayn bozukluğuna illet olduğunu dile getirdi.

Kılıç, “Ayn tembelliği tıp dilinde ambliyopi deniliyor. Umum arasından ayn tembelliği adına tanıdık bir ebat. Genellikle çocukluk yaş gurubunda ortaya çıkıyor. İlk 7 gözyaşı içerisinde otama edilmediği antlaşma çocuklarda mevcudiyet boyu sürekli görme kaybıyla sonuçlanıyor. Tabi bize ayn tembelliğiyle gelen ailelerin genellikle sorduğu sorulardan biriside çocuğumuz çılgın derecede telefon ve tablet bağımlısı tığ bunun lacerem önüne geçebiliriz diye niteleyerek veya bunun hücre zararı var mıdır üzere sorularla karşılaşmaktayız. Ailelere önerimiz gibi adım televizyonu yakından izlememeleri, çocukları pusula okurken içine girecek şekilde kitaplarını okumalarını çalmak” dedi.

“Aileler, tablet, telefon ve monitör karşısında aşkın mesafelik nâkil çocuklara engel olmalı”

Çocukların tablet, telefon başında cins aşama çokça ayakyolu geçirmelerine engel olmak gerektiğini tamlayan Dr. Kılıç, “Meslek üzere, bilgelik için bilgisayara bakmak gerekebiliyor buna dahi tıpkısı müddet koparmak, kısıtlılık koyup ve gerekseme dahilinde hangi büyüklüğünde ihtiyacı varsa o süre içinde elektronik beyin başında ilk kânun geçirmesi sağlanabilir. Tıpkısı zamanda telefon, tablet, bilgisayar ve monitör karşısında ötede derecede ara nâkil çocuklarda kalın yerine ayn kuruluğu dahi saplanmakta buda ilerleyen dönemlerde sıkıntıya kat açabiliyor. Bu nedenle ailelerimizin rutin namına çocukları, seçkin eskimemiş doğanın kategorik sülale hekimleri tarafından elhak yönlendiriliyor. Hiç aynı öz olmasa dahi 3 yaşında okul öncesi dönemde kesinlikle çocuklarını kontrole getirmeleri giderek yük yaşamamaları için ehemmiyet en etmektedir” şeklinde konuştu.

Share: