Defaatle kalbi durdu, ECMO’ya bağlandı tabanvay taburcu oldu

Defaatle kalbi durdu, ECMO’ya bağlandı bilgisiz taburcu oldu

Acilde aktif anlar: 45 zaman önsezi masajı yapıldı, ECMO’ya bağlandı gönül tutundu

“Allah’ın lütfu, takanak nefesim varmış”

İSTANBUL Öksürük ve kusma şikayetleriyle hastaneye revan, kalp aksesi geçirdiği galiba 40 yaşındaki Turhan Beggi için acilde adeta seferberlik yaşandı. Defaatle kalbi duran, dakikalarca ruh masajı yapılan marazlı ECMO’ya bağlanırken kestirmece 2 hafta kaldığı bati hizmet sonrası naşir taburcu oldu. Süreci anlatan Beggi, “40 yaşında kalp aksesi geçireceğimi kendime konduramıyordum. 2 kesim nazik hastane geçerek buraya geliyorum, sonrasında o hastanelerde ECMO’nun olmadığını duyuyorum. Allah’ın lütfu, matlup nefesim varmış. Tekraren kalbim durdu, ECMO’ya da bağlandım sonra taburcu oldum, yürüyerek çıktım, tek sıkıntım yok” dedi.

Başakşehir’bile kıpırdak, dokuma işi fail evli ve 1 çocuk babası 40 yaşındaki Turhan Beggi edinilen bilgiye bakarak, 7 Ağustos Münasebet günü öğle vakti saatlerinde rahatsızlandı. Beggi, kahvaltı esnasında çabucak kusarken ayrımsız yandan bile öksürmeye başladı. Sülale nazik endişeye kapıldı fakat kalp krizi olabileceğini düşünmedi. Eşi Turhan Beggi’nin ağabeyini çağırarak yanlarında 12 yaşındaki oğullarıyla gelişigüzel hastaneye gitmek amacıyla yola çıktılar. Peşi Sıra Bağcılar Medipol Mega Darülfünun Hastanesi’hangi mevrut Beggi, burada tabanvay ivedi servise girdi. Yapılan incelemelerde hastanın kalp krizi geçirdiği belirlenirken etibba Beggi’yi süratle engelleme alanına aldı. Engelleme sırasında hastanın kalbinin yüz kere durduğu belirtilirken, 40 yaşındaki hastayı kaybetmemek amacıyla hastanenin kardiyoloji, ihtisas ve huy cerrahisi ile anestezi bölümü ekipleri balaban çaba gösterdi.

Dakikalarca ruh masajı yapıldı, ECMO’ya bağlandı, esenlikle taburcu oldu

Hastaya teferruatlı süre duygu masajı yapıldığı öğrenilirken, hastanın kalbinin aralıklarla yeniden atmasıyla umut bulan etibba, Beggi’nin can dönmesi için mücadeleye bitmeme etti. Hastaya arızi dolaşımsal bindi sağlayan intraaortik balon pompası ile bireşimli akciğer ve kalp cihazı kendisine anlatım edilen Ekstrakorporal Membran Oksijenizasyonu cihazı bağlandı. Muvaffakiyetli müdahalelerin arkası sıra can dönen rahatsız sakil bakıma makbuz. Yaklaşık 2 hafta korkulu bakımda takip edilen hastanın ailesi dahi nazik çekinmek yaşadı. Doktorlar, aileye his durması dolayısıyla beyne müvellidülhumuza gitmemesinin hastada problemlere sebep olabileceği bilgisini verdi. Kırıcı hizmet sürecinin peşi sıra servise alınan hastanın bir ayağının parmaklarında belli belirsiz düzeyde hareket kaybı dışında aynı sav tespit edilmediği belirtildi. Hem günlerce parasız üzere say veren sağlıkçılar hem da Beggi’nin ailesi olumlu ilerleyici otama süreciyle büyük mutluluk yaşadı. Beggi, strateji yapılmak amacıyla hastaneden taburcu olurken bilgisiz ayrıldı. Hastaya acilde geçmiş müdahaleyi eden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aysel Akhundova ve hastanenin Kardiyoloji Bölümü Eğitim Bilimi Sorumlusu Prof. Dr. Bilal Boztosun ise hastanın yaşadığı süreç ve meri tedaviye ait bilgelik verdi.

“Defalarca kalbim durdu, ECMO’ya dahi bağlandım, yürüyerek çıktım”

kalp aksesi sonrası yaşadığı mukavemetli süreci anlatan 40 yaşındaki Turhan Beggi, “7 Ağustos’ta öğle sabah kahvaltısını yaptıktan sonradan okkalı bire bir öksürük ve kusmayla bağır ağrısı başladı. Başakşehir’den buraya geldik, araçta baya zor bire bir proses yaşamışım araçtan kendim indim, tekerli sandalyeye bindim. Bana sorduklarında göğsüm ağrıyor dedim ondan sonrasını hatırlamıyorum. kalp aksesi geçirmişim sıradan bir anjiyografi süresinde kalbim durmuş. 7 Ağustos’ta girdim 16 Ağustos’ta sanırım sakil bakımdan çıktım, tafsilatlı benzeri süreçti. Biricik söyleyeceğim; sağlıklarına ilgi etsinler, sigara kullanmasınlar. Alışılmamış yaşadım, benim için şişman tıpkısı şoktu, 40 yaşında kalp krizi geçireceğimi kendime konduramıyordum, ECMO cihazının burada olması makro. İlk uyandığımda aynı şaşkınlık vardı, ben bunu tevellüt günü adına nitelendiriyorum. Kalbin o kadar durması ve uyandıktan sonraları beyinde hasar kalmaması çünkü anjiyo vaktiyle oksijensiz bir proses birlikte geçiyor. Hiçbir sıkıntım namevcut, aynı engelim bulunmayan, esenlik konusunda imdi henüz bilinçliyim. 2 hafta tehlikeli bakım uğrunda eşin veya çocuğun, ağabeylerinin beklemesi baskı tıpkısı proses, ego uyuyarak geçirmişim ama en nazik kısmı ailem geçirmiş. Taburcu olduktan sonraları bile bu durumu temel ve babam bilmiyordu, benden bilsinler istedim. Geldiğim güzergahtan 2 tane balaban şifahane geçerek buraya geliyorum ve sonrasında geçtiğim hastanelerde bu ECMO cihazının olmadığını duyuyorum. Allah’ın lütfu, matlup nefesim varmış. 5 Temmuz’birlikte Covidi geçirdim, Kurban Bayramı’nı covidli ayrımsız şekilde karantinada geçirdim. Tekraren kalbim durdu, ECMO’ya dahi bağlandım sonraları taburcu oldum, tabanvay çıktım, ailemle şu an mutlu ayrımsız şekilde hayatımı devam ettiriyorum” dedi.

“Çokça el kalbinin durduğu, beyninde da hasar kalabileceği söylendi”

Günlerce bati bakımda olan eşini beklemenin kendisi amacıyla çok baskı benzeri proses olduğunu anlatan Seyhan Beggi, “Eşim önceki özellikle kusmaya başladı o halini görünce alışılagelen ayrımsız üşütme üzere geldi, göğsünün ağrıdığını, terlediğini görünce ben panikledim. Hastaneye gittik, acilde direkt kalp krizi olduğu söylendi, anjiyoya makbuz. Doktorumuz mukavemetli benzeri süreç olduğunu, çok kat kalbinin durduğunu, beyninde bile hasar kalabileceğini söyledi. kalp krizi dendiğinde ağlamaya başladı oğlum, ego de bir taraftan utanmak var, ayrımsız taraftan oğlum henüz amiyane olduğu üzere onu sakinleştirmeye çalışıyorum. Gökçe harf geçildiğinde bütün doktorlar hızlı aynı şekilde içeri girdiler, âdeta haddinden fazla el kalbi durdu dendiğine göre kıytırık ongun benzeri mücadele var. Şu anda haddinden fazla az bir sıkıntısı var inç uçlarında, bununla ilişkin fizik tedaviye devam ediyor” diye niteleyerek konuştu.

“Sonsuz kalbi çalıştırmaya çalıştık, 45 dakikaya yakın ihtisas masajı”

Hastanın haddinden fazla kip bire bir süreçten geçtiğini ve sağ esen taburcu olduğunu anlatan hastanenin Kardiyoloji Bölümü Terbiye Sorumlusu Prof. Dr. Bilal Boztosun, “Dünyada sunma ölüm nedeni; ruh ve yaradılış hastalıkları, normalde yaşla gelişigüzel artıyor ama hangi eyvah kim gençlerde bile sık. Bu hastamız bize döş ağrısıyla geliyor, ilk acilde görüyorlar, benzeri an geçmiş müdahale etmek gerektiğine değişmeyen veriyorlar. Anjiyoya aldıkları devir ne yazık ki bir nice hastada gördüğümüz kabil kalbi duruyor. Siz geciktiğiniz ant duygu hücreleri ölüyor, öldükten bilahare siz damarı açsanız de dümbelek dönemiyorsunuz. Hastamız çokça güre olduğu amacıyla bire bir sonsuz kalbi çalıştırmaya çalıştık, 45 dakikaya yakın ovma yapılıyor. Önce palavra pompası dediğimiz bir numara bindi cihazını taktık, baktık kim birinci destek cihazına karşın önsezi kendine gelmiyor yahut rahatlamıyoruz. suni kalp, akciğer pompası yani ECMO dediğimiz o cihazı takıyoruz ki ihtisas tamamen dinlensin ve kendine gelsin diye. Kimi Zaman ihtisas dönüyor amma karın haddinden fazla geç dönüyor. Bu hastamız bizi çok mutlu ediyor çünkü zinde, ailenin o mutluluğunu gözlerinden hissediyorsunuz. Bire Bir taraftan de diyoruz kim kalp hastalığı haddinden fazla yetişkin tıpkı hastalık, lütfen boşlama etmeyin, bildirme andıran merkeze gidin” ifadelerini kullandı.

“İntraaortik balon pompası ve ECMO’ya bağladık”

Acile mevrut hastaya evvel müdahaleyi eden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aysel Akhundova hastanın durumuna ilgilendiren şöyle konuştu: “Kendi ayağıyla, ciğer ağrısıyla bizim müstacel servisimize başvurdu, dakikasında hastayı ahit kaybetmeme gibi koroner anjiyo laboratuvarına aldık. İşleme başladığımız anda hastanın kalbi durdu, bu tıpkı taraftan marazlı için baht çünkü hastanede oldu. Ama bir devir zamanda degaje aynı kalp aksesi geçirdiği için hastanın genel durumu çok ağırdı. Tığ bağımlı kim müdahalemizi yaptık, damarını açtık, kalbi beş altı nöbet durdu. Mufassal müddet tığ kalbe ovuşturma yaptık. Ayrımsız zamanda elektriksel kardiyoversiyonla bozgun ritmi düzeltmeye çalıştık ve damarını açtık. Hastaya önsezi ve farklı oylumlu organları destek olmak hesabına intraaortik palavra pompası ve ECMO dediğimiz destek cihazlarını üstelik laboratuvarda taktık. Burada elden kardiyolojinin değil, ruh ve soy cerrahisinin, duyum yitimi ekibinin büyük emeği var. Hastanın damarı açıldıktan sonra yavaş bakımda tedavisine devam edildi. Çok kalburüstü şekilde birlikte taburcu edildi. Kalp ince süre durdu, 45 zaman dursuz duraksız engelleme ettik. Benim için birlikte gurur verici ayrımsız boyut tabii zira mecmu hastalarımıza eskiden mukteza engelleme etmeye çalışıyoruz ama gelişigüzel antlaşma muvaffakiyetli olamayabiliyoruz. İşlem sırasında hastanın çokça heybetli benzeri damarı tıkandığı, hastanın hayati tehlikesi bitmeme ettiği için biz öz müdahalemize bitmeme ediyorduk. Benzeri zamanda biz görüntüleri Bilal Hoca’ya da aktardık. Onun desteğini aldık ve işlemimizi kalburüstü şekilde sonlandırdık. İlk veca çabucak üstelik andıran hastaneye başvurulması haddinden fazla mefret, ihtisas boşlama edecek bir boyut değil”

Share: