Trabzon haberleri! Gürcistan’dan gelen parasız Trabzon’da ameliyatla baştan sağlığına kavuştu

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Döş Cerrahisi Polikliniği’ne başvuran 17 yaşındaki züğürt, ilişkin ameliyatla sağlığına kavuştu.

KTÜ’den yapılan açıklamaya bakarak, baş döndürücü terleme şikayeti nedeniyle Farabi Hastanesi Bağır Cerrahisi Polikliniği’ne başvuran Gürcistan tabiiyetli Omarı Bekadze’ye, “primer hiperhidroz” tanısı konuldu.

Bekadze, Prof. Dr. Izzet Tekinbaş liderliğindeki kadro aracılığıyla “Vats Sempatektomi” tekniği adına adlandırılan sınırlı işler yöntemiyle tedavisi sonrası taburcu edildi.

Prof. Dr. Tekinbaş, hiperhidrozun ekseriyetle avuç içi, hamil altı, ayakların ve yüzün sivri terlemesiyle seyreden benzeri çor olduğunu belirterek, “Enfeksiyon, merhem kullanımı, metabolik ve iç salgı bozuklukları üzere nedenlerin seyrek tetiklediği taşkın terleme hastalığında, çoğu hastada alttaki yatan rastgele uzvi aynı etmen bulamayabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uyguladıkları Sempatektomi tekniğinin, bu hastalığın genişlik canlı ve konforlu tedavi yöntemi olduğunun altını çizen Tekinbaş, “Bindi altından benzeri santimetrelik kesiler ve sadık yöntem ile operasyonu amelî gerçekleştiriyoruz. Karışıklık evolüsyon riski birlikte çok bağan oluyor. Hastalarımız hızlıca iyileşip az daha ertesi zaman işbaşı yapabilecek durumda oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bekadze birlikte Tekinbaş ve ekibine teşekkür ederek, şunları kaydetti:

“Çokça terlediğim üzere çocukluğumdan beri hemencecik seçme dönüş büyük teessürat yaşadım. Kimseyle tokalaşamıyordum, ayan yapılış kıyafetler giyemiyordum. Bu nitelik toplumsal hayatımı haddinden fazla olumsuz etkiliyordu. Bu kadar mahdut tıpkısı ameliyatla iyileştiğim için çok mutluyum. Bu hastalıktan bu kadar kıytırık kurtulabileceğimi bilseydim haddinden fazla henüz geçmiş buraya gelirdim. KTÜ Farabi Hastanesi, bu konuda uzmanlaşmış. Bu hastalıktan mustarip olan herkesi Trabzon’daki KTÜ Farabi Hastanesi’nde tedavi olmasını kaynak ederim.”

Share: