Sakarya ve Zonguldak’ta eğreti geçitleri “yayalara öncelik” üzere kırmızıya boyandı

Sakarya ve Zonguldak’ta, İçişleri Bakanlığınca “Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında yaya geçitleri kırmızıya boyandı.

Sakarya’dahi Türk-İş İlkokulu önünde planlı etkinliğe, Ilbay Sakil Oktay Yaya Kaldırımı, İl Inanma Müdürü Selçuk Veladet ve özge müdürler katıldı.

Vali Yaya Kaldırımı, öğrencilerle birlikte gelgeç şeridini kırmızıya boyadı. Protokol üyeleri ve öğrenciler, daha bilahare ellerinde taşıdıkları dövizlerle arızi şeridinden geçti.

Sürücülerle tıpkısı süre kardeşçe fail Yaya Kaldırımı, gelgeç önceliğini anlatan broşürler dağıttı.

Zonguldak’ta üstelik Askı İlkokulu önünde düzenlenen etkinlikte trafikte yolcu önceliğine dikkat çekildi.

Yaya şeritlerinden birini kırmızıya boyayan protokol üyeleri ve öğrenciler, ellerindeki dövizlerle buradan geçti.

Ilbay Mustafa Tutulmaz, gazetecilere, sonuç iki yılda ülkede alçak manada gidiş geliş bilinçlendirme kampanyaları yürütüldüğünü anlattı.

Herkesin birer eğreti olduğunu vurgulayan Tutulmaz, “Öğrencilerimizle, kamu gelgel ve kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlarımızın dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Hepimiz yayayız ve hepimiz risk altındayız. Bu riski kaldırmak için öncelikli tetik olmalıyız. Elan sonraları bile sürücülerin titiz olmasıdır. Sürücüler, yolcu geçitlerinde yayaların hakkına uyma etsinler.” dedi.

Etkinliğe, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Dosdoğru Düzlük, İl Itimat Müdürü Fahri Lüle Taşı, İl Uyanık Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, ofis müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Share: