741. Hayme Ana’yı Anma ve Barhana Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “celal esas” yerine anılan “Hayme Anne” kabri başında anıldı.

741. Hayme Esas’yı Ihtifal ve Göç Şenlikleri Kütahya’üstelik yapıldı.

Kütahya Valisi Uca Polat, Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, Hars ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Domestik Yönetimlerden Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Ankara Mebus Sadir Durmaz ile diğer tören düzeni mensupları, Domaniç ilçesine kapalı Çarşamba köyündeki Hayme Asıl’nın türbesini görüşme yazar dua etti.

Vali Çelik, törende yaptığı konuşmada, Hayme Asıl’yı andıklarını ve bir zamanda Domaniç’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan geçmiş Türk kadının Hayme Anne olduğunu hatırlatan Polat, “Hayme Esas, Konya- Karaman’üstelik Zübeyde Hatun, Kütahya’bile Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’üstelik Şerife Bacı, Erzurum’bile Kocakarı Karı, Malatya’bile Songül Kaymakam, Gölbaşı’nda Sargı Sezen, Çorum’de Aybüke Hoca, Diyarbakır’üstelik zürriyet nöbeti tutan bıçkın analardır.” dedi.

Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan bile Hayme Asıl’nın, benzeri zamanda devletin bekası adına verilen emeğin arz oylumlu örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Anne’nın, döneminde devletin bekası namına şanlı mücadele verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Asıl savaş vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek gibi olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, yerey Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar hakim ve kerim gönlü, kadınlarımıza sabah yeli reşit, asırlar sonraları bile cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan tıpkı ufuktur o, iman ile idealini var eden, akide ile tarihi rahat fail bire bir bayrı şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehter takımı eşliğinde sembolik göç yürüyüşünün beraberinde Türk tasavvuf musikisi konseri, atlı okçuluk ve el oyunu gösterilerine vadi verildi.

Programa, DÜRÜST Öğür Kütahya milletvekilleri Ahmet Fecir, Ceyda Sakil Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Mebus Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Yüce Fazıl Etçi ve başka protokol üyeleriyle çok sayıda yurttaş katıldı.Share: