MHP’nin Sivas mitingi

MHP Umumi Başkanı Büyüklük Bahçeli, “Gizleyecek tek şeyimiz namevcut. Utanacağımız sıkılacağımız tek iş ağımız da yok. Çünkü tığ haktan yanayız, halktan yanayız, hakikatten tarafız. Sivas’ın Amasya’nın, Çorum’un, Tokat’ın, Yozgat’ın yanındayız. Jale benzen içmedik ki karnımız ağrısın.” dedi.

Bahçeli, partisince Sivas Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı mitingde, halk ozanı merhum Bakraç Veysel’in “Anlatamam derdimi ağrısız insana, dert çekmeyen veca kıymetin bilemez.” sözlerini hatırlatarak, dertlerinin aygın baygın olmadığını söyledi.

Derdi veren Allah’ın şifasını da vereceğini vurgulayan Bahçeli, “Fakat bizim derdimiz, dert ettiğimiz meseleler başkadır. Derdimiz Türkiye’nin istikbalidir. Derdimiz milli bekamız ve ferman haklarımızdır. Derdimiz devletin ve milletin istiklal haysiyetinin müdafaasıdır. Özen ediniz, 103 sene geçmiş Türk milletine kefen biçenlerin kalıntıları ayrımlı gösterici ve maskelerle tekrar karşımızdadır. Mandacılar tıpkı kez henüz harekete geçmişlerdir. Yabancıların esaretine ve irade erliğine iştiyak eden devşirmeler baştan seferber olmuşlardır. Antlaşma değişse üstelik baziçe aynıdır, senaryo aynıdır, alçaklığın şeklinde ve şemasında mübayenet görülmemiştir.” diye konuştu.

Bahçeli, zalimler ve işbirlikçilerinin 29 Teşrinievvel 1923’te Cumhuriyet Altını’in ilanına bariyer olamadığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Istiklal ve hürriyet davamıza çağ doğrayamadılar. Samsun’dan Amasya’ya, Erzurum’dan Sivas’a, Ankara’dan Sakarya’ya, Afyonkarahisar’dan İzmir’e büyüklüğünde binbir felaketi göğüsleyen, çilelerin gövdesinden nurlu hacısı hocası gibi doğan vatan ve kavim sevgisine kötülük veremediler. Ne yapsalar boştu, çünkü bağımsızlık Türk milletinin kaderiydi, kavliydi. Geçmişten öğüt almamış olacaklar ki baştan şanslarını deniyorlar. Da taşeron kendisine bildik isimleri kullanıyorlar. Anne manasından koparılmış demokrasi, ülfet ve hürriyet kavramlarıyla toplumsal varlık ve güvenliğimizi kurcalıyorlar. Yetmiyor, milli birliğimizi ve kardeşliğimizi kundaklıyorlar. 1923’ün rövanşını 2023’te kabul etmek amacıyla aldangıç kuruyorlar. 103 sene evvel Sivas Kongresi’ni becermek amacıyla kaşkariko kuranların mirasçıları kargaşa çıksın diyerek çırpınıyor. Ne var ki Hafik’in pehlivanlığını unutuyorlar. Gemerek’in ve Koyulhisar’ın ferah sesini hafife alıyorlar. Divriği’nin çipo nefesini göremiyorlar. Zara’nın dostluk çemberini, Kangal’ın cesaretini anlamıyorlar. Bahçesi bağıyla Suşehri’ni, intihal yatağı Şarkışla’yı, ünüyle nam salmış Gürün’ü, Kelkit Vadisi’yle kenetlenmiş Akıncılar’ı, tarihi derinliğiyle Altınyayla’yı tanımıyorlar. Doğanşar’ın sevdasını, Gölova’nın seslenişini, İmranlı’nın dik duruşunu, Ulaş’ın kartal bakışını, Yıldızeli’nin kaynaşan sularını namevcut sayıyorlar.”

Sivas’ın, “nankörlerle sayışmak amacıyla devir saydığını” ifade fail Bahçeli, “hile ve iftirayı çığır edinmiş siyasal çürümüşlere haddini tercüme etmek üzere sabrettiğini” belirterek, “Şimdi sizlere soruyorum, cevabınızı çok yüksek sesle işitmek istiyorum, 2023 yılına amade mısınız? Zilleti bu ermiş millete yakışır görenlerle mücadeleye var mısınız? Türkiye’nin önünü ayırmak için konvansiyon içinde olan 6’lı masaya adisyon soracak mısınız? Saraka veriyor musunuz?” dedi.

Bahçeli, alandakilerin peki demesi üzerine, şöyle devam etti:

“Size yakışan budur. Bu evetler zalimlere, zillete düşenlere koygun aynı tokattır. Çok söze lazım namevcut, Sivas’ın haykırışı rastgele şeye bedeldir. İradeniz haddinden fazla şükür önümüzü aydınlatıyor, şevkimizi aydınlatıyor. 2023 yılında adayımız belli, kararımız nettir. 1,5 yıldır tereddüt içinde kıvrananlar varsın masalara yüz sürsünler. Varsın birbirlerine aldatılma atıp dursunlar. Kimin namzet olacağını yakalamak için düşmanlarından şehadetname arayışına koyulsunlar.”

“Biz ne yapacağımızı biliyoruz, hangi söyleyeceğimizin bilincindeyiz.” diyen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“Milletimize bittabi bire bir gelecek vadettiğimiz çıplak ortadadır. Gizleyecek tek şeyimiz bulunmayan. Utanacağımız sıkılacağımız hiçbir muamele ağımız bile yok. Çünkü biz haktan yanayız, halktan yanayız, hakikatten tarafız. Sivas’ın Amasya’nın, Çorum’un, Tokat’ın, Yozgat’ın yanındayız. Çiğ benzin içmedik kim karnımız ağrısın. Zillete start etmedik ki istikametimiz sapsın. Namerde umum açmadık kim yüzümüz kızarsın. İhanete tamam demedik kim yükümüz ağırlaşsın. Pekâlâ görünüyorsak oyuz. Hangi demişsek onun ardındayız.”

(Sürecek)

Share: