Yozgatlı karı maraba, hibe desteğiyle aldığı koyun sayısını 5 yılda 5 katına çıkardı

Yozgat’ta cesamet desteğiyle besicilik yapmaya başlayan kadın maraba, 5 yılda koyun sayısını 37’den 200’e çıkardı.

Köçekkömü köyünde diri 43 yaşındaki Hülya Çetinkaya, Gailesiz Maraba Projesi için 2017’de Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne başvurdu.

Proje kapsamında idraksiz ödemesiz 37 koyun atıfet edilen Çetinkaya, hayvan sayısını 5 yılda 200’e çıkardı.

Toplam 35 büyükbaş hayvan birlikte besleyici Çetinkaya, benzin, yoğurt, sadeyağ ve vurmak satıp eş bütçesine katkı sağlarken eşinin kasap dükkanının üstelik deri ihtiyacını karşılıyor.

Çetinkaya, AA muhabirine, bildirme büyük destekçisinin kayınvalidesi Asiye Çetinkaya olduğunu belirtti.

Koyun sayısını 500’e çıkarmayı hedeflediğini aktaran 3 bala annesi Çetinkaya, “İşini istekle yaparsan tek zorluğu gayrimümkün. Ego bu işi severek yapıyorum. Kayınvalidem ve eşim beni destekliyor. Bir çiftlikte ne yapılıyorsa bire bir işlerle uğraşıyorum.” dedi.

Sabah er kalktığını, evvel inekleri sağdığını, koyunların yemini ve suyunu verdiğini anlatan Çetinkaya, şöyle konuştu:

“Üç kız annesiyim, ikisi üniversitede, beribenzer kızım lisede okuyor. Liseye revan kızımın sabah kahvaltısını hazırlarım, aracımla onu okula bırakırım. Sonradan sağdığımız sütleri pişirir yoğurt, tereyağı, atlamak yaparım. Günümüz böyle geçiyor. Abes vaktimiz yok. Sadece kahvaltıdan kahvaltıya, yemekten yemeğe ailece alay malay oluruz.”

Kayınvalide Asiye Çetinkaya üstelik gelinine işlerinde arkalama ettiğini, ona destek olduğunu anlatım etti.

“Eş üreticilerimiz genişlik balaban destekçimiz”

Yetiştirici Imge Çetinkaya’yı konuşma fail Ekincilik ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya ise Yozgat’ın ekincilik ve hayvancılık şehri olduğunu söyledi.

Üretimin herhangi bir alanında yeryüzü şişman desteğin kadınlardan geldiğini vurgulayan Özkaya, “Avrat üreticimiz Hayal Çetinkaya’ya koyun desteği verdik. Üreticimiz 37 koyunu 200 yaptı. Daha sonraları ayrıksı bir projeden koyun çadırı yaptık. Avrat üreticilerimiz, kırsalda tarımın gelişmesi, devam etmesi için arz nazik destekçilerimizdir.” ifadelerini kullandı.

Share: