Serencam zaman haberi: Ege Ağbaba: “Şekere Bir Yılda Birlik Yüzdelik 440 Remiks Mevrut, Şekerin Fiyatı Önümüzdeki Sene 50 TL Olacak”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Iye Ağbaba, Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker) Genel Müdürlüğü uğrunda; “Şekere bir yılda tam yüzdelik 440 bindirim mevrut. Çiftçiden şeker hastalığı pancarını 420 TL’ye aldılar, bin 100 liraya küspeyi sattılar gaddarca. Önümüzdeki günlerde çokça elan aşkın bedel artışlarını bekliyoruz çünkü güzeşte sene çiftçiden 470 TL’ye alınan pancarın fiyatı bu sene bin 450 liraya yükseldi. Önümüzdeki sene direkt şeker hastalığı fiyatlarına yansıyacak ve şekerin fiyatı önümüzdeki yıl 50 TL olacak. Yetersiz dışında fiyatlar düşerken Türkiye’da yüzde 440 oranında bedel artışları yaşanıyor” dedi.

CHP Umumi Komutan Yarımcısı ve Malatya Mebus Ege Ağbaba, bugün Ankara’dahi Türkşeker Umumi Müdürlüğü uğrunda şekere gelen fahiş zamlar ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili izah yaptı. Ağbaba’evet CHP Ekincilik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Bursa Mebus Orhan Sarıbal, Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Mersin Ağacı Mebus Cengiz Gökçel, Kırklareli Mebus Turabi Kayan, Kayseri Milletvekili Yoğun Cılız, Ankara Saylav Nihat Yeşil, Kastamonu Saylav Hasan Baltalı ve Muğla Mebus Süleyman Girgin’den oluşan yıldız bilimi haremlik etti.

Milletvekilleri, ellerinde şeker pancarlarıyla gelişigüzel “Özelleştirmeye faydalı”, “Şeker fabrikaları halkındır satılamaz”, “Şeker vatandır satılamaz” dövizleri açtı. Ağbaba, açıklamasında şunları söyledi:

“NİSAN AYINDA 1 KİLO ŞEKER HASTALIĞI 12 LİRAYDI ŞİMDİ 26 LİRA”

“2018 yılında Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle 25 milletvekilimiz 45 dönme süresince şeker hastalığı fabrikalarının bulunduğu illerde ayrımlı politik partilerle ve Şeker Hastalığı-İş Sendikası ile birlikte şekerin özelleştirilmesine alın çıkmıştık. Vaktiyle ürünlere bindirim geldiği zaman malumat oluyordu demincek ürünlere remiks gelmeyince bili oluyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin ana tüketim maddesi olan şekere bir öğün daha remiks geldi. Şekere bu sene içerisinde mart ayında yüzdelik 31, haziran ayında yüzde 36 ile yüzdelik 66 oranında remiks yapıldı. Akıbet tıpkısı yılda şekerin kilosu 5.9 TL’den 26 TL’ye imdi. Türk Şeker’birlikte çuvalı 200 liradan satılan şeker hastalığı 810 TL’ye, hususi sektörde ise şekerin torbası bin 200 TL’ye satıldı bulunabilirse. Zaman şekerin torbası bin 200 TL’den satılıyor Türkiye’da maalesef o üstelik bulunmuyor. April ayında marketlerdeki türap şekerin kilosu 12 ile 15 TL beyninde değişiyordu deminden sayı farkı şeker hastalığı fiyatı 26 TL.

“ŞEKERE BİR YILDA TÜM YÜZDE 440 ZAM GELMİŞ, ŞEKERİN FİYATI ÖNÜMÜZDEKİ YIL 50 TL OLACAK”

Şeker daha çok geda fukaranın ulaşamayacağı tıpkı azık ürünü haline gelmiş durumda. Şeker Hastalığı fiyatlarının önüne dökmek üzere Türkiye ilk kez tam 24 sene sonradan şeker hastalığı ithal etmeye başladı. Fakat bu da şeker hastalığı fiyatlarının artışına çözüm olmadı. Şekere aynı yılda eksiksiz yüzde 440 bindirim gelmiş. Çiftçiden şeker hastalığı pancarını 420 TL’ye aldılar, bin 100 liraya küspeyi sattılar gaddarcasına. Önümüzdeki günlerde haddinden fazla elan çok eşit artışlarını bekliyoruz çünkü sabık yıl çiftçiden 470 TL’ye alınan pancarın fiyatı bu yıl bin 450 liraya yükseldi. Önümüzdeki yıl direkt şeker hastalığı fiyatlarına yansıyacak ve şekerin fiyatı önümüzdeki sene 50 TL olacak. Güçlükle dışında fiyatlar düşerken Türkiye’da yüzdelik 440 oranında denk artışları yapılıyor.

“ÖZEL SEKTÖR PİYASAYA YAYIN VERMEYEREK PİYASADA KITLIĞA ETMEN ERGIN VE FİYATLAR YÜKSELMİŞTİR”

İki gün ilk görüntüler ortaya daha çok yurttaş 26 TL’lik şekeri 1 TL ucuza alabilmek için yekpare 2,5 saat kuyruğa girmiş durumda. Pöçük kuyruk diyenler 2022 yılında bazen halk ekmeğin önünde kimi vakit Ekincilik Cesaret Kooperatiflerinin uğrunda zavallı fukaranın kuyruğa çıktığını bilcümle bu arada görüyoruz. Türkiye’nin 51 ilinde şeker hastalığı üretilen ülkemizde bu fiyatlar neden bu büyüklüğünde artıyor, kamuoyuna yeniden hatırlatmakta kâr var. Şeker Hastalığı fiyatlarının artışlarının genişlik önemi sebebi özelleştirme, peşkeş. özel sektör piyasaya ürün vermeyerek piyasada kıtlığa etmen reşit ve fiyatlar yükselmiştir. Türkşeker de denk artışına zorlanmıştır.

“2018 YILINDA 25 ŞEKER HASTALIĞI FABRİKASI SATIŞA ÇIKARILDI, AÇIKÇA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

2018 yılında söylediğimiz değme husus zaman gerçekleşiyor. Tarımdaki özelleştirme süreci meydanda aynı peşkeş sürecinin öyküsüdür. Ülkemizde şeker hastalığı fabrikaları 2008 yılında özelleştirme kapsamına alındı, fabrikalar 2008, 2018 arasında dört kere konu olmak istendi ve 2018 yılında 25 şeker hastalığı fabrikası satışa çıkarıldı, bariz peşkeş çekildi. Maalesef 10 şeker hastalığı fabrikamız 2018 yılında bu heyetin mücadelesine karşın özelleştirme idaresindeki duvarlara tırmanmasına karşın birilerine saraka veren hükümet şeker fabrikalarını kendi yandaşlarına peşkeş çekti. Şu anda de o satılan herkesin sili varlığı şeker hastalığı fabrikalarının arazileri tevzi edilmeye bitmeme ediyor. Erek fabrikaları kabul etmek değil, oradaki kızıl arazileri birilerine peşkeş dercetmek. en üst Ankara ve Kütahya’üstelik birlikte iki taşınmaza izin daha çok.

“HANGİ FAKİRİN FUKARANIN EVİNDE 20 BİN LİRALIK ŞEKER VAR ONU DAHI IPTILA EDİYORUZ”

Bu özelleştirme kararında sunulan ayrımsız sözleşme var; özelleştirme şartı 2023 Ağustos’una kadar üretim şartı, faaliyetlerine devam yazar etmeyeceği imdi belli değil. Bu fabrikaların arazileri evet AVM olacak ya saray konut olacak ranta açılacak. Formalist olduğu iddia edilen birisi halkın aklıyla saraka etti. Tarım Yüreklilik Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Görgülü diyor kim; Türk halkının evinde genişlik az yetecek 2 almanak şeker hastalığı var diyor. Adeta fiyatın yüksekliğini vatandaşa çevirmek istiyor. Ulan Türk halkının aklıyla dalavere geçen Genel Müdür, 2 yıllık şeker hastalığı nereden bakarsan bak 20 bin TL’ye mukabele fehamet. Hangi fakirin fukaranın evinde 20 bin lira şeker hastalığı var onu birlikte merak ediyoruz.

“ŞEKER HASTALIĞI FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLMEDEN ÖNCE 2,5 MİLYON İNSANA İŞÇİ, ÜRETİCİ, LOKANTACIYA İŞ VE NAN SAĞLIYORKEN ŞU ANDA BU BİTMİŞ DURUMDA”

Devletin resmi rakamlarına bakarak şeker hastalığı fabrikaların 2016 zararı 76 milyon liraydı. Benzeri sene saraya 650 milyon TL ve 1 bilyon 650 milyon TL mestur ödenekten masraf yapıldı. Sarayın 13 günlük harcaması şeker fabrikalarının kül zararlarını karşılamaya yetiyordu. Şeker Hastalığı fabrikaları özelleştirilmeden önceki 2,5 milyon insana iştirakçi, müstahsil, lokantacıya iş ve ATLATMAK sağlıyorken şu anda bu münteha durumda. Ancak kamuya ilişik şeker hastalığı fabrikalarının özelleştirilmesi nedeniyle Türkiye’de hem ilk teşrin alanı hem bile üretim haddinden fazla düştü. Şeker pancarı üreticilerinin şişman ayrımsız kısmı de üretimden koparıldı. Hükümet satılan fabrikalardaki taşeron işçilere dilerlerse 5 yıl emek garantisi dilerlerse başka kurumlara geçiş hakkı sağlanacağını duyurmuştu. Ancak satışların peşi sıra işten atmalar başladı. Devri gerçekleşen fabrikalarda binlerce iştirakçi işten atıldı, aynı kısmı dahi zorla emekliliğe sevk edildi. Fabrikaların satışı üretici sayısının azalmasına, çalışanların tembel kalmasına, halkın ve esnafın şekere ulaşımın zorlaşmasına nihayetinde şeker hastalığı fiyatlarının artmasına amil oldu.

” TÜRKŞEKER’İN YILLIK 1 MİLYON 176 BİN TONA, GÜNCE ÇÜKÜNDÜR İŞLEME KAPASİTESİ İSE 114 BİN 200 TONDAN 66 BİN TONA DÜŞTÜ”

Şeker piyasasının yüzde 64’ünü özel sektör, yüzdelik 36’sını Türkşeker’üstelik mütezayit fabrikalar elinde bulunduruyor. Piyasanın balaban bölümünü elinde markajcı özelleştirilen fabrikalar istif yapıyor, istedikleri şekilde şeker fiyatlarıyla oynuyor. Ayrıca kamu stoklarını özel fabrikalar alarak fiyatları istediği üzere yükseltiyor. 2018 yılına kadar bünyesinde 25 şeker fabrikasını barındıran Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’nin almanak şeker hastalığı üretim kapasitesi 2 milyon 36 bin tondan, 2018 yılında 10 şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile alay malay almanak 1 milyon 176 bin tona, günlük çükündür el işi kapasitesi ise 114 bin 200 tondan 66 bin tona düştü.

“BU FABRİKALAR AYNI ZAMANDA FABRİKA ÜRETEN FABRİKALARDIR”

Bakın elimizde Nazır Kirişçi’nin yanıtı var. Şeker Hastalığı pancarı üreten maraba sayısı: Özelleştirmenin yapıldığı 2018-2019 döneminde 106 bin 237 ekinci iken bu aynı 2020-2021 yılında 93 bin 812’ye, 2022-2023 pazarlama yılında ise 78 bin 755 çiftçiye düşüyor. Çiftçi sayısı herhangi bir geçen sene henüz dahi azalmış. 4 yılda yüzde 25 oranında ekinci sayısı sakıt. Şeker pancarı mühim bire bir üründür. Şeker Hastalığı fabrikaları Cumhuriyet amacıyla aynı fabrikadan daha ötesiydi. Zira, Türkiye’üstelik şeker fabrikaları yalnız şeker üretmez. Pancardan küspe, melas, ispirto ve şeker elde edilir. Bu fabrikalar bir zamanda üretimevi üreten fabrikalardır. Sosyal tesisleri eş tesislerdir. Çevrelerinde kooperatifler örgütlenir, pancarın küspesi ağızotu olur ve hayvancılık gelişirdi. Bakın pandemide alkol kıtlığı oldu, dezenfektan üreten firmalar etanol bulamadı. Şeker bu büyüklüğünde ciddi ayrımsız im.

“BU YILKİ 400 BİN TON ŞEKER İTHALATINA ÖDENECEK DÜNYALIK EN BEŞ ALTI 320 MİLYON DOLAR OLACAK”

Cumhuriyet, o fabrikalardan yola çıkarak tarımdan, kooperatife, hayvancılıktan bankacılığa kadar ayrımsız dizge kurmuştur. Şeker fabrikaları yalnız üretim yapmaz, kuruldukları şehirlerin kültürel, sosyal ve fiziki yapılarının gelişmesine çok ağır katkıları olurdu. Demincek kâffesi ithal firmalara, yandaşlara devredildi. Kaybeden 84 milyon, kazanan ise ayrımsız avuç rantiyeci oldu. Bakın, bu yılki 400 bin titrem şeker ithalatına ödenecek dünyalik genişlik bir iki 320 milyon dolar olacak. Kırşehir Şeker Hastalığı Fabrikası 48 milyon dolara, Yozgat Şeker Fabrikası 40 milyon dolara, Niğde- Borak Şeker Fabrikası 49 milyon dolara, Çorum Şeker Hastalığı Fabrikası 76 milyon dolara, Turhal Şeker Hastalığı Fabrikası 82 milyon dolara satıldı. Hepsini toplayınca fakat 295 milyon dolar ediyor. Sattığımız fabrikaların paralarının üstünde 25 milyon dolar daha koyarsak bu yıl üzere ihtiyacımız olan şekeri ithal edebiliyoruz. Şeker Hastalığı fabrikalarını satıp yurtdışından şeker hastalığı ithal eylemek için üstüne aynı bile dünyalik vermenin akılla mantıkla izahı var mıdır?

“HANGİ ÜLKEDE, HANGİ AZADE PİYASADA ŞEKER HASTALIĞI FİYATI YÜZDELIK 300 KESIR ARTMIŞ?”

Türkşeker, Huzur Fon’unda, yani Erdoğan’ın iki dudağı beyninde. ‘Bu fiyatlar niçin bu kadar artıyor’ diye sorduğumuzda Bakan Bitkisel, fiyatın artmasını geçtik ‘fiyatlar dünyaya göre elan düşük’ diyerek karşılık veriyor. Bir nevi fiyatların henüz de artacağının ‘müjdesini’ veriyor. ‘Şeker bin tıpkı üründe kullanılıyor, fiyatlara engelleme edin’ diyoruz. Vekil karşılık veriyor, ‘erkin piyasa var, azade etraf kurallarına karışamayız’ diyor. Özelleştirenler bunlar, paravan aynı müşareket kurup kamunun şekerini bunlara peşkeş çekenler bunlar, fiyatı artıranlar bunlar, sorunca ‘azade meydan’ diyen üstelik bunlar. Ne ülkede, ne azade piyasada şeker hastalığı fiyatı yüzde 300 küsur artmış? bir tane örnek talih var mı? Yok! Serbest piyasanın canına okudunuz. Basma fiyatları, süt fiyatları, hanay pahalılığı derken çiftçiyi yok ettiler. Şeker Hastalığı fabrikalarını özelleştirerek üretim miktarı de düşürüldü. Ülkeyi ithalata sadık ettiler. Domestik ekinci kan ağlıyorken, kazanan kim? Kazanan Huzur Fonu marifetiyle, paravan şirketlerle kamudan şekeri ucuza alıp pahalıya vatandaşa satan yandaşlar.

“TÜRKİYE ŞEKER FABRİKALARINA BU YILIN İLK 9 AYINDA DEVLETİN BÜTÇESİNDEN VERİLEN BORÇ TAM 1 MİLYAR 850 MİLYON TL”

Kaybeden esnaf, yetiştirici, işçiler, yediden yetmişe zamlanan ürünleri kayran vatandaş, üç beş getirimci kazanacak diye niteleyerek ülkeyi, ekonomiyi, geleceğimizi bulunmayan ettiler. Zaman Merkezi Yönetim Bütçe istatistiklerinin ilkgüz ayı verileri dahi açıklandı. Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikalarına bu yılın önce 9 ayında devletin bütçesinden verilen takanak cümle 1 bilyon 850 milyon TL. Kurumu sonsuz kötülük ettiriyorlar. Stoktaki şekeri ucuza, paravan Türkşeker’e verince malum elde bire bir madde kalmamış. Daim zarar ediyorlar. Bu levha, ciharıyek yanı sıra çükündür ekilen, dünyanın bildirme kaliteli şekerinin üretildiği Türkiye’yi şekere eksikli ağıl getiren acemi ekincilik politikasının benzeri sonucudur. Buradan uyarıyoruz; bu ekincilik politikasıyla çiftçiyi doğduğuna nadim fail AKP, böyle giderse ülkeyi yakında şekere birlikte kadın hale getirecek. Bu şekilde devam ederse ve engelleme edilmezse şeker hastalığı fiyatları haddinden fazla henüz çok yükselecek. Bugün 26 liraya aldığımız şekeri, erte 50 liraya alamayacağız.

Şekerin fiyatının yükselmesi haddinden fazla sayıda gıda ürününün da zamlanmasına sebep olacak, ayrıca binlerce titrem çükündür üretilen ülkede şeker karaborsaya düşecek. Geçim süresince fukaralık yaşayacağız. Teknoloji üretmeyen bir ülkede özelleştirmelerle; halkın yoksulluğu, sağlık dağılımında adaletsizlik, remiks, pahalılık ve aylaklık bile artacak. Birileri zengin olurken yurttaş yine yoksullaşacak.”

Share: