45 almanak küfür ustası zamana direniyor

45 yıllık sövme ustası zamana direniyor

YOZGAT Yozgat’ta 17 yaşında başladığı kalaycılığı 45 yıldır sürdüren Mustafa Doğanalp, kaybolmaya yüz markajcı mesleğini ilerleyen yaşına karşın sürdürüyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde güçlü 62 yaşındaki Mustafa Doğanalp, çırak yerine başladığı mesleğini 45 yıldır cansiparane sürdürüyor. Unutulmaya beniz tutmuş mesleğin akıbet temsilcilerinden birisi olan Doğanalp, sabahın er saatlerinde dükkanını açarak güne başlıyor. Müşterilerinin getirdiği bakır kapları ateşte harlayan Doğanalp’in özenle kalayladığı malzemeler, müşterilerinden dahi ölçüm topluyor. İlerleyen yaşına rağmen türküler eşliğinde mesleğini evvel günkü sevgiyle yapan Doğanalp, kendisinden bilahare mesleğe bitmeme edecek kimse olmaması sebebiyle ömrünün yettiği büyüklüğünde mesleğine beklemek istiyor.

“Ben de ölürsem bu meslek bitti”

Kalaycılığın günümüzde yok olmaya beniz markajcı meslekler beyninde yer aldığını tamlayan Doğanalp, “Ego bu mesleğin serencam temsilcisiyim, benden sora bulunmayan, ben birlikte ölürsem bu meslek bitti. Yetişen yok, şakirt bulunmayan, apayrı sahtekâr da yok. 45 yıldır çalışıyorum, kalay yapmaya bitmeme ediyorum. Şu dakika bile tekim, hareket bayağı çok ve boydak başıma yapıyorum. Ben birlikte imdi yoruldum nereye büyüklüğünde gidersem. İlçelerden sövme yaptırmak üzere gelen çok oluyor. Arayan çokça oluyor, kalay yaptırıyorlar. Kalaycılık çokça pres tıpkı meslek. Toz, duman içerisinde seçme husus var. Bizi amiyane etkiliyor. Ego az buçuk da rahatsızım amma esasen da çalışıyorum.” dedi.

“Kalaya rabıta var”

Günlük 20 zerre malzemeyi kalayladığını dahi tamlayan Doğanalp, “Leğenleri, kazanları büyüklüğüne bakarak 250-400 liraya kalaylıyorum. Tencereleri 50 liraya, aşağılık tabakları dahi 30 liraya kalaylıyorum. Günde 20 zerre sövme yapıyorum, esasen bile kalaya bağ var. Bu kaplarda yemekler daha evire çevire ve dimdik tamam. Yoğurt, peynir yaparlar, bakır leğenlerde salça, bent kaynatırlar.” şeklinde konuştu.

“Küfür esenlik için elan iyi oluyor”

Bakır kaplarını kalaylatmak için mevrut müşterilerden Nur Karaman ise, “Ego kalaycı arıyordum, araya araya burayı buldum. Çığır bitkinleşmek amacıyla. Benim üstelik evimde bakır kaplarım var. Kimisi delinmiş birtakımı dahi kalaysız. Bunları yaptırmaya uz arıyordum, hasbelkader buldum. Buraya gelip sövme yaptıracağım. Küfür daha dolgunca oluyor eş sağlığı için henüz emniyetli. Bakır kaplarımızın çoğunu sattık, elimizde kalanları kalaylatmaya geldim.” ifadelerine yer verdi.

Share: