Taşmak Depremi’nde Sakarya’da olan koşa, bu kez Düzce’de depremi yaşadı

17 Ağustos 1999’daki depreme Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde yakalanan 6 çocuk sahibi Bekir ve Kezban Yaman çifti, Düzce’üstelik bire bir kat daha yer sarsıntısı korkusu yaşadı.

Zeki çifti, kirada oturdukları çatı hasar aldığı amacıyla bazı çocukları ve torunlarıyla Gölyaka ilçesindeki sınırlı ahzüita namına kurulan çadırda konaklıyor.

Sarsıntı sırasında yaşadıklarını AA muhabirine anlatan 75 yaşındaki Bekir Yaman, antre katta yaşadıklarını, yer sarsıntısı olunca korktuğunu ve tezelden hariç çıktığını söyledi.

Uyumaya çalıştığı sırada depreme yakalandığını aktaran Kumarhane, “Zelzele olunca korktum. Evde 5 kişiydik, ayrıksı kızım dahi ayrı evde yaşıyordu. Onu da aldım yanıma, deminden çadırda kalıyoruz. Sıradan sallandı, o devir dışarı çıktık. Sabahleyin oldu filhakika, o zaman birlikte buraya geldik. Zelzele olunca hepimiz ‘Buranın altında kalırız.’ dedik ama çıktık hariç. Bazısı uyuyamamıştı, ego üstelik kullanılmamış dalmıştım. Ev da 4 eğik olunca korktuk.” diyerek konuştu.

AFAD çadırlarında çocukları ve torunlarıyla 7 yaşama kaldıklarını tamlayan Yaman, kendilerine ısıdam yemek bile sağlandığını anlattı.

1999 depreminde Adapazarı’nda olduğunu nâkil Bitirim, “O devir kişi imkanlarımla habbe önüne kulübe yapmıştım, bir sene kulübede kaldık. Şu an imkanlar bereketli. Yemek veriliyor, çadır kuruldu. O devir depremi hissedince önümdeki kavak ağacının sallandığını gördüm. ‘Kıyamet kopuyor.’ dedim. Baktım temas meydan bed, kiremitler dökülüyor. O ahit çok kırıcı olmuştu. O zaman daha şiddetliydi. Şu dakika evimizin direklerinde tıpkı husus namevcut, sıvalar meyan. Sıva çatlağı görülüyor, yetkililer ne der bilmiyorum.” ifadesini kullandı.

“Ayağımı hariç ağırlık attım, çokça korktum”

Bekir Zeki’ın eşi Kezban Yaman (65) birlikte yer sarsıntısı simultane kızının birlikte olduğunu, buzdolabı kapısının kapanıp açıldığını gördüğünü anlattı.

Evi sallanınca çok korktuğunu dile getiren Zeki, “Televizyon vardı, düşmesin diye onu tuttum. Ayağımı dışarı zor attım, çokça korktum. Oğlum yan tarafta oturuyordu, geldi bizi aldı. Salonda yatıyordum. Sallanmaya başladık, gelecek kavrayışsız gittim, geldim. Buzdolabının kapağı açılıp kapandı.” diye konuştu.

Bitirim, 1999 depremini üstelik Adapazarı’nda yaşadığını anımsatarak, “Dallar o zaman ufaktı, onu henüz beter yaşadık. O ant çocuklarım küçüktü, çok korkmuştum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: