O teleskoptan bakir irfan: Gezegende su tayin etti

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan evrenin kullanılmamış görüntüleri cemi dünyayı hayran bırakırken James Webb’mağara keşifleri birlikte devam ediyor. Son namına Jüpiter ve uydularını de görüntülemeyi başaran rasıt bu misil dahi aynı aut gezegende su tespit etti.

söz konusu aut planet, teleskobun evvel odaklandığı beş hedeften biri olan WASP-96 B. James Webb, Karina Bulutsusu’nu ve değişik hedefleri fotoğrafladığı yerde, WASP-96 B’yi dahi analiz etti. Ve olgun insanları bu aut gezegende su keşfettiler.

NASA, dış gezegenin atmosferine derinliğine dalmak için kızılötesine mail tıpkısı görüntüleyici kullandı. Bunu beğenmek üzere veri insanları, yıldız süresince cereyan ederken gezegenin atmosferinden filtrelenen yıldız ışığını, filtrelenmemiş felek ışığıyla karşılaştırdı.

NASA, oluşturduğu grafikte sergilenen 141 bilgelik noktasının temas birinin gezegen vasıtasıyla bloke edilen belirli bir dalga boyu miktarını gösterdiğini söylüyor. Bu verilere göre NASA, aut seyyare üzerine henüz çok bilgi edinebilir.

Daha önce da Hubble, 2013 yılında tıpkı dış gezegende su tespit etmişti. Bu keşifle gelişigüzel Webb’mağara bile suyu net bir şekilde tayin edebildiği görülüyor. Webb’mağara tıpkı dış gezegende su tespit etmesiyle, yaşamı destekleyen tıpkı dış planet bulma şansı birlikte daha erdemli.

Asuman cismi Jamess Webb gök teleskopuna çarptı

 

Çin’den uzaya dev rasatçı

 

Share: