Meteorolojiden 4 site üzere ihtar geldi! Lodos, bora, toz taşınımı…

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, zaman gün ortası saatlerinden itibaren Kalabalık, Giresun ve Trabzon ile Samsun’un doğusunda yerel olarak akva ve düzlük saha çokça kuvvetli (21-75 kg/m2) bora ve gök ses sağanak yağmur bekleniyor. Sağanak zımnında meydana gelmesi muhtemel nagehan dominant, su baskını, saika, yerel meşbu yağışı, yağmur simultane kuvvetli rüzgar ile ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara alın titiz ve tedbirli olunması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Samsun’un doğusu, Cıvıl Cıvıl, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın kuzey çevrelerinde saha yer akva olması beklendiğinden sel, seylap, yıldırım, kayşa, yağış çabucak akva rüzgar, yerel kırcı yağışı kabil olumsuzluklara alın dikkatli ve müdebbir olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Maşrık Anadolu’nun kuzeyinde güneyli yönlerden kuvvetli ve bodur kesiksiz sıkıntı (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, bina uçması ve ulaşımda aksamalar üzere olumsuzluklara cebin dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir..

TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR

Gün Doğusu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek çekicilik kalitesinde tedenni, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunmalıdır.

Share: