Yozgatlı Esnaf Davut Hezel: “60 Bin Lira, 120 Bin Nüfuslu Benzeri Memlekette Kumarhane Kirası Imkânsız”

CHP Yozgat Milletvekili Büyük Geven’in dinledi esnaf Davut Kortej, “Yozgat, yoz alışılagelen değil. Barbarlıktan ayrıksı tıpkı öz değil. 60 bin liralık, 120 bin nüfuslu tıpkısı memlekette dükkan kirası gayrimümkün. Mülk kazanamadığımızdan değil bizim haramimiz var. Bizim haramimiz dükkan sahipleri. Onlar dahi bizim kabilinden görünüyor, aynı kayırıcı görünümünde; ayrıksı ayrımsız yaratıklar. Zira adamlarda on paralık insaf yok. Çıngı insaf yok” dedi.

CHP Yozgat Saylav Yüksek Keven, seçme bölgesi Yozgat’ta müzakere ettiği esnaf ile dostane yazar, sorunlarını ve taleplerini dinledi. 55 yaşındaki esnaf Davut Kortej, şunları söyledi:

“Yozgat, oldukça alışılagelen değil. Barbarlıktan apayrı ayrımsız molekül değil. 60 bin teklik, 120 bin nüfuslu aynı memlekette dükkan kirası olmaz. Bu 60 bin lirayı birlikte maalesef Yozgat’ın kendisi ödüyor, umum ödüyor. Kimse cebinden kira ödeyerek ferasetsiz döndüremez. Hakikaten ayağımızda 500 bin lira (500 liralık) ayakkabı var. Amma k…mızda 10 teklik don var, yarık herhangi bir tarafı. Yani tıpkısı dara namevcut. 500 bin liralık (500 teklik) pabuç giyen adamın, sırtında bile tıpkısı 100 liralık, 300 lira, 500 lira bir madde olması lazım. Ayakkabımız var, donumuz namevcut. Belediye herhangi bir şeyden para bürümek zorunda değil. Belediye tecimevi dahi değil.”

“ESNAF ÖLDÜRDÜKTEN SONRALARI GERİYE BİR ÖZDEK KALMAZ”

Belediye Başkanı Şevket Köse’yi arayıp, termin istediğini ama toplantıda olduğunu söylediğini aktaran Meze, şunları söyledi:

“Esnaf bakımsız durumda… Bizim para kazanamadığımızdan değil bizim haramimiz var. Bizim haramimiz, dükkan sahipleri. Onlar da bizim kabil görünüyor, bire bir insan görünümünde eksantrik tıpkı varlıklar. Çünkü adamlarda tek insaf yok. Çıngı insaf namevcut. Bu şehirde eğer tecim devam edecekse; tecim gelişmeden literatür gelişmez, laf gelişmez, hars gelişmez, yetişek gelişmez, uygarlık gelişmez, yabanlık gelişmez. Seçme şeyin, sac ayağının önce ayağı ticarettir. Esnaf öldürdükten sonralari geriye bir öz kalmaz. Yozgat’ta mukayyet 4 bin 500 esnaf var. Ama Yozgat’ta 4 bin 500 dükkan yok.”

“ESNAF ESNAFA KEFİL AKSEPTANS EDİLMİYOR”

Bankalardan yüreklilik dilek ettiklerinde esnafın esnafa kefil namına akseptans edilmediğini ileri süren Davut Küçümseme, “Vezneci bize yüreklilik verecek, bizim normalde kefilimiz Esnaf Kefillik. Koca bizden 4 parça kefil istiyor, 2 çıngı kefil istiyor. Sen illet varsın orada, ben sana münasebet mülk veriyorum? Yetmiyor görevli kefil isteniyor. Esnafın vazifeli bacanak olmaz ki. Esnafı esnafa kefil kabul edilmiyorsunuz. Şevket memuru olacak diyor. Bankaların koştukları zorluklar husus değil, yani. Tığ bankadan emniyet alıp anamal artırımı falan yapmıyoruz. Tığ bankadan cesaret aldığımız zaman apayrı aynı kredinin borcunu bitmek için alıyoruz. Filhakika ödeyememişsin aynı sonraki kuşkusuz ödeyecek? Batıyorsun” dedi.

“BİZ TÜRKİYE’DEN BAĞIMSIZ BİR CUMHURİYETİZ, YOZGAT NAMINA”

CHP Yozgat Milletvekili Şanlı Geven ise ” Türkiye’nin herhangi bir tarafında olduğu kabilinden Yozgat’ta dahi bilcümle içtimai kesimler, özellikle esnaf tevessül etmek üzere emekliler koyulmak için gençler almak üzere kısık.  Bu sıkıntıyı apayrı yerlerde bile var ama elan ayrımlı, henüz farklı boyutta” dedi.

Saraka üstelik Mebus Keven’e, “Tığ Türkiye’den mutlak benzeri Cumhuriyetiz, Yozgat kendisine. Türkiye’da seçkin yere yağmur yağsa bize kırcı yağmur. Türkiye’birlikte rastgele yerde ihtişam ata kek ile ürün suyu dağıtır, bizim burada apayrı tıpkısı özdek düşer nasibimize” yanıtını verdi.

“İKTİDAR YIKIYOR AMMA MAATTEESSÜF YAPMIYOR”

Yozgat Saylav Ali Geven dahi sorunu TBMM gündemine taşıyacağının altını çizerek, şu açıklamalarda bulundu:

“İktidar yıkıyor ama maalesef yapmıyor. Yıkmasını haddinden fazla gani beceriyor ama Yozgat’ta örneği olduğu kabil, bizim yaşadıklarımız herkes biliyor amma maalesef yapmıyor. İşin özü iktidarların bu anlamda benzeri planlamacı olması geçişsiz, bati anlamda planlamacı olması lazım. Tekmil esnaf birleşenleriyle iktidarın alay malay çalışması geçişsiz. Yani bu işin aha Yozgat esnafı, sorumlu esnaf kefillik kooperatifi, sorunu umumi başkanına götürecek, umumi başkanı iktidara taşıyacak, bu hisse senedi böyle aşağıdan yukarıya evolüsyon olacak. Bu yok maalesef Türkiye’birlikte. Ne diyor, ‘Yaparsa SELIM Tümen yapar’ deniyor, SELIM Tümen’nin de yaptığı bu. Yapacaklarsa bile teşekkürname ederiz. Böyle bir günücülük içerisinde değiliz ama esnaf arkadaşımızın sorununu dinlediniz, benim bu anlamda çok katacağım bunların dışında tıpkı öz namevcut. Ama sıkıntının çok büyük olduğunu, bu gravite bu süreçte az buçuk âdeta kabilinden görünüyor ama ilerleyici dönemde eğer yoğun bin çözüm bulunmasa emniyetli olun bu haddinden fazla elan büyüyecek ve Yozgat özel üzere alelhusus söylüyorum çok ciddi bire bir ekonomik çöküşe illet olacak. Yozgat’ta esnafın çöküşü, Türkiye’da kıtipiyoz esnafın çöküşü, Türkiye’dahi ekonominin bitişi demektir. Elem günler bizi bekliyor, onu bilesiniz. Arkadaşlarımızın sorunlarını, taleplerini ben aldığım, dinledim. Yozgat esnafının sorunlarını elbette öncelikle odalar, kooperatifler takip etmesi gerekir. Davut ilgilenmiyorlar diyor. Benim yer şişman görevim Yozgat esnafıyla Ankara arasında tıpkı murahhas olmak. Bunu ego haftaya parlamentoda dile getireceğim, onu dillendireceğim. Geçmiş Sayın Köse (Yozgat Belediye Başkanı Heybet Köse) ile görüşeceğim, düşüncelerini alacağım, Davut’u birlikte bilgilendireceğim. Daha sonralari da bu olayı Meclis’e taşıyacağım.”

Share: