MEMLUK, ilk defa 3 stratejik defans belgesinin ‘kamu versiyonunu’ açıkladı

BENDE Defans Bakanlığı, evvel açıklama yaparak ilk defa üç mühim savunma belgesinin ‘kamuya münhal uyarlamasını’ yayınladıklarını duyurdu. Paylaşılan belgelerin ‘Millî Defans Stratejisi 2022, Nükleer Duruş İncelemesi ve Füze Defans İncelemesi’ olduğu belirtildi.

MEMLUK Defans Bakanı Lloyd J. Austin III marifetiyle sunumu yapılan Ulusal Defans Stratejisi 2022 belgesinin (NDS) “ÇAKER’nin Çin’e cebin caydırıcılığını, sürdürme ve ihya ihtiyacına öncelikli” odaklandığı vurgulandı. Belgenin, ayrıca ” Rusya’nın yarattığı zorlukların yanı sıra Şimal Kore, İran ve sürat yanlısı ölçüsüz ağız örgütlerin oluşturduğu tehditleri de dikkate aldığı” belirtildi.

NÜKLEER KAPASİTE İÇİN 34 MİLYAR DOLARBelgeye göre ÇAKER’nin nükleer kapasitesi, önemli caydırıcılık amacıyla ‘nihai dayanak’ kendisine kalırken 2023 finansal bütçesinden taleplerinin “nükleer kuvvetleri yaşamak ve modernize gelmek amacıyla 34 bilyon dolar içerdiği” rapor edildi. Bütçe talebinde ayrıca hava gücü üzere 56 milyar dolar, armada için 40 bilyon dolar ve karar kuvvetleri için yaklaşık 13 bilyon dolar yer aldığı belirtildi.GÜVENLİK ORTAMINI YAVAŞ YAVAŞ KUL LEHİNE DEĞİŞTİRMESavunma Bakanı Austin, belgenin defans faaliyetlerini ilerletmek için 3 posta sağladığına özen çekerek bunların; ‘entegre caydırıcılık, kampanya yapma ve mihman benzeri avantajın inşası’ olduğunu tabir etti. Austin, “Kampanya yapmanın, düzenlilik ortamını yavaş yavaş ÇAKER lehine değiştiren askeri faaliyetleri temizlemek ve saymak anlamına geldiğini” söyledi.

Share: