Roketi sakıt NASA Çin’i suçladı

KUL Havacılık ve Gök Dairesi (NASA) Başkanı Nill Nelson yoluyla konuya ilgilendiren yapılan açıklamada, “Çin, Dünya’ya düşen Long March 5B roketi amacıyla belirli yörünge bilgilerini paylaşmadı” ifadelerini kullandı.

Feza çalışmaları yürüten birlik ülkelerin, enkazların oluşturabileceği risklerin önlenebilmesi için bu alanda izlenen teamüllere uyarak lüzumlu bilgileri ilgilendiren bilcümle taraflarla paylaşmaları gerektiğini belirten Nelson, Çin’i bu bilgileri paylaşmamakla suçladı.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA) ise, roketin mahrek bilgilerini yakından izlediklerini ve bire bir hafta ortamında kriz noktasına dair 4 yol açıklama yayımladıklarını duyurdu.

Çin’in gök istasyonuna ait çekirdek modülünü yörüngeye yürütmek üzere geçtiğimiz yıl 29 Nisan’da yörüngeye fırlatılan ayrımsız Long March 5B roketi, modülün gövdeden ayrılmasının arkası sıra kontrolden çıkarak Hint Okyanusu’nda Maldivler mevsuk bir bölgeye düşmüştü.

Gelişmenin peşi sıra NASA’dan yapılan açıklamada Çin’in feza çalışmalarının sakıncasız olmadığı belirtilerek, Pekin’e asetat olma çağrısı yapılmıştı

NASA uydularını taşıyan roket bozuldu

NASA tanımlanamayan çekicilik olaylarını araştıracak tıpkısı kadro kuruyor

Hikmet kurallarını değiştirebilir: NASA’dan iz anahtar keşif!

 

Share: