Hititlere ilişik saray ve tapınak kalıntıları zaman yüzüne çıkarılıyor

Hititlere ilişik saray ve tapınak kalıntıları dolaşma yüzüne çıkarılıyor

YOZGAT – Bir Nice medeniyete eş sahipliği yapmış, acun tarihinin 3 bin 500 yıllık geçmişi ile aşina yeryüzü çarkıt mozaiğinin çıkarıldığı Uşaklı Höyük’te, Hititlere ilişik saray ve tapınak kalıntılarının bulunması için icraat devam ediyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesi Büyüktaşlık köyü sınırları içerisinde vadi kayran Uşaklı Höyük’te, 5 bin sene öncesine ait bulgular, fırça ve mala darbesiyle özenle ahit yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor. Hars Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü, İl Ekin ve Turizmi Müdürlüğü ile İtalyan Pisa Üniversitesinin ortaklaşa yürüttüğü kazı çalışmaları, 30 şahsiyet tıpkısı ekiple devam ediyor. Kestirmece 2 ay evvel başlayan ve bünyesinde Hititler, Romalılar kadar medeniyetlerin izlerini barındıran Uşaklı Höyük’te, hafriyat çalışmaları Teşrinievvel kocaoğlan böylelikle tamamlanacak.

Eti ritüel yeri kalıntılarına rastlandı

Geçen sene Uşaklıhöyük’te yapılan kazı çalışmalarında farklı gurur ve düzensiz şekillere cemaat 3 bin 147 sayı taştan oluşan, 3 metreye 7 metrelik tıpkısı alana mobilyalı olan geometrik desenli 3 bin 500 yıllık tarihi ile dünyanın bildik sunu eski mozaiğinin keşfedilmesinin arkası sıra bu sene birlikte saray ve tapınak kalıntılarının bulunması için çalışmalar sürüyor. Bu yıl yapılan kazı çalışmaları böylecene ise Hititlere ilişik ayin yerinin kalıntılarının ortaya çıktığı oranlama edilirken hafriyat alanının ayrımsız bölümünde ise biri eş, iki karı ve tıpkı çocuk mezarının da ortaya çıktığı tespit edildi. Yapılan kazılarda elde edilen bulgular akademisyenler marifetiyle değerlendirilerek pusat altına alınıyor.

“Hitit ve Roma dönemine ait buluntular var”

Kamer sonuna büyüklüğünde hafriyat çalışmalarının tamamlanacağını bildiren Kazı Başkanı İtalyan Pisa Üniversitesinden Anacleto D’Agostino, bu yıl yaptıkları kazılarda Roma dönemine ait mezarların bulunduğunu, mezardan sâdır iskeletlerin ise incelendiğini söyledi. D’Agostino, “Bu proje Türk-İtalyan kazı bilimi projesidir. Bu alanda ev ve çipo çağı cidar buluntusu var. Kelle alanında Hitit ve Roma dönemi buluntuları var. Haddinden Fazla majör ayrımsız mozaik, milattan önceki 1500 yıllarına ilgilendiren. Ihtimal geçmiş mozaik Akdeniz bölgesinde var, bu henüz eski. Bu proje 2008 yılında başladı, önceki yüzey araştırmaları yapıldı, 4 yıldan bilahare kazılara başladık” dedi.

“Roma dönemine ilgili mezarlar ortaya bundan sonra”

Anacleto D’Agostino açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Bu sene Roma dönemine ilgilendiren mezarlar var, 4 iskeletten 2’si yavru, bire bir koca ve tıpkısı kadın 40-45 yaşlarında. Çok enteresan Antropologlar iskeletler üzerinde çalışıyor. Burada çok çukur var. Ama biz deminden Hitit dönemini ilk olarak araştırıyoruz. Bu nahiye tarih için çokça mefret. Normalde çok çömlekçilik çömlek var. Binalar, tapınaklar, Eti sarayı var, birçok kemik var, hayvan kemikleri var. Bu çok koskocaman çünkü ne yiyorlar veri veriyor.”

“Sülale ekonomisine ulama sağlıyoruz”

Kazı alanında çalışan işçilerden Musa Poyraz ise, “Burada dünyanın genişlik çarkıt mozaiğinin bulunduğu kazı alanında çalışıyoruz. 3 bin 500 almanak tarihi çağ yüzüne çıkarıyoruz. Yaz dönemi burada çalışıyoruz ve evimize bindi oluyoruz” şeklinde konuştu.

Şaban Poyraz de, “Bu hafriyat alanında tığ literatür geliyoruz, eş ekonomimize bindi oluyoruz. Burada kazı yapıyoruz. Burada 3 bin 500 yıllık dünyanın sunma eski mozaiğini dönme yüzüne çıkarıyoruz” dedi.

Share: