Musk sebep uzaya binlerce peyk fırlatıyor?

Elon Musk’ın SpaceX şirketi Starlink projesi kapsamında uzaya binlerce uydu fırlatıyor.

Starlink nedir ve lacerem çalışır?

Starlink, nazik bire bir uydu ağı üzerinden internet hizmeti sağlıyor. Faziletkâr hızda internete erişemeyen, ücra bölgelerde diri insanlara genel ağ hizmeti keşfetmek amacıyla yapılan projedir.

Portsmouth Üniversitesi Feza Projeleri Müdürü Dr. Lucinda King, “İngiltere’üstelik bu kategoride insanlar var, ancak dünyanın değişik yerlerinde, Afrika kabil yerlerde henüz çok” diyor.

Starlink’in uyduları, uydular ve yerküre arasındaki bağlantıyı oldukça çabuk kuzuluk getirebilmek üzere Acun çevresindeki kırıcı irtifadaki yörüngeye yerleştirildiler. Ancak, dünyanın tamamını kapsam alanına alabilmek için çokça sayıda kırıcı yükseklik uydusuna gerekseme var.

Starlink’in 2018’den bu yana uzaya kestirmece 3.000 parça uydu yerleştirdiği düşünülüyor. Chris Hall, serencam aşamada 10.000 yahut 12.000 peyk kullanılabileceğini söylüyor.

Hall, “Uyduları girmek, çöllerdeki ve dağlardaki ücra yerlere genel ağ bağlantısı mizan sorununu çözüyor” diyor.

“Bu alanlara yayılmak için kablolar ve direkler üzere büyük miktarda enfrastrüktür mensur etme ihtiyacını abes kılıyor.”

Starlink’in maliyeti hangi büyüklüğünde ve ki aracılığıyla kullanılacak?

Müşterilerden mahiye 99 MEMLUK doları alıyor. Uydulara atmak için müstelzim çanak ve yönlendiricinin maliyeti 549 dolar. bununla birlikte, İngiltere’deki hanelerin yüzdelik 96’sı ve SUTAŞ ile BENDE’deki hanelerin yüzde 90’ı doğrusu erdemli acul genel ağ erişimine cemaat.

Londra Üniversitesi Gök Politikası ve Hukuku Enstitüsü Direktörü Müderris Said Mosteshar, “Kaslı dünyanın çoğunun bağlantısı elhak ferah” diyor. “Gelirlerini pazarın adi aynı payından elde etmeyi umuyorlar.”

Şeriklik, şu anda kapsadığı 36 ülkede – çoğunlukla Yıldız Amerika, Avrupa ve Güneydoğu Asya Adaları’nda – 400.000 abonesi olduğunu söylüyor. Bunlar arasında hem haneler hem birlikte işletmeler var.

Ati yıl, Starlink kapsamını genel ağ elektrik gücünün daha bir iki olduğu Afrika, Güney Amerika ve Asya’üstelik genişletmeyi planlıyor.

Chris Hall, “Starlink’in fiyatları Afrika’daki birçok derece üzere çokça yüksek gibi” diyor. “Fakat ücra bölgelerdeki okulları ve hastaneleri internete bağlamada yetişkin tıpkısı cila oynayabilir.”

Starlink Ukrayna’ya kuşkusuz arkalama ediyor?

Zalim güçleri Ukrayna’üstelik ilerlerken ülkedeki genel ağ servislerini kapattılar ve içtimai iletişim araçları sitelerini bloke etmeye çalıştılar.

Elon Musk, obstrüksiyon başladıktan süratle sonra Starlink’i Ukrayna’bile kullanıma sundu. Starlink’in yaklaşık 15.000 sayı çanak ve manipülatör seti ülkeye gönderildi.

Chris Hall, “Starlink, amme hizmetleri ve hükümet gibi işlerin motamot bitmeme etmesini sağladı” diyor. “Ruslar onu işsiz ayla getirmenin tıpkı yolunu bulamadılar.” Starlink, çekişme alanında birlikte kullanıldı.

Kings College Üniversitesi’nde defans alanında icraat tay tay arabası Dr. Marina Miron, “Ukrayna kuvvetleri onu, örneğin, karargah ve sahadaki birlikler arasında, bildirişim yapmak için kullanıyor” diyor. “Sinyalleri sıradan radyo sinyalleri kadar engellenemiyor ve kitin kurulması çabucak 15 an sürüyor.”

Starlink uzayda karmaşa mı yaratıyor?

Starlink’e melfuf adına, peyk genel ağ hizmetleri tay tay arabası OneWeb ve Viasat kadar rakipleri da binlerce uyduyu dokunaklı Acun yörüngesine yerleştiriyor.

Said Mosteshar, bunun sorunlara öğün açacağını söylüyor: “Çarpışmalar açısından alanı her an elan beş altı emniyetli arkaç getiriyor.” Uydular diğer araçlara çarpabilir ve çökme parçaları oluşturabilir ve bunlar de yüksek hızlarda uçarken çok henüz çok hasara neden kabil.
Son zamanlarda, Starlink uydularını içeren bire bir seri kaza sıkıntılı atlatıldı. Bunlar ortada Çin’in uzay istasyonunu içereni de vardı.

Portsmouth Üniversitesi’nden Dr. King, “Çokça aşkın çıngı varsa, gelecekte sakil Acun yörüngesini kullanılamaz kuzuluk getirebilir” diyor. “Ve kırıcı Dünya yörüngesinden, navigasyon uydularımızın ve uz iletişim uydularımızın bulunduğu henüz efdal yörüngelere çıkamayabiliriz.”

Starlink uyduları İstanbul’dan görüntülendi

 

Starlink, Rusya – Ukrayna savaşını lacerem etkiledi?

 

SpaceX’den uzaya 53 Starlink uydusu

 

Share: