“Obezite tedavisinde dünyanın hal merkezi haline geldik”

Türkiye’nin, acun keyif turizmi gelirlerinden aldığı payı seçme geçen aktarılma artırıyor. Afiyet Bakanlığı’nın verilerine bakarak, bu yılın geçmiş 6 ayında 586 bin 754 yabancı gezici afiyet hizmeti kabul etmek üzere ülkemizi musahabe etti ve 768 milyon 424 bin dolar gider yaptı. 2021’dahi 642 bin 444 yabancı turiste esenlik hizmeti sunarak 1 milyar doları aşan bire bir gelir elde fail Türkiye’nin sene sonunda bu rakamı ikiye katlaması bekleniyor. Konuya ilişkin Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kurtuluş Kaplan, ” İstanbul, Ankara üzere iri şehirlerde verilen yenilikçi ve şümullü obezite tedavi hizmetleri, Türkiye’yi toptan ölçekte güvenilir büyüklük konumuna yükseltti. Obezite tedavisinde dünyanın hal merkezi haline geldik” dedi.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Halas Kaplan, “Ülkemiz erişilebilir fiyatlar üzerinden sunduğu emniyetli ve encam tedavi hizmetleriyle dünyanın dört bir yanından insanları sağlığına kavuşturuyor. Sonuç 2 yılda 2 milyona mümasil yabancı seyyah, ülkemize gelerek keyif hizmeti aldı. Yabancı turistler jinekoloji, göz ve çöz hastalıklar, genel cerrahi kadar klinik branşlar ile estetik uygulamalar amacıyla ülkemize yönelirken, obezite tedavisi üzere bile Türk doktorlarına güveniyor. Alelhusus İstanbul, Ankara üzere nazik şehirlerde sunulan yenilikçi ve şümullü obezite tedavi hizmetleri, Türkiye’yi küresel ölçekte emin ülke konumuna yükseltti. Obezite tedavisinde dünyanın hal merkezi haline geldik” diye konuştu.

DÜNYADA HER YIL 3,4 MİLYON YETİŞKİN OBEZİTE NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDİYOR

Hareketsiz hayat ve düzensiz beslenme alışkanlığına sadık yerine, dünyada obezitenin her an yaygınlaştığını kaydeden Op. Dr. Kaplan, “Dünyanın kanayan yarası haline mevrut obezite; kalp ve kadit – adale sistemi hastalıkları, şeker hastalığı, kanser üzere haddinden fazla sayıda riskli esenlik sorunu ile dalgı bozuklukları, kriz kabil hayat kalitesini düşüren rahatsızlıkları yanı sıra getiriyor. Dünya Obezite Atlası 2022’ye bakarak, dünyada 2030 yılına kadar her 5 kadından biri ile temas 7 erkekten birinin obez olacağı tutum ediliyor. Dünyadaki obez kadınların yarısı, Türkiye’nin dahi karışma olduğu KUL, Çin, Hindistan, Brezilya, Meksika, Rusya, İran üzere 11 ülkede yaşıyor. Obezite ve doğurganlık arasındaki ilişkiyi inceleyici tetkikat, alışılagelen ağır sıklet kadınların yüzde 81,4 olan 1 sene ortamında aylı kalma olasılığının, obez kadınlarda yüzdelik 66,4’e gerilediğini gösteriyor. Gövde yığın indeksi 27’nin üstünde olan kırıcı ve obez kadınların gebe kalma olasılığı alışılagelen bunaltıcı kadınlardan 3 kat elan bir iki” ifadelerinde bulundu.

“KAPALI CERRAHİ İŞLEMLE MİDENİN YÜZDELIK 80’İ ALINIYOR”

Obezite tedavisinde yeryüzü haddinden fazla yeğleme edilen yöntemin mide tasgir ameliyatı olduğunu belirten Op. Dr. Kaplan, “Tababet literatürüne tuluk mide işlemi olarak geçen bu ameliyatta, mecbur cerrahi işlemle midenin yüzdelik 80’i çıkarılarak göden muz kadar ince, etraflı tıpkı tüp haline getiriliyor. Böylelikle caize alımı kısıtlanarak iştiha azaltılıyor. Averaj 1,5 saat süren işler sırasında midenin çıkış ve giriş bölümü korunarak hazım sisteminin devamlılığı sağlandığı üzere muhtelif yan etkilerin görülme olasılığı hayli düşük. Operasyonda sindirim sisteminin tabii akışını engelleyerek azık emilimini azaltabilecek bir müdahale yapılmıyor. Bu nedenle hastaların vitamin ve mineral eksikliği güç ihtimalleri üstelik berenarı az. İştah azalması zımnında kilogram kaybı başlamadan insülin direnci kırılıyor. Vehleten bastıran açlık krizleri, ekstrem yorgunluk, nâr ve uyuma isteği ile terleme, çarpıntı gibi mesail ameliyatın çabucak peşi sıra ortadan kalkarak kilogram verimi başlıyor” diye konuştu.

AMELİYATTAN SONRAKİ SÜREÇ UZMAN HEKİMLERCE YAKINDAN TAKİP EDİLMELİ

Mide küçültme ameliyatının Acun Esenlik Örgütü vasıtasıyla belirlenen standartlar doğrultusunda vücut kitle endeksi 35 ve eğin olan 18-65 gözyaşı arasındakilere uygulanabildiğini kaydeden Op. Dr. Kaplan, “Dirim süresini kısıtlayan ve ölümcül sonuçlar doğurabilen morbid obez tanısı konulan kişilerle şişmanlığa vabeste çeşit 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, aymazlık apnesi sorunları, metabolizma bozukluğu yaşayanlar mide küçültme ameliyatı üzere akla yatkın profile erbap. 18 yaşından küçüklerde ise obezite düzeyi işler amacıyla ciddi önemde. Bu cins hastalarda ebeveyn onayı ve hekim kararıyla uygun bulunduğunda iş yapılabiliyor. Ameliyatın arkası sıra yaklaşık yüzde 15 oranında yeniden kilo kabul etme, ameliyata karşın yüzde 5-10 seviyelerinde yeniden morbid obez olma ihtimali bulunuyor. Bu nedenle ameliyattan ahir sürecin üstelik alanında ehlivukuf hekimler yoluyla yakından izlem edilmesi gerekiyor” dedi.

Share: