‘180 ülkenin 140’ında kadınlarda bicik kanseri geçmiş sırada’

EDİRNE İl Afiyet Müdürlüğü ekipleri, ilk teşrin ayı boyunca ölçülü meme kanseri farkındalık çalışmaları kapsamında bilgilendirme çalışması ve afiyet taraması yaptı. İl Keyif Müdürü İshak Yıldırım, “Acun Afiyet Örgütü Kanser Tarama Merkezi tarafından yapılan tıpkısı çalışmada 180 ülkenin 140’ında kadınlarda bicik kanseri bir numara sırada. Yani birlik dünyada kadınlarda birinci sırada meme kanseri bulunmakta” dedi.

Türkiye ve dünyada ilk teşrin ayı boyunca meme kanserinde erken canlandırma ve tedavisinin önemi çeşitli etkinliklerle anlatılmaya bitmeme ediyor. Edirne İl Esenlik Müdürlüğü üstelik etkinlikler kapsamında merkeze sadık Tayakadın köyünde vatandaşlarla buluşup meme kanseri üzerine bilgilendirici icraat yaptı. Meme kanserinde erken teşhisin önemine vurgu yapılan etkinlikte, afiyet taraması dahi yapıldı. İl Afiyet Müdürü İshak Yıldırım, meme başı kanserinin alelhusus kadınlarda yeryüzü çok görülen kanser türü olduğuna özen çekerek, 20 yaşından sonradan herhangi bir kadının yalnız başına araştırma yapmasını öğrenmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ’Meme Başı kanserinin öneminin takkadak teşrinievvel ayında değil, daim anlatmaya çalıştıklarını rapor eden Yıldırım, “Dünya Sağlık Örgütü Kanser Tarama Merkezi vasıtasıyla yapılan bir çalışmada 180 ülkenin 140’ında kadınlarda meme kanseri birinci sırada. Yani parçalanmamış dünyada kadınlarda birinci tam meme başı kanseri bulunmakta. Yine tekmil dünyada kadınlarda kanserden ölümde birinci sırada yeniden meme başı kanseri bulunmakta. O yüzden meme başı kanserinde şuurlanma, erken canlandırma çok cesim” diye konuştu.’20 YAŞINDAN SONRADAN GELIŞIGÜZEL KADIN KENDİNİ MUAYENEYİ ÖĞRENMELİ’Her kadının 20 yaşından sonraları kendiliğinden muayeneyi öğrenmesi gerektiğini tamlayan Yıldırım, şunları kaydetti: “Bildiğiniz için kanserde erken teşhis sahn kurtaran, kişinin dirim kalitesini ve süresini haddinden fazla yetişkin tıpkı tadımlık, meme kanserinde bile öne çıkıyor. Özellikle 20 yaş için taze avrat kardeşlerimizde yalnız başına meme muayenesini yapmayı öğrenmeleri lazım. Nereden öğrenebilirler? Geçen yıl tığ İl Afiyet Müdürlüğü adına bizzat kendi personelimizle model üzerinde tıpkısı brifing videosu hazırlayıp Youtube sitesine koyduk. Buradan öğrenebilirler. İl Afiyet Müdürlükleri, İlçe Esenlik Müdürlükleri, Karı Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Sağlıklı Avlu Merkezlerine başvurup buradaki terbiye almış zer personellerimiz eliyle bu eğitimi alabilirler ve öğrenebilirler, bu haddinden fazla yetişkin. 20 yaşından sonraları herhangi bir kadının kendi kendine bicik muayenesini lacerem yapacağını bilmesi lazım.”‘SAĞLIK KURULUŞLARINA GİTMEKTEN ÇEKİNMEMEK LAZIM’Saika, “Alelumum biz bütün şöyle düşünürüz; ‘Bir sağlık kuruluşuna gitmeyeyim, evet aynı madde çıkarsa’. İşte üzücü benzeri madde çıkarsa er belirleme edelim kim, biz onu otama edelim, kişinin yaşam kalitesini, dirim süresini uzatmaya çalışalım.” diye, şöyle bitmeme etti: “O nedenle afiyet kuruluşuna gitmekten kaçınmamak geçişsiz. Özellikle 40-69 yaş beyninde gelişigüzel ay kendiliğinden bicik muayenesi yapıp senede sunma bir iki 1 kere bicik muayenesi yaptırmak üzere hekime başvurmak gerekiyor. 2 yıl birlikte bire bir birlikte mamografi çektirmek gerekiyor. Mamografi tekmil ikinci derece kerem hastanelerinde çektirilebilir. Kanser Er Canlandırma Tarama ve Eğitim Merkezimiz olan KETEM’lerde, metin hanay merkezlerimizde, cemiyet sağlığı merkezlerimizde, sülale sağlığı merkezlerimize ilişkin başvurular yaparak KETEM’lere yönlendirilmeleriyle mamografi çektirebiliriz. Er kişileştirme meme başı kanserinde çok majör, sahn kurtarıyor, hayat kalitesini ve dirim süresini artırıyor. Bu bilinçlendirmeyi kendimiz da cümle yakınlarımızda, çevredekilerle, sevdiklerimizle, kül toplumda oluşturmaya çalışıyoruz.”

Share: