Son zaman sağlık: Anjiyoyu reddedip hastane kapısında kriz geçiren sökel, duygu masajıyla hayata döndürüldü

Van’dahi göğsündeki veca şikayetiyle gittiği hastanede doktorların anjiyo yapılması teklifini akseptans etmeyen ve hastaneden ayrıldığı tam kalp aksesi geçiren hastalanmış, ihtisas masajı ve elektroşok müdahalesiyle hayata döndürüldü.

İpekyolu ilçesinde cıvıl cıvıl 57 yaşındaki Abdulmenaf Öner, göğsündeki veca dolayısıyla yakınları eliyle Van Terbiye ve Araştırı Hastanesi’ne götürüldü.

Burada yapılan kontrollerin arkası sıra kardiyoloji bölümüne yönlendirilen hastanın, elektro (EKG) ve ekokardiyografi (EKO) sonuçlarında kalp krizi şüphesinin olduğu tespit edilerek anjiyografi yapılması önerildi.

Anjiyo olmayı kabul etmeyen Öner ve yakınları, “otama reddi”nde bulundu. Öner, hastaneden ayrıldıkları tam kalp krizi geçirdi.

Doktorların önsezi masajı ve elektroşokla müdahalesi sonucu hayata döndürülen Öner’in kapanık damarına stent takıldı.

“Doktorların uyarılarını dikkate alalım”

Van Terbiye ve Araştırı Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Hekim Gürkan İmre, AA muhabirine, hastanın kalp krizi şüphesiyle kendilerine yönlendirildiğini söyledi.

Yaptıkları kontroller sonucu hastaya anjiyo önerdiklerini anlatan İmre, şunları kaydetti:

“Hastamızın EKG’si alışılagelen olmakla beraber EKO’sunda kalp krizi belirtileri vardı. Rahatsız ve yakını anjiyodan çekindikleri üzere ‘Şu an anjiyo olmayalım, 2 aktarılma sonradan geldiğimizde olalım.’ demişlerdi. Köle riskleri anlattım, anjiyografi olmazlarsa hastaneden çıktıkları gibi dizem bozukluğuna girip kalbinin durabileceğini belirttim. Tutkun zat rızasıyla hastaneden çıkarken kapıda kalbi durdu ve 3 dakikalık kalp ovuşturma ve elektroşoktan sonradan hastanın ritmi, nabzı normale döndü. Sonra anjiyoya aldık. Kalbin sol tarafını besleyici ve yüzdelik 100 kapanmış olan damarına stent taktık. Hastamızın durumu çok bereketli.”

Vatandaşlara uyarılarda mevcut İmre, “Cemi hastalara ve vatandaşlarımıza uyarma şudur; doktorlarınız anjiyografi olmayı öneriyorsa muhakkak bunu dikkate alalım. Bu hastamız çok şanslıydı. Hastaneden çıktığı kadar kalbi durdu ve tezelden yürek aldık. Bu hastamız minibüste evet birlikte eve giderken üstelik kalbi durabilirdi. Bu durumda anlayışsız dönmesi imkansız çünkü elektroşok vermemiz geçişsiz. Bu bile sadece hastanede mevcut. Gayrı hastalar bu büyüklüğünde bahtlı olmayabilir. Kardiyoloji uzmanı hastaya durumunun kritikliğini belirtiyorsa gerçekli doktorumuzu dinleyelim.” ifadelerini kullandı.

“Türk hekimlerine güveniyorum”

Sökel Abdulmenaf Öner bile göğsündeki ağrı nedeniyle gittiği hastanede anjiyo olması gerektiğinin söylendiğini anlattı.

Hekim Gürkan İmre’nin durumu hakkında kendisini bilgilendirdiğini, damarının kapanmış olduğunu söylediğini belirten Öner, şöyle konuştu:

“Üstüne basa basa söylemesine rağmen bizi inandırma edemedi. Hoca ekibiyle bizi anjiyoya almayı bekliyordu, tığ kabul etmeyince acil servise yönlendirdi. ‘Size ayrımsız çağ sulandırıcı enjeksiyon yapılsın.’ dedi. Biz dahi imza attık çıktık. Al alanın olduğu yerde düştüm. Sonrasında bana anlattılar, serian engelleme ihtisas masajı mamul. O arada üstelik Gürkan hocaya bili verilmiş. Hoca koşarak kırmızı alana mevrut. Buradan beni şipşak ameliyata götürüp anjiyografi yapmışlar. Aslında doktorlara emniyetsizlik değil, tıpkısı dahi hususi hastanede gösteririz diye niteleyerek düşündük. Ivedi anjiyografi denilince oğlum amcalarına danışıp bu kararı yüklemek istemiş. Yeniden dünyaya mevrut gibiyim, yaşadığım havas anlatılamaz. Buradan herkese sesleniyorum; lütfen doktorların dediklerini dinleyin. Tanrı başınıza getirmesin ama olursa üçüncü bir şahsa okazyon vermeyin kendiniz karar verin. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Beni Türk hekimlerine kişi edin.’ demesi anlamsız değilmiş. Türk hekimlerine güveniyorum.”

“Hocalarımız bizimle çokça ilgilendi”

Hastanın oğlu Eder Öner ise hastanede doktorların anjiyo teklifini ikilemde kaldıkları üzere önce etapta akseptans etmediklerini söyledi.

Yaşadıkları durumdan olayı şişman üzüntü duyduklarını anlatan Öner, şunları aktardı:

“Hocalarımız bizimle haddinden fazla ilgilendi. Gürkan hoca bizi uyardı. ‘3 zaman elan vaktiniz namevcut.’ demişti. Kalple ait iş olduğunu, anbean kriz geçirebileceğini söyledi. Biz otama reddi verdik. Hastaneden ayrıldığımız tam babam yere düştü, darbe aldı. Doktorlar müdahale etti ve anjiyo yapıldı. Şu an durumu ferah. Doktorlar bize aynı öz önerdiğinde ikinci kişiyle görüşüp düşün almamıza lüzumlu bulunmayan. Ben dinleseydim babam bu şekilde olmayacaktı. Etibba eminim ki yer gani bilendir. Gürkan hocaya teşekkürname ediyorum. Bizi haddinden fazla uyardı, keşki onu dinleseydik, tedavi reddi vermeseydik. Ben farklı benzeri durumdan yağlık babamı götürmüş olsaydım deminden kaybetmiş da olabilirdim. Herkese tavsiyem, doktorların önerilerini dikkate alsınlar.”

Share: