Kötü, esrar mamulleri ve etanol piyasasına ilişkin teklif TBMM Doğruluk Komisyonu’nda

TBMM Adalet Komisyonunda, Kötü, Kötü Mamulleri ve Ispirto Piyasasının Düzenlenmesine Dayalı Yasa ile Bazen Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Komisyon, YANLIŞSIZ Fırka İstanbul Mebus Abdullah Güler başkanlığında toplandı.

İlk imza sahiplerinden AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten, teklif konusunda yaptığı sunumunda, cürüm örgütleri ve terör örgütleri ile mücadelenin, vatandaşların huzuru ve ekonominin dimdik yürütülmesi açısından devletin temel görevlerinden olduğunu belirterek, yasa teklifiyle bu anlamda tıpkı aşama henüz atacaklarını kaydetti.

Mesten, kaçakçılığın iktisadi zarara, kazanç kaybına illet olduğunu dile getirerek, “Anahtar dışı iktisat ve kaçakçılıkla uğraş üzerine ülkemizin yürümesi müstelzim kıytırık vuzuh olduğu kanaatindeyim. Diğer ülkelerle kıyasladığımızda ılımlı noktalarda bulunuyoruz. Kaçakçılık oranını ne kadar zir çekebilirsek ülke ekonomisine, vatandaşın refahına elan tehlikeli katkılarda bulunulacaktır. Yasa teklifimizin birlikte bu anlamda katkısı olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir ara yüzdelik 42’lere kadar yükselen kayıt dışı ekonominin yüzde 28’lere büyüklüğünde gerilediğini anlatan Mesten, söz konusu kaçakçılık sonucu oluşan kazanç kaybının yanında kalitesiz eser ve merdiven şeş istihsal nedeniyle el sağlığının birlikte engel gördüğünü kaydetti.

Osman Mesten, konuyla ilgili amme davalarının hızlandırılmasının dahi öngörüldüğünü belirterek, makaron, varak sigara kağıdı ve filtre çıkarmak isteyenlerden almanak 2 milyar istihsal kapasitesinin kâm edildiğini bildirdi. Mesten, henüz öne sigara üretimine getirilen sığa şartının bu ürünlere getirilmesinin de öngörüldüğünü ifade etti.

Tütün mamulleri ve alkollü içecek piyasasında çap alacaklarının teminat altına alınması itibarıyla Ekincilik ve Orman Bakanlığı uhdesinde olmak için, 50 milyon liraya kadar garanti alınmasının bahis konusu olduğuna belen eden Mesten, teklifin maddelerine dair vukuf verdi.

Teklifin önceki imza sahiplerinden DÜRÜST Fırka İstanbul Mebus Müşerref Ülker Tuba Durgut, tütünün, ne formda tüketilirse tüketilsin bayıltıcı olduğuna belen ederek, bu konuda halk sağlığı uzmanlarının ziyadesiyle uğraş ettiğini söyledi.

Halk sağlığı açısından bu büyüklüğünde ciddi tıpkı ürünün kaçakçılığa laf olmasına tahammül edilemeyeceğini vurgulayan Durgut, “Duman ürünleri kapsamına giren sigara kağıdı, sigara filtresi, makaron kadar ürünlerin kaçakçılığının engellenmesi, eser izleme sistemiyle bu ürünlerin hem yakından izlem edilmesi hem denetlenmesi kadar umum sağlığı açısından şanlı kazanımlar elde edeceğimiz tensikat içeriyor bu kanun.” diye niteleyerek konuştu.

Kaçakçılığın alacak kaybına da sebep olduğuna değinen Durgut, “Yaman ürünleri esenlik sorunlarıyla SGK’nın ve devletin bütçesine, Afiyet Bakanlığı bütçesine koskocaman yükler bindirirken bire bir taraftan birlikte kazanç kaçakçılığına da hastalık oluyor.” dedi.

Acun Keyif Örgütü’nün bile tütünle mücadelede sunu mefret engelleme adına vergilendirmeyi öngördüğünü ifade eden Durgut, vergilendirmeyle yavru ve gençlerin ürüne erişimini birlikte engelleyeceklerini umduklarını dile getirdi.

Durgut, tütün ürünlerinde yüzde 10’luk benzeri vergilendirmenin bile yavru ve gençlerde bu ürünlere erişimde yüzde 15’lik bire bir eksilme sağladığını aktardı.

Komisyonda, teklifin geneli üzerindeki görüşmelere geçildi.

Share: